امروز: شنبه 3 فروردین 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

کودک آزاری

کودک آزاری دسته: علوم اجتماعی
بازدید: 18 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 2613 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 89

تقریبا از حدود 50 سال پیش علاقه به حفاظت و حمایت از كودكان افزایش یافت گروهی از صاحب نظران هر نوع رفتار خشونت آمیز بزرگسالان علیه كودكان و نوجوانان( از ضربه های خفیف گرفته تا حملات آسیب زای شدید )را نوعی كودك آزاری می شناختند بر این مبنا رفتار خشن، عملی بود كه از روی قصد و به طور عمدی انجام می گیرد و در شخص دیگر، درد یا صدمه جسمی ایجاد می كند

قیمت فایل فقط 3,900 تومان

خرید

کودک آزاری

مقدمه

تقریبا از حدود 50 سال پیش علاقه به حفاظت و حمایت از كودكان افزایش یافت . گروهی از صاحب نظران هر نوع رفتار خشونت آمیز بزرگسالان علیه كودكان و نوجوانان( از ضربه های خفیف گرفته تا حملات آسیب زای شدید )را نوعی كودك آزاری  می شناختند . بر این مبنا رفتار خشن، عملی بود كه از روی قصد و به طور عمدی انجام می گیرد و در شخص دیگر، درد یا صدمه جسمی ایجاد می كند . اما برخی معتقد بودند اعمال خشونت آمیز به دو دسته ی طبیعی و غیر طبیعی تقسیم می شود و چنان چه والدین یا مراقبان، به قصد كنترل یا هدایت رفتار كودك از اقدامات خشونت آمیز استفاده كنند، این رفتار, طبیعی بوده و كودك آزاری محسوب نمی شود .

در تقابل این دو دیدگاه، در نهایت قانون پا در میان نهاد و اعلامیه حقوق كودك به سال 1959 به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسید كه نماینده ایران نیز به آن رای مثبت داد . هم چنین در سال 1372، جمهوری اسلامی ایران به عضویت پیمان نامه ی حقوق كودك، مصوب سازمان ملل متحد، در آمد و به این ترتیب، راه برای تصویب قوانین مربوط به پیشگیری از كودك آزاری در ایران هموار شده است .

کودک آزاری

درباره کودک آزاری تعاریف متعددی شده است. این تنوع  و تعاریف متضاد سبب شده تا مقایسه میزان بدرفتاری در بین کشورهای مختلف غیرممکن گردد. به همین منظور سازمان بهداشت جهانی درصدد است تا در این زمینه تعریفی که حاصل وفاق جمعی است، ارائه دهد.

چرا كودكان مورد آزار قرار میگیرند ؟

1- نا آگاهی والدین : گاهی والدین یا افراد دیگر كه به كودكان آزار می رسانند ، نمی دانند كه رفتار آنها كودك آزاری است . و این گونه رفتار ها را عادی و معمولی می انگارند .

2- مشكلات اقتصادی : فقر باعث كیشود كه كودكان از دسترسی به نیازهای اساسی خود مانند آموزش ، بهداشت ، تغذیه و... محروم شوند و یا والدین به علت فشارهای مالی با رفتارهایی مانند پرخاشگری ، خشونت ، بی توجهی و... كودكان را مورد آزار قرار دهند .

3- اعتیاد : به علت خصوصیاتی كه در افراد معتاد ایجاد میگردد مانند پرخاشگری ، بی مسئولیتی ، كاهش عواطف و .... سبب میشود كه كودكان مورد آزار به ویژه از نوع سوء استفاده قرار گیرند .

4- بیماری های روانی : در صورتی كه والدین به بیماریهای روانی مبتلا باشند ، با رفتارهایی مانند تند خویی ، خشونت ، ناسازگاری ، بی توجهی و... سبب آزار كودكان میشوند

5- مشكلات خانوادگی : مشاجرات شدید و طولانی والدین ، جمعیت زیاد خانواده ،شیوه های تربیتی نامناسب ، در برخی موارد وجود ناپدری و نا مادری و... سبب میشود كه كودكان مورد آزار قرار بگیرند .

6- مشكلات كودكان : كودكانی كه مشكلات نسبتا شدید و پایدار دارند بیشتر از سایر كودكان مورد آزار قرار میگیرند . مانند كودكانی كه دچار بیماریهای جسمی مزمن و طولانی مدت یا مشكلات رفتاری از قبیل پرخاشگری ، بی قراری ، بیش فعالی ، اظطراب ، شب ادراری و... هستند به علت مشكلاتی كه برای بزرگسالان ایجاد میكنند و نیز به سبب نا آگاهی والدین ، اغلب مورد آزار جسمی و روانی قرار میگیرند .

7- مشكلات مدرسه : مشكلاتی كه در مدرسه برای دانش آموزان ایجاد میشود مانند انتظار بیش از حد ، ندیدن تفاوتها ، ایجاد اظطراب ، ترس و رقابتهای شدید ، تبعیض ، تنبیه بدنی ، تحقیر و توهین و... سبب آزارهای جسمی و روانی كودكان میشوند.

چگونه میتوانیم كودك آزاری را كاهش دهیم ؟

1- كودكان را بهتر و بیشتر بشناسیم :شناخت كودكان و نیازهای آنها سبب میشود كه رفتار بهتری نسبت به آنها داشته باشیم .برای این كار میتوانیم از روشهای مختلف مانند خواندن كتابهای مناسب ، شركت در كلاسهای آموزشی ، مشورت كردن با افراد آگاه در این زمینه و... استفاده كنیم .

2- علت كودك آزاری را بشناسیم: كودك آزاری مانند هر رفتار دیگری علتی دارد . سعی كننیم علت آنرا پیدا كنیم و با بر طرف كردن آن ، كودك آزاری را كاهش دهیم.

گاهی ممكن است برخی مشكلات را نتوانیم از بین ببریم ، در آن صورت پذیرفتن آن بهتر از آزار دادن كودك است .

3- از دیگران كمك بگیریم : كمك گرفتن و مشورت كردن نشانه هوشیاری و آگاهی است ، نه ناتوانی . برای كاهش مشكلات خود می توانیم از مراكز مشاوره حضوری ، تلفنی ، سازمانهای غیر دولتی ، افراد آگاه و... كمك بگیریم .

4- آرامش خود را حفظ كنیم : زندگی همیشه با مشكلات همراه است ، سعی كنیم خشم خود را كنترل كرده و برای مشكلات چاره جویی نماییم .بسیاری از كودك آزاری ها در شرایطی انجام میگیرد كه والدین قادر به كنترل خشم خود نیستند ، كنترل خشم ، آموختنی است و میتوانیم با تمرین بر خشم خود غلبه نماییم.

كودك آزاری چه زیانهایی برای كودك بهمراه دارد؟

كودكی دوران رشد و شكل گیری شخصیت انسان است . انواع كودك آزادی در این سالهای حساس و مهم ، به رشد و سلامت كودك آسیب جدی میرساند . كودكان آزار دیده در همه جنبه های رشد مانند رشد جسمی ، ذهنی ، روانی و اجتماعی با مشكلات و نارسای های فراوانی روبرو خواهند شد . بررسی های انجام شده نشان میدهد بسیاری از انسانهایی كه در دوران كودكی قربانی آزار و بد رفتاری بوده اند در بزرگسالی خود به آزار كودكان پرداخته اند و این یكی از بزرگترین زیانهای كودك آزاری است كه سبب تداوم آن میگردد .

كودك آزاری چیست وبه چه رفتارهایی گفته میشود ؟

كودكان به علت ویژگیهایی كه از نظر سنی دارند بسیار آسیب پذیر هستند و نیاز به حمایت و مراقبت ما دارند . اما گاهی بزرگسالان به دلایل مختلف به جای حمایت و مواظبت از كودكان ، آنها را مورد آزار قرار میدهند .

جهت دریافت فایل کامل  لطفا آن را خریداری نمایید

قیمت فایل فقط 3,900 تومان

خرید

برچسب ها : کودک آزاری , پروژه , پژوهش , شهرسازی‌ , معماری , مقاله , جزوه , تحقیق , دانلود پروژه , دانلود پژوهش , دانلود مقاله , دانلود جزوه , دانلود تحقیق , , child abuse

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر