امروز: شنبه 3 فروردین 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

گیاهان و روش پروش آنها

گیاهان و روش پروش آنها دسته: کشاورزی و زراعت
بازدید: 32 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 11273 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 95

هر کشوری برای آنکه بتواند پیشرفت کرده و در وضعیت متعادلی از لحاظ اقتصادی فرهنگی و اجتماعی قرار گیرد موضف است تمهیداتی را اتخاذ نماید در این راستا کشور ایران نیز مستثنی نیست با اینکه از صادر کنندگان مطرح نفت خام در جهان است و تاکید بر این مطلب که ذخایر نفتی روزی اتمام پذیرند توجه به صادرات غیر نفتی اهمیت مساله را دو چندان میکند فعالیت های کشاورزی

قیمت فایل فقط 5,900 تومان

خرید

گیاهان و روش پروش آنها

فهرست مطالب

تقسیمات گلکاری.. 6

گیاهان زینتی هوای آزاد. 6

گل‌های شاخه بریده. 6

گیاهان آپارتمانی. 7

حمامی زیبا با گیاهان آپارتمانی. 7

گلدان. 8

گلدان سفالی. 8

گلدان پلاستیکی. 9

گلدان‌های پیتی یا توربی. 9

گلدان‌های فلزی.. 9

پلاستیک کاشت.. 10

خرید گیاه. 10

نور. 11

علائم کمبود نور. 11

علائم زیاد بودن نور. 12

بهترین محل برای نگهداری گیاه از لحاظ نور کم. 12

گیاهان سایه‌دوست: 13

گل‌های آفتاب‌دوست: 13

گل‌های سایه، آفتاب‌دوست: 13

گل‌های غیرحساس: 14

مدت تابش نور. 14

چگونه گیاهان زینتی را در خانه پرورش دهیم؟. 15

رنگ پائیزه. 16

گل های پیاز دار : 20

توصیه هایی دیگر برای شادابی و طول عمر گل ها 23

برش مکرر ساقه ها 24

تعویض آب و مکمل غذایی. 25

گل ها را در محیط خنک قرار دهید. 26

گل نرگس: 26

گل شقایق: 28

گل داودی: 29

گل مینا: 30

گل زنبق: 31

گل سوسن: 32

گل ارکیده: 34

گل میخک صد پر: 35

گل سنبل: 36

آلسترومریا: 37

گل رز: 38

گل صدتومانی. 39

کالاس: 41

فریزیا: 41

جربرا(ژرورا): 42

آماریلیس: 44

شیپوری: 45

PARADISE OF BIRDS : 46

ادریس: 47

لیزیانتوس: 48

مزایای كشت گلخانه‌ای.. 51

بازاریابی گل و گیاهان زینتی و محصولا‌ت گلخانه ای.. 53

روز گل و گیاه. 66

گلخانه و نهالستان گل مریم. 76

گل مریم"Polliantes tuberousa. 77

گل مریم. 80

مقدمه

هر کشوری برای آنکه بتواند پیشرفت کرده و در وضعیت متعادلی از لحاظ اقتصادی فرهنگی و اجتماعی قرار گیرد موضف است تمهیداتی را اتخاذ نماید در این راستا کشور ایران نیز مستثنی نیست با اینکه از صادر کنندگان مطرح نفت خام در جهان است و تاکید بر این مطلب که ذخایر نفتی روزی اتمام پذیرند توجه به صادرات غیر نفتی اهمیت مساله را دو چندان میکند . فعالیت های کشاورزی در زمینه های مختلفی چون تولید و پرورش انواع محصولات کشاورزی و صادرات آن از جمله این تمهیدات میباشد که در این میان تولید و صادرات گلهای شاخه بریده در سالهای اخیر مورد توجه قرار گرفته و فعالیت های زیادی در این زمینه توسط شرکت های دولتی و خصوصی صورت گرفته است.

تقسیمات گلکاری

گیاهان را برحسب نوع استفاده به چند دسته و گروه می‌توان تقسیم کرد:

گیاهان زینتی هوای آزاد

این گیاهان باید دورهٔ گل‌دهی طولانی داشته و با حداقل هزینه امکان تکثیر و تولید وسیع آنها وجود داشته باشد مانند اطلسی، جعفری

گل‌های شاخه بریده

گل‌های شاخه بریده باید پس از جدا شدن از پایه مادری بتوانند مدت زیادی در شرایط مصنوعی به سر برده و شادابی و طراوت خود را حفظ کنند. ضمناً دارای دم‌گل قوی و نسبتاً بلندی باشند مانند آماریلیس و دم‌گل آنها منفرد بوده و هر جام بر روی یک دم‌گل منفرد قرار داشته باشد. هم‌چنین دارای گل آذین منفرد بوده و در هر گل آذین فقط یک گل وجود داشته باشد، در صورتی‌که دارای گل آذین منفرد نباشد باید بتوان آن را به وسیلهٔ غنچه‌گیری به‌صورت گل آذین منفرد در آورد مانند داوودی. هم‌چنین این گل‌ها باید دارای تنوع رنگ و فرم باشند.

 گیاهان آپارتمانی

این گیاهان ابتدا در داخل گلخانه پرورش می‌یابند و سپس در منزل مورد استفاده قرار می‌گیرند. این گیاهان در هر سیکل رویشی فقط یک‌بار گل داده و از نظر شکل ظاهری و رنگ فرم گل‌ها زیبا و عامه‌پسند هستند مانند سیکلامن، نگونسار، سینرر، گوشی (کیفی) لاله، سنبل، کلوکسینیا برخی از گیاهان آپارتمانی به خاطر زینتی بودن برگ‌هایشان قابل توجه هستند و گل‌های چندانی ندارند. برگ‌های زینتی این گیاهان زیبائی خاصی به آنها می‌دهند. مثل دیفن‌باخیا، انواع سرخس‌ها، انواع فیکوس‌ها، کروتن (کرچک هندی)، سانسوریا

حمامی زیبا با گیاهان آپارتمانی

حدود ۱۲ درصد از گیاهان آپارتمانی در حمام نگهداری می‌شوند. عامل مهم نگهداری در حمام وجود رطوبت بالا است. اصولاً سرخس‌ها، برگ انجیری و پتوس‌ها برای نگهداری در حمام مناسب‌ترین هستند. اما قطرات شامپو برای برگ‌ها مضر است. همیشه پس از حمام کردن، برگ‌ها را بشوئید. در هر صورت اگر حمام نسبتاً بزرگی دارید برای تزئین آن می‌توانید از گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. دقت کنید که گیاه مورد نظر به رطوبت بالا نیاز داشته باشد تا طراوت و شادابی خود را در حمام حفظ کند. هم‌چنین حمام شما باید پنجره‌ مناسبی داشته باشد تا نور کافی به گیاه برسد و در غیر این صورت باید از نور مصنوعی استفاده نمائید.

گلدان

گلدان‌ها انواع مختلفی دارند که آنها را از نظر جنس و اندازه می‌توان بررسی نمود. از نظر جنس گلدان‌ها به انواع سفالی، پلاستیکی، فیبری، پیتی، فلزی و پلاستیک کاشت تقسیم می‌گردند. از نظر اندازه می‌توان به استکانی ۵ الی ۷ سانتی‌متری، نشائی ۱۰ الی ۱۲ سانتی‌متری، فرنگی ۱۴ الی ۱۵ سانتی‌متری، خیاری ۱۷ الی ۲۰ سانتی‌متری، لب‌شتری ۲۲ الی ۳۰ سانتی‌متری اشاره کرد.

گلدان سفالی

این گلدان، ارزان‌قیمت و رایج است. گلدان سفالی از خاک رس تهیه می‌شود و تهویه در آن به خوبی صورت می‌گیرد. اما در گلدان‌های سفالی لعاب‌دار تهویه به خوبی انجام نمی‌پذیرد. این گلدان‌های سفالی وزن زیادی داشته و شکننده می‌باشند. اگر شما این نوع گلدان را انتخاب نمودید توجه کنید که بعد از مدتی آبیاری خلل و فرج آن مسدود شده و تجمع مواد سمی در دیوارهٔ آن زیاد می‌شود که برای ریشه گیاه مضر است. برای رفع این مشکل گلدان را به مدت یک روز در آب قرار دهید.

گلدان پلاستیکی

گلدان‌های پلاستیکی فاقد خلل و فرج هستند بنابراین حتماً زهکش ته آنها را بررسی کنید. این گلدان‌ها وزن کمی دارند و نمی‌شکنند. رطوبت در آنها زیاد حفظ می‌شود و برای گیاهان رطوبت دوست انتخاب مناسبی هستند.

گلدان‌های پیتی یا توربی

جنس این گلدان‌ها از مواد آلی است. یعنی این گلدان‌ها از خاک پیت یا تورب ساخته شده‌اند و هنگام انتقال گیاه به محل اصلی احتیاج به تعویض گلدان نمی‌باشد و گلدان خود منبع غذائی کمکی برای گیاه بوده و در واقع پس از مدتی گلدان جذب خاک خواهد شد.

گلدان‌های فلزی

به دلیل تجمع مواد مضر درون این گلدان‌ها، گیاه در آنها می‌پوسد. بعضی افراد به دلیل زیبائی ظاهری این گلدان‌ها به آنها علاقمند هستند اما اگر به سلامت گیاه خود اهمیت می‌دهید از این گلدان‌ها استفاده نکنید یا حتی‌المقدور یک گلدان سفالی کوچک درون آنها قرار داده و گیاه را در آن بکارید.

پلاستیک کاشت

کیسه‌های پلاستیکی برای انتقال نشا و قلمه‌های ریشه‌دار به بازار استفاده می‌شوند. در هنگام استفاده، زهکش کیسه‌ها را بررسی کنید. در زمان کاشت گیاه، کیسه را خارج نموده و یا در اطراف پلاستیک چند شکاف ایجاد نمائید.

خرید گیاه

قبل از این‌که برای خرید گیاه به گل فروشی و یا گلخانه بروید بودجه خود را تخمین زده و نور، درجه حرارت و رطوبت محل زندگی خود را بررسی نمائید. کلیه شرایط محیطی را به فروشنده بگوئید تا گلدان مناسبی به شما معرفی نماید. نام علمی گیاه را یادداشت نموده تا در صورت نیاز بتوانید اطلاعاتی را از اینترنت یا کتب مختلف کسب نمائید. قبل از خرید، برگ‌ها، ساقه، گل‌ها و خاک گیاه را به دقت بازدید نمائید و اگر کوچک‌ترین اثری از آثار و بقایای آفات و علوفه هرز مشاهده نمودید از خرید گلدان خودداری نمائید. اگر تصمیم گرفتید یک گیاه گلدار مانند آزالیا خریداری نمائید گیاهی را انتخاب کنید که پر غنچه بوده غنچه‌های آن هنوز باز نشده و یا تعداد کمی از آنها شکفته شده باشند. در هنگام خرید گیاه موادغذائی مصنوعی مایع یا جامد محلول در آب، مخصوص گیاهان زینتی را خریداری نموده و نحوه استفاده از آن را خواستار شوید. حمل و نقل گلدان خصوصاً در زمستان به دقت زیادی نیاز دارد. از گل‌ فروش بخواهید که گلدان را در دو لفافهٔ کاغذی پیچیده تا تغییرات شدید در رطوبت و حرارت به گیاه لطمه‌ای نزند.

نور

جهت دریافت فایل کامل  لطفا آن را خریداری نمایید

قیمت فایل فقط 5,900 تومان

خرید

برچسب ها : تقسیمات گلکاری , , گیاهان زینتی هوای آزاد , , گل‌های شاخه بریده , گیاهان آپارتمانی , گیاهان سایه‌دوست , تقسیمات گلکاری , , پژوهش , شهرسازی‌ , معماری , مقاله , جزوه , تحقیق , دانلود پروژه , دانلود پژوهش , دانلود مقاله , دانلود جزوه , دانلود تحقیق , گلدان , گلدان پلاستیکی , Plants and their method , گلدان‌های پیتی یا توربی , گلدان‌های فلزی , پلاستیک کاشت , گیاهان و روش پر

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر