امروز: سه شنبه 25 تیر 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

هیدرولیك و پنوماتیك

هیدرولیك و پنوماتیك دسته: مکانیک
بازدید: 21 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 2216 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 124

تاریخچه هیدرولیك انسان كشاورزی را از كذشته های دور آغاز نمود و بعلت نیاز به مواد غذایی حاصل از آن نمی تواند ارتباط خود را با این حرفه قطع نماید با توجه به اینكه كشاورزی وابستگی مطلق به آب داشته و استفادة بهتر از آب ، آبادانی و محصول بیشتری را در پی خواهد داشت ، انسانها همواره در پی یافتن راههایی برای استفاده بهینه از آب و انرژی آبی بوده اند در

قیمت فایل فقط 4,900 تومان

خرید

هیدرولیك و پنوماتیك  

مقدمه :

امروزه با توجه به اینكه در كشور عزیزمان قدمهای بزرگی در جهت صنعتی شدن برداشته شده است ، توانایی های علمی و تجارب فنی به عنوان بزرگترین پشتیبان صنایع مطرح خواهند بود .

تقریباً در اغلب كارخانجات و كارگاههای صنعتی ابزارها و دستگاههایی وجود دارند كه در آنها از سیستمهای هیدرولیك پا پنوماتیك استفاده شده است . توانایی بكار گیری و نگهداری صحیح از این ماشین آلات افزایش عمر مفید آنها را در بر خواهد داشت ، لذا داشتن اطلاعات كافی از علم هیدرولیك و پنوماتیك و كاربرد این علوم می‌تواند در استفادة صحیح و نیز سرویس و نگهداری به موقع ماشین آلات مفید باشد.

  از آنجائیكه هنوز به طور كامل توان ساخت قطعات و مجموعه های هیدرولیكی و پنوماتیكی با توجه به دقت بالای آنها در كشور ما وجود ندارند ، در این كتاب بیشتر به شناخت اجزاء سیستمهای هیدرولیك و پنوماتیك ، سرویس و نگهداری ، تعمیرات و طراحی مدار آنها پرداخته ایم . همچنین به دلیل كاربرد وسیعتر هیدرولیك در صنایع مختلف در بخش اول آشنایی ، كاربرد ، طراحی و سرویس و نگهداری سیستمهای هیدرولیك و پنوماتیكم با ارائه یك مثال كاملاً كاربردی و واقعی از یك سیستم پنوماتیك ، كاربرد ، اجزاء و طرز كار آن مورد بحث قرار گرفته است .

تعریف هیدرولیك

از آنجائیكه مایعات در هیدرولیك نقش  اصلی را ایفا می‌كنند و نیز استفاده از این علم امكان انتقال نیرو ، حركت و كنترل آنها را بدست می‌دهد می‌توان هیدرولیك را به صورت زیر تعریف نمود :

هیدرولیك علم استفاده از مایعات جهت انتقال و كنترل نیرو حركت می‌باشد .

تاریخچه هیدرولیك

انسان كشاورزی را از كذشته های دور آغاز نمود و بعلت نیاز به مواد غذایی حاصل از آن نمی تواند ارتباط خود را با این حرفه قطع نماید . با توجه به اینكه كشاورزی وابستگی مطلق به آب داشته و استفادة بهتر از آب ، آبادانی و محصول بیشتری را در پی خواهد داشت ، انسانها همواره در پی یافتن راههایی برای استفاده بهینه از آب و انرژی آبی بوده اند . در قرن هشتم میلادی بشر موفق به كشف چرخ آبی گردید . بكارگیری چرخ‌ آبی توسط مصریان جهت آبیاری مزارع اولیة گامها در آشنایی و استفاده از علم هدرولیك بود . با این حال تا قرن 16 میلادی هنوز قدمهایی جدی در این راه برداشته نشدده بود تا اینكه توریچلی دانشمند ایتالیایی توانست مقدار فشار اتمسفر را توسط بارومتر اندازه گیری نماید .

در قرن هفدهم میلادی یك دانشمند اروپایی به نام پاسكال قوانین اولیة هیدرولیك را پایه ریزی نمود . بر اساس قانون پاسكال فشار وارده بر هر نقطه از یك مایع محسوب به طور مساوی در تمام جهات منتقل شده و با نیروی مساوی بر روی سطح مساوی اثر می‌كند . به عبارت دیگر فشار وارده بر مایعات داخل ظروف بسته در تمام نقاط برابر است .

پرس های هیدرولیكی برای اولین بار بر پایة این قانون ساخته شدند . در قرن نوزدهم میلادی پرسهای هیدرولیك آبی اختراع شدند و در قرن بیستم میلادی هیدرولیك روغنی در صنایع به طور وسیعی مورد استفاده قرار گرفت .

مزایا و معایب سیستمهای هیدرولایكی روغنی

مزایای سیستم های هیدرولیك

1)      یادگیری و طراحی و نصب آسان قطعات هیدرولیك به دلیل استاندارد بودن آنها .

2)     تولید و انتقال نیروهای بزرگ توسط قطعات كوچك هیدرولیكی .

3)     افزایش عمر قطعات به دلیل استفاده از روغن در داخل سیستمهای هیدرولیك و كاهش میزان فرسایش .

4)     امكان بدست آوردن نیرو ، فشار ، گشتاور و سرعتهای غیر پله ای و یا اصطلاحاً داشتن تعداد بی نهایت سرعت ،‌ فشار و نیرو .

5)     انعطاف پذیری بسیار زیاد سیستم با استفاده از لوله و شلنگ ها .

6)      سرویس و نگهداری آسان و امكان كنترل سیستم توسط تعدادی فشار سنج و حرارت سنج .

7)     امكان تعویض جهت حركت با سرعت زیاد .   

8)     بكار گیری نیروی كم كارگری و امكان اتوماسیون كامل سیستم .

9)     اقتصادی بودن بكارگیری سیستمهای هیدرولیك  .

معایب سیستمهای هیدرولیك

1-    در صورت استفاده از روغن نا مناسب و یا اشكال در طراحی مسیرها ، افت فشار و در نتیجه اطلاف انرژی وجود خواهد داشت .

2-  فشار در سیستم های هیدرولیك زیاد بووده و یه همین دلیل لوله و شلنگ های قوی و بست های بسیار دقیق جهت آب بندی مورد نیاز می‌باشد .

3-  به دلیل حساسیت بسیار زیاد سیستمهای هیدرولیك . وجود كوچكترین مقدار گرد و خاك ، زنگ زدگی و آشغال در داخل سیستم باعث خرابی آن می‌گردد .

 فشار چیست ؟

درك مفهوم فشار به دلیل استفاده مكرر این كلمه در سیستمهای هیدرولیك دارای اهمیت بسیاری می‌باشد برای درك مفهوم فشار به مثالهای زیر توجه نمایید . 

جهت دریافت فایل کامل  لطفا آن را خریداری نمایید

قیمت فایل فقط 4,900 تومان

خرید

برچسب ها : هیدرولیك و پنوماتیك , پروژه , پژوهش , مقاله , جزوه , تحقیق , دانلود پروژه , دانلود پژوهش , دانلود مقاله , دانلود جزوه , فشار , سیستم های هیدرولیك , هیدرولایكی روغنی , معایب سیستمهای هیدرولیك , تاریخچه هیدرولیك , دانلود تحقیق

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر