امروز: سه شنبه 1 مرداد 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

کلیات موتور آسنکرون سه فاز

کلیات موتور آسنکرون سه فاز دسته: برق ، الکترونیک و مخابرات
بازدید: 22 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 2266 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 110

کلیات موتور آسنکرون سه فاز در 110 صفحه فایل word قابل ویرایش می باشد

قیمت فایل فقط 5,900 تومان

خرید

کلیات موتور آسنکرون سه فاز

« کلیات موتور آسنکرون سه فاز »

1 - 1 ) ساختمان موتورهای القایی سه فاز :

1-1 - 1 ) استاتور :

هستۀ استاتور به صورت ورقه ورقه ( لایه لایه ) از جنس فولاد مرغوب ساخته می شوند و علت مورق بودن استاتور  جلوگیری  از جریان  فوکو  و  تلفات  ناشی از آن می باشد .

سطح داخلی استاتور حاوی شیارهای متعددی جهت سیم پیچ های سه فاز است .

هر  کلاف  در دو شیار می نشیند و طول  استوانه  ها  مقداری  بیشتر از  طول  کلاف ها خواهند  بود . سیم  بندی  استاتور به  صورت  مثلث و  یا ستاره  قابل  تنظیم  می باشد .

1-1 - 2 ) رتور : هستۀ روتور نیز مورق ساخته شده ( لایه  لایه )  و از  جنس مواد  فرو مغناطیسی مرغوب ساخته می شود سطح خارجی رتور همانند استاتور دارای شیارها یی است و هادی های رتور در آن  جاسازی  می شوند . رتور از نظر  ساختمانی  به دو  نوع تقسیم می شوند :

1 – موتور  سیم  پیچی  شده  که درون  شیارهای  رتور میله های  مسی  یا  آلومینیومی قرار میگیرد .

2 – موتور قفس سنجابی که درون شیارهای رتور میله های مسی یا آلومینیومی قرار می گیرد .

باید دانست در رتور قفس سنجابی میله ها از دو سمت  توسط  حلقه های  انتهایی  به هم متصل یا  به عبارت بهتر اتصال کوتاه شده اند . در رتور سیم پیچی  شده در حقیقت  یک اتصال کوتاه شده داریم .

1-1 -3 ) حلقه های لغزان :

کارخانه های  سازنده سه پایۀ رتور  را از درون  به  یکدیگر وصل کرده وهر سه  پایانۀ دیگر را  از ماشین  خارج  و به حلقه های  لغزان  بر روی محور رتور متصل می سازند .

1 - 1 -4 ) جاروبک ها :

بر روی  حلقه های  لغزان  جاروبک  نصب  شده که ساکن  است و می توان از این طریق مقاومت رتور را تغییر داد .

1 - 1- 5 ) یاتاقان و بدنه :

1 2 )  عملکرد موترهای القایی سه فاز :

شکل ( 7 – 1 )  یک  موتور دو قطبی را نشان میدهد . در این دیاگرام فقط یک دسته هادی برای هر فاز نشان داده  شده است . البته هر یک از اینها نشان دهنده یک سری سیم بندی در شیارهای مختلف  است  به  طوریکه یک توزیع  سینوسی  از نیروی  محرکه القایی در فاصله هوایی  ایجاد  شود  می توان  یک مدل  الکتریکی برای موتورهای  القایی ارائه داد .

1 2 1 ) موتور ساکن :

اگر استاتور موتر شکل ( 7 – 1 ) بوسیلۀ یک منتبع سه فاز متقارن تحریک شود آنگاه یک میدان  گردان در فاصلۀ  هوایی  ایجاد خواهد شد . این  میدان گردان  از هادی های  رتور عبور کرده و در آنها ولتاژ القا می کند این  ولتاژها  سینوسی هستند  و با هم اختلاف فاز دارند . بنابراین اگر موتور ساکن باشد به سادگی یک ترانسفورماتور عمل می کند . ممکن است فرض  شود  سیم بندی استاتور  و  رتور هر دو ستاره باشند  بدون  اینکه توجه به واقعیت آنها بشود . چون موتور شبیه به ترانسفور ماتور سه فاز عمل می کند می توانیم مدار معادل یک فاز آن را بکشیم .

شکل ( 8 – 1 ) مدار معادل تک فاز را نشان می دهد .

فرض  کنید  سیم پیچ  رتور مدار  باز  باشد  و یک شبکه  سه فاز متقارن  استاتور  را  با فرکانس ws تغذیه کند . ولتاژ فاز آن برابر Va باشد . جریان متنجه Ia و دیگر جریان های منتجه در فازهای  دیگر یک میدان  گردان در فاصلۀ  هوایی ایجاد می کنند  که باعث ایجاد ولتاژ القایی Ema در فاز a می شود . مقداری فلوی  پراکنده نیز هست که آن را به صورت lsدر مدار نشان می دهند که یک افت ولتاژ القایی در مدار ایجاد می کند . بعلاوه به دلیل وجود مقاومت سیم پیچ  یک  افت  ولتاژ اهی  نیز  خواهیم داشت  که در مدار  به  صورت مقاومت Rs نشان داده شده است

جهت دریافت فایل کامل کلیات موتور آسنکرون سه فاز لطفا آن را خریداری نمایید

قیمت فایل فقط 5,900 تومان

خرید

برچسب ها : کلیات موتور آسنکرون سه فاز , موتور , موتور آسنکرون , سه فاز , آسنکرون سه فاز , آسنکرون

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر