امروز: چهارشنبه 7 فروردین 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

تحقیق و پژوهش-اجرای ساختمانهای فولادی و انواع سقف آنها

تحقیق و پژوهش-اجرای ساختمانهای فولادی و انواع سقف آنها دسته: عمران
بازدید: 40 بار
فرمت فایل: docx
حجم فایل: 1428 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 60

این کارورزی در مورد اجرای ساختمانهای فولادی و انواع سقف آنها در 60 صفحه در قالب ورد و قابل ویرایش می باشد

قیمت فایل فقط 6,000 تومان

خرید

برای افزایش نسبت مقاومت به وزن دال‌ها، تعدادی روش طراحی وجود دارد. در همهٔ این طرح‌ها، سطح بالایی دال به صورت مسطح و صاف بوده و سطح پایینی نیز به حالت‌های زیر ساخته می‌شوند:
موج‌دار که برای ساختن آن معمولا بتن را در یک سینی فولادی موج‌دار می‌ریزند. در این نوع از دال، مقاومت و خمش در مقابل وزن خود دال مقدار مناسبی دارد. دال موج‌دار را در جهت کوتاه و از سمتی به سمت دیگر استفاده می‌کنند.
دال دندانه‌ای (یک‌طرفه) که مقاومت قابل توجهی در یک جهت دارد.
دال کلوچه‌ای (دوطرفه) که در هر دو جهت، دارای مقاومت بالایی است.
طراحی آرماتورها
در دال‌های یک‌طرفه، لنگر مقاوم تقویتی، تنها درجهت کوتاه لازم است. زیرا لنگر در محور کوتاه آنچنان دارای مقدار کمی است که می‌توان از آن صرف نظر نمود. در صورتی که نسبت طول جهت بلند دال به جهت کوتاه‌تر، بیشتر از ۲ باشد، می‌توان دال را به صورت یک طرفه در نظر گرفت.
اما در دال‌های دو طرفه، در هر دو جهت، به لنگر مقاوم تقویتی نیاز است. اگر نسبت طول جهت بلند به کوتاه، کوچک‌تر از ۲ باشد، آن‌گاه باید لنگر هر دو جهت را در طراحی بررسی کرد.

عملیات ساخت
یک دال بتنی ممکن است به صورت پیش‌ساخته و یا اجراشده در محل پروژه باشد. دال‌های پیش‌ساخته در کارخانه تولید شده و به محل انتقال می‌یابند تا در بین تیرهای فولادی یا بتنی نصب شوند. این نوع از دال‌ها ممکن است به صورت پیش‌تنیده (در کارخانه)، پس‌تنیده (در محل کارگاه)، یا تنیده‌نشده باشد. لازم است که تکیه‌گاه دال در سازه، از نظر ابعاد به صورت دقیق ساخته شود، تا دال پیش‌ساخته به شکل مناسب در محل خود قرار گیرد.
در محل پروژه، دال بتنی با استفاده از قالب‌هایی که خمیر بتن را به داخل آن می‌ریزند، اجرا می‌شود. در حالتی که دال به صورت مسلح اجرا می‌شود، آرماتورهای تقویتی را قبل از بتن‌ریزی در داخل قالب قرار می‌دهند. برای نگه‌داشتن میل‌گردها در داخل قالب، از وسایل پلاستیک استفاده می‌شود تا بتن، به صورت کامل آرماتورهای تقویتی را پوشش دهد. ممکن است در هنگام اجرای دال کف، از دیوارهای کناری خود ساختمان، به عنوان قالب برای بتن‌ریزی استفاده شود؛ ولی در دال سقف، از قالب‌هایی مانند سینی که توسط داربست‌های موقتی نگه‌داشته شده‌اند استفاده می‌شود که بعد از سفت‌شدن بتن، این داربست‌ها را برمی دارند. قالب‌ها، عمدتا از صفحات و قطعات چوبی، پلاستیکی و یا فولادی ساخته می‌شوند. امروزه، در پروژهای ساختمانی تجاری، معمولا برای بالا بردن کیفیت کار، از قالب‌ها پلاستیکی و فولادی استفاده می‌شود. در حالی که در ساخت‌وسازهایی با بودجهٔ کم استفاده از قطعات چوبی، بسیار رایج است.
گاهی هم احتیاجی به استفاده از قالب نیست. برای مثال در دال‌های کف که توسط آجر یا دیوارهای پی احاطه شده‌اند، دیوارها به عنوان کناره‌های سینی قالب عمل می‌کنند
سقف تیر و دالبرای صرفه جویی در مصرف بتن و فولاد و سبک کردن وزن سقف با حفظ مقاومت، قسمتی از مقطع سقف که در منطقه کششی قرار می گیرد حذف و فقط آن مقدار از سطح مقطع بتن که برای جا گذاری آرماتورهای کششی و عرضی لازم است. باقی می ماند.

این کار به ویژه برای کاهش وزن مرده سقف و ساختمان دارای اهمیت خاصی است. فاصله محل های باقیمانده طوری طراحی می شود که مناطقی فشاری و کششی مقطع بتنی سقف به طور یکپارچه عمل کند و سقف حالته اولیه خود را از دست ندهد. این روش منجر به طرح دال های مجوف، دال با پشت بند (تیر و دال) لانه زنبوری و مانند آنها گردیده است. مصرف بتن در این نوع سقف ها به حدود 1/3 مقدار اولیه و وزن سقف نیز تقریبا به همین میزان کاهش می یابد. از طرف دیگر به علت سبکتر شدن وزن سقف ها در مصرف میلگرد و هزینه های اجرای بقیه ی قسمت های باربر ساختمان صرفه جویی قابل ملاحظه ای می شود.

معرفی سقف دال با پشت بند (Solid Slab)
داشتن مسکن مطمئن اولین آرزوی بشر است که برای دستیابی به آن همواره در تلاش و نوآوری بوده و هست و در این راستا به تکنولوژی ساخت آسمان خراشها دست یافته که یکی از اجزاء مهم تشکیل دهنده انواع ساختمان سقف آن می باشد. نظر به اینکه سقفها سهم نسبتا زیادی از قیمت و استحکام ساختمان را به خود اختصاص می دهند، طراحان ساختمان سیستمهای متنوعی را به منظور هرچه اقتصادیتر و محکمتر کردن آنها ابداع و اجرا کرده اند که صرفه جویی در مصرف بتن و فولاد، کاهش یا حذف قالب بندی، بهبود روشهای ساخت و ارتقاء کیفیت اجرا، محورهای اساسی کوششهای انجام شده را تشکیل می دهد.
برای صرفه جویی در مصرف بتن و سبکتر کردن وزن سقف با حفظ مقاومت، قسمتی از مقطع  سقف که در منطقه کششی قرار می گیرد حذف و فقط آن مقدار از سطح مقطع بتن که برای  کاهش وزن مردة سقف و ساختمان دارای اهمیت خاصی است. فاصله محلهای باقی مانده  طوری طراحی می شود که مناطق فشاری و کششی مقطع بتنی سقف بطور یکپارچه مل کند و  سقف حالت اولیه خود را از دست ندهد. این روش منجربه طرح دالهای مجوف، دال با  پشت بند Solid Slab و لانه زنبوری و مانند آنها گردیده است. مصرف بتن در این  نوع سقفها به حدود 1/3 مقدار اولیه و وزن سقف نیز تقریبا به همین میزان کاهش می یابد و از طرف دیگر به علت سبکتر شدن وزن سقفها، در مصرف میلگرد و هزینه اجرای بقیة قسمتهای باربر ساختمان سرفه جویی قابل ملاحظه ای می شود.
در این نوشتار قصد داریم که سقف دال با پشت بند Solid Slab را بیشتر معرفی کرده و با دیگر سقفهای مرسوم جز به جزء مقایسه نماییم.

معرفی سقف Solid Slab

سقف Solid Slab تشکیل شده است از تیرکهای باربر و دال رابط یکپارچه بتنی با ضخامت کم که در دهانه های مختلف و فواصل و ارتفاع متنوع تبرکها بسته به کاربرد آن قابل طراحی و اجرا می باشد که علاوه بر رفع ضعفهای اساسی تیرچه بلوک و کرومیت و کامپوزیت و دیگر سقف های های مرسوم، سقفی است به مراتب سبکتر و مستحکم تر و اقتصادی تر و یا تنوع محاسباتی که ذیلاً توضیح داده میشود. سقف های Solid Slab به روشهای متنوعی اجرا میشود.


پس از ایجاد بستر در تراز مورد نظر که کاملا به وسیله تخته پوشیده میشود قالب-های باکس در کنار هم چیده می شود.


باکس های فلزی یا پلاستیکی بر روی تیر ریزی در کنار هم چیده می شود. و روشهای دیگر که معمولاً هزینه های بالای دارند.

روش اجرا
در روش ابداعی که مورد بحث است با اندکی تغییرات در اسکلت بتنی و فلزی به ترتیب زیر :


۱ایجاد بستر به وسیله (اسکافول) جکهای به هم پیوسته در تراز مورد نظر
۲در اسکلت فلزی با استفاده از کشهای فلزی کشویی بدون استفاده از جک (در موارد خاص)


۳کارگذاری تیرکها و کله گیرها
۴کارگذاری قالب های فلزی
۵نصب اسپیرها
۶نصب میلگردهای کششی و فشارهای و عرضی (کلافها)


۷نصب دیگر میلگردهای مورد نیاز
۸نصب منافذ مخصوص تأسیسات برقی و مکانیکی.
۹-کنترل کیفیت آرماتور و بتن ریزی
۱۰عمل آوری و کیورینگ بتن
۱۱قالب برداری
۱۲عبور لوله های تأسیساتی و برقی.
۱۳نصب رابیتس به وسیله شلیک هیلتی
۱۴نازک کاری
سقف قابلمه ای
یا همون وافل یا مشبک نوع دیگری از انواع سقف هاست و برای پوشش دهانه های وسیعی که بار کمتری رو تحمل میکنن کاربرد بیشتری داره. سیستم قالب بندی این سقف ها مثل قابلمه هست...این سقف که در واقع بهتر بگیم( دال) از نوع دال های 2 طرفه هست.از مزایای این دال سبک بودنش هست.
برای اطلاعات بیشتر به آیین نامه ی بتن ایران فصل دال ها مراجعه بفرمایید
این نوع سقف از انواع سقفهای دال بتنی دوطرفه است یعنی در هر 4 طرف خود تكیه گاه دارند و باربری آنها در دو سو انجام میشود
برای كاهش وزن مرده سقف در آن حفره هایی ایجاد میشود ولی در اطراف ستونها توپر ساخته میشود و حتی در مواردی در امتداد تیر نیز توپرساخته میشود
سقف و دیوار كناف
دیوار های پوششی كناف جهت باز سازی دیوارهای بنائی قدیمی, پوشش دیوار های بنائی جدید, (نازک کاری ) و بهینه سازی حرارتی با سازه ( با پیچ کردن صفحات روکشدار گچی بر روی زیر سازی فلزی) اجرا می شوند .
دیوار های جدا كننده كناف دیوار های غیر باربری هستند که متشکل از قابهای فلزی ساخته شده با مقاطع C و U بوده که صفحات روکش دار گچی به وسیله پیچ مخصوص بر روی آنها نصب میشوند.

موارد استفاده :
انبوه سازی و بلند مرتبه سازی
ساختمانهای تجاری اداری و مسکونی
بیمارستانها, درمانگاه ها ولابراتوارها
هتلها, سینماها وآمفی تئاترها
فروشگاه ها ورستورانها
فرودگاه ها و ایستگاه های مترو
مدارس و دانشگاه ها

استانداردها :
کلیه اجزا تشکیل دهنده این سیستم ها تحت لیسانس استاندارد های بین المللی ISO, ASTM, NF, BS, DIN تولید می شوند.

مزایا :
سبک و ایمن دربرابرزلزله
کاهش هزینه ها از طریق کاهش وزن کلی ساختمان بر روی سازه و فونداسیون
نصب سریع و آسان : سرعت در ساخت و ساز و بازگشت سریع سرمایه
دور ریز بسیار کم : صرفه جوئی درمصالح ساختمانی
قابلیت رنگ آمیزی بلافاصله پس از نصب : صرفه جوئی درزمان
سهولت دسترسی به تاسیسات
قابلیت ترمیم و تعویض
عایق حرارتی ،صوتی ورطوبت
مقاوم در برابر آتش مستقیم تا 2 ساعت
حمل و نقل آسان و ارزان ۲۲ آذر ۱۳۹۵آموزش، سیستم‌های سازه‌ای

معرفی انواع سقف سازه‌ای

مهم ترین ویژگی‌های یک سقف‌،‌‌ مقاومت و پایداری آن در برابر نیروهای وزن خود و بارهایی که قرار است سقف تحمل نماید که عمده ترین آن در بام بار برف است. انواع سقف‌های سازه‌ای به شرح زیر دسته بندی شده‌اند.

 • ‌سقف طاق ضربی
 • ‌سقف تیرچه بلوک سفالی و سیمانی و فوم
 • ‌سقف تیرچه کرومیت
 • ‌سقف کامپوزیت
 • ‌سقف عرشه فولادی
 • ‌سقف دال بتنی
 • ‌سقف تیر دال
 • ‌سقف قابلمه‌ای
 • ‌سقف و دیوار کناف

سقف طاق ضربی

این نوع سقف‌ها در سال‌های نه چندان دور کاربرد بسیار فراوانی داشت که کاربرد آن به دلایل زیر بود.

 • ‌سرعت اجرای بالا
 • ‌در دسترس بودن مصالح
 • ‌عدم نیاز به تخصص اجرای بالا

سیستم طاق ضربی یکی از قدیمی‌ترین و سنتی‌ترین نوع سقف‌های رایج در کشور است. جهت اجرای این سقف بین دو تیر موازی که در اصطلاح به آن پل گفته می‌شود تیرهای فرعی به موازات هم و عمود بر پل ها نصب می‌شوند.

سقف تیرچه بلوک سفالی، سیمانی و فوم

یکی از متداول‌ترین و رایج‌ترین سقف‌های موجود در کشور سقف تیرچه بلوک است. در این سیستم از تیرچه‌ها به عنوان تیر فرعی استفاده می‌کنند و بلوک‌ها تنها نقش پر کننده بین تیرچه‌ها را دارند و نقش سازه‌ای ایفا نمی‌کنند.

 • ‌تیرچه و بلوک برای پوشش سقف ساختمان‌های اسکلت آجری و اسکلت فلزی و اسکلت بتن آرمه استفاده می‌شود.
 • سقف تیرچه و بلوک جزء دال‌های یک طرفه به حساب می‌آید که در این نوع سقف برای کاهش بار مرده از بلوک‌های توخالی بسیار سبک (‌مجوف) بتنی یا سفالی یا فوم برای پر کردن سقف استفاده می‌شود.
 • در صورتی که تیرچه به یک تیرآهن منتهی می‌شود می‌بایست با استفاده از میلگرد ممان(لنگر) منفی، تیرچه به تیرآهن مهار شود تا در زمان زلزله دچار گسیختگی نشود.‌
 • میلگردهای ممان منفی موجب می‌شود تا سقف به صورت یکپارچه عمل کرده و ایمنی آن بسیار بالا رود. باید توجه داشت که هر تیرچه باید توسط این میلگردها به تیرآهن باربر خود متصل شود.

سقف تیرچه کرومیت

سیستم سقف کرومیت از تیرچه‌های فولادی با جان باز در ترکیب با بتن استفاده می‌شود. در ساخت تیرچه‌های مذکور از یک تسمه، در بال تحتانی و نیز یک میلگرد خم شده در جان استفاده می‌شود. برای پرکردن فضای خالی بین تیرچه‌ها از قالب‌های ثابت مانند بلوک‌های سیمانی، پلی استایرن، طاق ضربی ، قالب‌های موقت فولادی (کامپوزیت‌) و یا هر پرکننده سبک استفاده می‌شود.

سقف کامپوزیت‌

این نوع سقف صرفاً در اسکلت فلزی قابل اجرا است. اجزای تشکیل دهنده آن شامل تیرهای فرعی ( لانه زنبوری-پروفیل) برشگیر، بتن و آرماتورحرارتی است. از آنجایی که برای اجرای سقف کامپوزیت به شمع بندی نیازی نیست این امکان وجود دارد که چند سقف به طور همزمان بتن ریزی نمود که تخته‌ها یا ورق‌های قالب بندی را نباید به هیچ وجه زودتر از زمان موعد باز کرد.

سقف عرشه فولادی‌ این نوع سقف در سال‌های اخیر رواج زیادی در ساختمان سازی پیداکرده است. دلیل اصلی این اقبال خوب سازدگان و پیمانکاران ساختمان‌، سرعت بالای اجرای آن است. اجزای تشکیل دهنده سقف عرشه فولادی شامل تیرهای فرعی، ورق گالوانیزه ذوزنقه‌ای، گل میخ، بتن و آرماتورحرراتی است. البته برخی از مهندسین طراح یک آرماتورخمشی در پایین مقطع بتنی سقف (داخل کنگره‌ی ورق عرشه فولادی‌) تعبیه می‌کنند. در واقع مهندس طراح دراین حالت از نقش ورق عرشه فولادی بعنوان المان کششی مقطع صرف نظر می‌کند وورق عرشه فولادی را صرفاً بعنوان قالب در نظر می‌گیرد. یکی دیگر از دلایل رواج سقف عرشه فولادی ایمنی قابل قبول آن درحین اجراست. چراکه پس از پخش کردن و اتصال ورق‌ه

قیمت فایل فقط 6,000 تومان

خرید

برچسب ها : اجرای سازه،اجرای ساختمان،سقف پیش تنیده،سقف روفیکس،سقف دال بتنی،تیر دال،سقف عرشه فولادی،سقف کرمیت،سقف کامپوزیت،انواع سقفها،سقف کوبیاکس،ساختمان فلزی،تیرچه و بلوک،اسکلت فولادی،سازه اسکلت فلزی،بتن،آرماتوربندی،سقف تیرچه و بلوک،عمران و ساختمان،ساختمانهای فلزی،پی و پی کنی،بتن ریزی،

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر