امروز: جمعه 28 تیر 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

مطالعاتی پراكنده در مورد حشره شناسی كشاورزی و آ‍فات گیاهی بانضمام UAV،GPS ،GIS و نقش آنها در حفظ گیاهان

مطالعاتی پراكنده در مورد حشره شناسی كشاورزی و آ‍فات گیاهی بانضمام UAV،GPS ،GIS و نقش آنها در حفظ گیاهان دسته: کشاورزی و زراعت
بازدید: 41 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 83 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 103

از زمانی كه هسته اولیه موسسه و به عبارت دیگر تحقیقات گیاه پزشكی بنا نهاده شد، تا به امروز به تناسب نیاز و پیشرفت این رشته، همواره تشكیلات موسسه، دستخوش تحول و تغییراتی گردیده است در سال های قبل از دهه چهل كه موضوع تشكیلات به شكلی كه امروزه مرسوم است، مطرح نبود و با توجه به مسائل تحقیقاتی گیاهپزشكی موجود، افراد یا گروه‌هایی در زمینه‌های مختلف به تح

قیمت فایل فقط 6,900 تومان

خرید

مطالعاتی پراكنده در مورد حشره شناسی كشاورزی و آ‍فات گیاهی بانضمام UAV،GPS ،GIS و نقش آنها در حفظ گیاهان

فهرست مطالب:

فصل 1: توضیح درباره موسسه تحقیقات آفات و بیماری‌های گیاه

مقدمه

تاریخچه موسسه تحقیقات آفات و بیماری‌های گیاهی

توضیح وظایف اساسی موسسه

تشكیلات موسسه

بخش تحقیقات آ‍فت كش‌ها

بخش تحقیقات حشرات زیان آور به گیاهان

بخش تحقیقات علف‌های هرز و انگل‌های گلدار

بخش تحقیقات سن گندم

بخش تحقیقات بیماری‌های گیاهان

بخش تحقیقات رده‌بندی حشرات

بخش تحقیقات جانور شناسی كشاورزی

بخش تحقیقات ؟ شناسی گیاهی

بخش تحقیقات مبارزه بیولوژیك

بخش تحقیقات ویروس شناسی و بیماری‌های ویروسی گیاهی

بخش تحقیقات شناسایی رستنی‌ها

بخش تحقیقات بیولوژی مولكولی و بیوتكنولوژی

نیروی انسانی

طرح‌های تحقیقاتی

انتشارات

منابع فصل

فصل 2: معرفی محل كارآموزی

معرفی محل كارآموزی

فصل 3: كلیات

كلیات

فصل 4: پرپاراسیون میكروسكوپی حشرات و اقاله كردن حشرات

اقاله كردن حشرات

تهیه پرپاراسیونی از حشرات كوچك

منبع این فصل

فصل 5: آزمایشات مربوط به مگس سفیدگلخانه‌ای و پروژه مربوط به آن

مقدمه

مراحل رشدی

مرفولوژی مراحل رشدی

دموگرافی و دنیامسیم جمعیت

پروژه مگس سفیدگلخانه‌ای

مگس سفید

سم آندوسولفان و مبارزه شیمیایی با مگس‌های سفید گلخانه‌ای

انواع آندوسولفان

عسلك پنبه

كنه دو نقطه‌ای

شپشك آرد آلو ساحلی

منابع این فصل

فصل6: پروژه سن گندم و تاثیر روی كاهش سن‌زدگی در مزرعه آسیب‌دیده توسط این آفت

زیرراسته ناجور بالان

كلید شناسایی خانواده‌های مهم سن‌ها

رده‌بندی‌ سن‌ها

الف: زیرراسته سن‌های آبزی

ب: زیر راسته سن‌های خاكز

سن گندم

پروژه سن گندم و تاثیر سوم روی كاهش سن زدگی روی مزرعه آسیب دیده

مواد و روش‌ها

نتایج

بحث

نتیجه این آزمایشات

منابع این فصل

فصل هفتم: پروژه مگس قهوه‌ای جالیز و جداول مربوط به آن بعد از تاثیر سموم مربوطه

مگس قهوه‌ای جالیز

24 SC Tracer

دپیتركس 80% SP

موسپیلان 4/20%

مگس خربزه

سرخرطومی هندوانه

منابع این فصل

فصل هشتم: آزمایشات جهت بررسی اثرات سموم بر روی درصد جوانه‌زنی بذور كلزا

آزمایشاتی جهت بررسی اثرات سموم بر روی درصد جوانه‌زنی بذور كلزا

فصل نهم: UAV،GPS،GIS‌ و نقش آنها در حفظ نباتات

مقدمه

ابعاد كشاورزی دقیق

امكان بالقوه وجود آفات در كشت دقیق

PIPM‌درون مرون مزرعه

سیستم‌های حس كننده از راه دور UAV

تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به  عكس‌های حاصله از دستگاه UAV

PIPM‌در سطوح وسیع

اطلاعات منطقه‌ای

اطلاعات مربوط به مقیاس محلی

سیستم حمایت از تصمیم

ذخیره و بازیافت GIS

به كارگیری GIS و IPM‌حشرات

IPM و تكنولوژی حشرات

منابع این فصل

فصل اول:

توضیح درباره موسسه تحقیقات آفات و بیماری‌های گیاهی

«مقدمه»[1]

آدمی از سپیده دم ظهور بر این كره خاكی و از آن هنگام كه دوران شكارگری دانه‌ها و میوه‌ها را پشت سر گذاشت و برای تهیه غذای كافی به كشاورزی پرداخت، هماره درگیر نبردی بی‌امان با عواملی بوده است كه بعضی تندرستی و بقای او را با ایجاد بیماری‌های گوناگون به چالش طلبیده اند و برخی با نابودسازی قوت و غذای او قطحی و مرگ‌های ناشی از گرسنگی و بی غذایی را باعث شده‌اند.

كشتار بی رحمانه و گسترده بیماریهای همه‌گیری همچون طاعون، وبا، مالاریا، تب زرد، سل و … در دوران‌های گذشته گهگاه نسل بشر را حتی تا آستانه نیستی و نابودی بوده است و زیان‌های وسیع آفات و بیماری‌های گیاهی نظیر ملخ، سن، بیماری‌های قارچی و ….  با ایجاد قطحی‌های هولناك، مرگ‌های دسته جمعی ناشی از گرسنگی را به دنبال داشته است. در تاریخ بشری تلفیق زیان‌های این دو گروه كرارا دیده شد كه فجایع سهمگینی آفریده است.

تا حدود یك قرن پیش، به واقع بشر پس مانده خوار سفره آفات و بیماری‌های گیاهی بود كه حاصل دسترنج او در كشتزارها و انبارها را نابود می‌ساخت و تنها از اوایل قرن بیستم میلادی، بشر توانسته است به كمك دانش و فناوری، مبارزه موثری را با این عوامل آغاز كند.

تحقیقات گیاه پزشكی و جستجو برای یافتن راه‌حل‌های موثر در مبارزه با آفات كشاورزی زمانی ممكن شد كه انسان بر خلاف گذشته این عوامل را سرنوشت محكوم و گریزناپذیر ندانست بلكه عوامل طبیعی به شمار آورد كه می‌توان به كمك هوش و دانش بر آنها چیره شد.

به واقع تحقیقات گیاه پزشكی حاصل تفكر نوین و نگرش جدید انسان به طبیعت پیرامونی است  و گیاه پزشكان امروزه بخش مهمی از مسئولیت سنگین تامین خوراك بیش از 6 میلیارد نفوس بشری را بر دوش دارند.

گیاه پزشك ایرانی باید هم فون و فلور طبیعی ایران را مد نظر داشته باشد و هم گونه‌های وارداتی را كه اكثرا بومی‌شده‌اند مورد بررسی قرار دهد و هم به موجودات زنده‌ای كه مداوما از مبادی ورودی رسمی و یا از مرزهای طولانی كشور به صورت غیر قانونی (از جمله آفات و بیماری‌ها و علف‌های هرز قرنطینه‌ای) وارد می‌شوند در چالش باشد. در مطالعه جانوران و حشرات و گیاهان و غیره هم باید فون و فلور Afrotropical و هم  با منطقه oriental‌و هم با منطقه پاله آركتیك (كه بخش اعظم سرزمین در آن قرار دارد) آشنا باشد كه عناصر فراوانی از هر سه منطقه اصلی جغرافیایی جانوری (zoo geography) در ایران وجود دارند توجه به این پیچیدگی‌ها، دشواری كار و مسئولیت سنگین گیاهپزشكان ایران را به خوبی نشان می‌دهد.

«تاریخچه موسسه»[2]

تاریخچه گیاهپزشكی در ایران در واقع تاریخچه موسسه تحقیقات آفات و بیماری‌های گیاهی نیز هست. در ایران بررسی‌های گیاهپزشكی نسبت به سایر رشته‌های كشاورزی شروعی زودهنگام‌تر داشته است. آغازگراین بررسی‌ها در كشور، شادروان استاد جلال افشار بود كه پس از پایان تحصیلات در روسیه در1298 هجری شمسی به ایران بازگشت و شروع به تدریس در مدرسه برزگران (سلف دانشكده كشاورزی كرج) نمود.

آن شادروان در سال 1302 شمسی واحد كوچكی را در انستیتو پاستور ایران با نام «اداره تشخیص محلی- آفات و مبارزه آنها» بنیان گذاشت و تحقیق پیرامون حشرات و جانوران زیان آور كشاورزی و بعضا دامی و انسانی را آغاز نمود و این شروع رسمی تحقیقات گیاهپزشكی در ایران و نیز هسته اولیه و سنگ بنای موسسه تحقیقات آفات و بیماری‌های گیاهی امروزی بود. شادروان افشار در چند زمینه دیگر نیز پیشگام و بنیانگذار بود. ازجمله اولین كسی بود كه تدریس حشره شناسی و جانور شناسی و آفات گیاهی را پایه گذاری نمود، علاوه بر آن جمع آوری و شناسایی حشرات و جانوران از جمله عوامل بیماری‌زا در انسان و دام و به اصطلاح امروزی حشره شناسی و جانور شناسی پزشكی و دامپزشكی نیز با افشار آغاز شد و نیز او بر خلاف برخی مدعیات، پایه‌گذار تحقیقات جانور شناسی و همچنین اولین موزه جانور شناسی در ایران بود. به هر حال اداره كوچكی كه در آن شادروان بنیان گذاشت، در سال 1306 از انستیتو پاستور ایران جدا شد و به اداره فلاحت در وزارت فواید عامه پیوست و در سال 1308 با احراز هر دو نقش مطالعاتی و اجرایی  به «بنگاه دفع آفات» تغییر نام داد. شادروان افشار در طی این سالها همچنان در مدرسه عالی فلاحت (دانشكده كشاورزی فعلی) نیز تدریس می‌كرد و نیز به تحقیق و تالیف مقالات و كتاب‌هایی می‌پرداخت كه برای ایران جدید و بسیار سودمند بود، در همین سال‌ها موزه جانورشناسی دانشكده كشاورزی كرج را پایه‌گذاری نمود. در واقع فعالیت و تلاش آن مرحوم در دو سمت و سو جریان داشت، از یك سو اداره كوچكی را در انستیتو پاستور تشكیل داد كه منجر به موسسه تحقیقات آفات و بیماری‌های گیاهی امروزی شد و از طرف دیگر فعالیت‌های وی در دانشكده كشاورزی كرج، هسته اولیه گروه‌های گیاه‌پزشكی دانشگاه‌های ایران را پدید آورد. بنگاه دفع آفات فوق الاشاره تحت نظر افشار و به كمك شاگردان آن مرحوم كه به تدریج از مدرسه عالی فلاحت فارغ التحصیل می‌شدند روز به روز توسعه می‌یافت به طوری كه در سال‌های 1313 و 1314  در شمال كشور اولین و شاید تنها مبارزه كاملا موفق بیولوژیك را با وارد كردن كشفدوزك Rodalia cardinalis با شپشك استرالیایی انجام داد. این بنگاه به تدریج آفات مهم كشور را جمع آوری و شناسایی نمود و تحقیقات روی آنها را آغاز كرد. در سال 1322 شادروان افشار آزمایشگاه حشره شناسی و دفع آفات نباتی» كه ریاست آن را شخصا عهده‌دار بود بنا نهاد، این آزمایشگاه زیر نظر مستقیم و زیر كشاورزی و در دو اطاق در محل وزارت كشاورزی آن زمان (محل فعلی فروشگاه شهر  و روستا درخیابان فردوسی تهران) فعالیت می‌كرد.

با خاتمه جنگ جهانی دوم در سال 1324 چند متخصص سابق ازجمله آلكساندروف، چواخیم و كریوخین نیز در این آزمایشگاه مشغول به كار و تحقیق شدند. در همین سال چند نفر فارغ التحصیل جوان دانشكده كشاورزی كرج نظیر شادروان هایك میرزایانس نیز در این آزمایشگاه به فعالیت پرداختند. شادروان میرزایانس در همین زمان به جمع آوری حشرات ایران و تعیین نام آنها پرداخت و در واقع سنگ بنای اولیه، مجموعه عظیم حشرات ایران در بخش تحقیقات رده‌بندی حشرات موسسه را كه اكنون  رسما موزه حشرات مهندس هایك میرزایانس نام دارد بنیان گذاشت. باز هم در این سال قسمت تحقیقات قارچ شناسی و بیماری‌های گیاهان، با آمدن شادروان دكتر اسفندیار اسفیاری بنیانگذار این نوع تحقیقات در ایران، و همچنین قسمت علف‌های هرز با انتقال شادروان مهندس عین اله بهبودی شاهسون، بنیانگذار جمع آوری و تشخیص و تحقیق در این رشته به آزمایشگاه مذكور فعال گردید. با همت این دو شادروان، كار جمع آوری و تشخیص و تحقیق در این رشته به آزمایشگاه مذكور فعال گردید. با همت این دو شادروان كار جمع آوری و تشخیص گیاهان نیز در همین سال آغاز گردید و این تلاش‌ها به همراه تشكیل بخش شناسایی و بررسی گیاهان كشور از سال 1327 بنیان اولیه هرباریوم بسیار ارزشمند و برزگ بخش تحقیقات رسنتی‌های موسسه به شمار می‌رود. آزمایشگاه مذكور در سال 1326 مجددا به اداره كل دفع آفات نباتی انتقال یافت. این آزمایشگاه كه روز به روز بر كمیت و كیفیت آن افزوده می‌شد در سال 1328 «اداره بررسی آفات» نام گرفت و به اداره كل بررسی‌ها در ساختمان آن زمان وزارت كشاورزی (واقع در نبش خیابان لاله‌زار نو و انقلاب) پیوست.

در سال 1326 اداره بررسی آفات به سطح اداره كل ارتقا یافت و به «اداره كل بررسی آفات نباتی و قرنطینه» تغییر نام داد و تحت نظارت و سرپرستی مدیریت كل دفع آفات نباتی قرار گرفت و محل آن نیز تغییر یافت و به یك ساختمان استیجاری واقع در خیابان  سعدی مقابل شركت بیمه ملی ایران منتقل گردید. هم دراین زمان بعضی واحدهای شهرستانی آن در اهواز، اصفهان و تبریز و ورامین گشایش یافت.

سال 1339 را باید اولین نقطه عطف در تاریخچه موسسه و نیز گیاهپزشكی كشور دانست در این سال بر پایه تصویب نامه هیات وزیران 56000 متر مربع از زمین‌های دولتی (خالصه) اوین برای ایجاد تاسیسات جدید در اختیار اداره كل بررسی آفات نباتی و قرنطینه قرار گرفت. بالاخره نقطه عطف بعدی در تاریخ موسسه پیش آمده بدین معنی كه در سال 1341 باز هم با تصویب هیات وزیران اداره كل بررسی آفات نباتی و قرنطینه، به انستیتوی بررسی آفات و بیماری‌های گیاهی تغییر نام داد و به صورت سازمانی وابسته به وزارت كشاورزی، از امكانات، اختیارات و استقلال ویژه‌ای برخوردار شد، لیكن قسمت قرنطینه از آن جدا شد و به اداره كل دفع آفات نباتی (سازمان حفظ نباتات فعلی) پیوست. در این سال‌ها كار احداث ساختمانها و آزمایشگاه‌های جدید در زمین واگذاری آغاز شد و ادامه یافت. در سال 1341 انستیتو توانست 15 هكتار دیگر از اراضی اوین را برای احداث تاسیسات و مزارع و باغ‌های آزمایشی و خانه‌های سازمانی محقین به دست آورد، انستیتو در سال 1342 رسما به ساختمان‌های تازه افتتاح شده در محلی فعلی انتقال یافت و در سال 1343 حدود 12 هكتار دیگر از زمین‌های خالصه را به دست آورد. در سال 1344 قانونی به نام «قانون تاسیس موسسه بررسی آفات و بیماری‌های گیاهی» از تصویب مجلسین وقت گذشت. در این قانون واژه انستیتو حذف و به جای آن واژه موسسه رسمیت یافت. در این سال‌ها موسسه توسط هیات 5 نفری مركب از آقایان دكتر قوام الدین شریف، دكتر علی اكبر آگه، شادروان مهندس هایك میرزایانس، شادروان فیروز تقی‌زاده و دكتر مجید امیدوار اداره می‌شد كه هر سال یكی از اعضای هیات وظیفه ریاست و یكی دیگر معاونت موسسه را به عهده می‌گرفت، با تصویب قانون موسسه، مدیریت چرخشی پنج نفره جای خود را به مدیریت ثابت داد و شادروان دكتر عباس دواچی ریاست موسسه را به عهده گرفت. در طول دهه‌های چهل و پنجاه موسسه دوران شكوفایی و پیشرفت چشمگیری را پشت سر گذاشت و موفقیت‌های فراوانی را با همت و كوشش كاركنان و مدیران متعهد و دلسوزخود به دست آورد. كادر تحقیقاتی موسسه پیش از این دوران از حدود 10 نفر نفر تجاوز نمی‌كرد و فضای آزمایشگاه‌های آن محدود به 5 اطاق 3*4 متری بود. موسسه با یك برنامه منظم توفیق یافت كه تحصیل كردگان جوان و مستعد را با انجام آزمون‌های استخدامی بسیار دشوار به خدمت بگیرد و عده‌ای از آنان را برای تكمیل معلومات و تحقیقات به خارج از كشور گسیل دارد. در این دوران موسسه توانست چندین ساختمان بزرگ، گلخانه‌های متعدد و اطاق‌های حرارت ثابت و آزمایشگاه‌های مجهز تاسیس نماید و همچنین تعدادی منزل مسكونی برای اسكان محققین خود احداث كند و علاوه بر این واحدهای (آزمایشگاهی) استانی و شهرستانی را به 15 واحد (تبریز، ارومیه، بندرانزلی، تنكابن، گرگان، مشهد، ورامین، كرج، اصفهان، شیراز، بندرعباس، رفسنجان، جیرفت، اهواز و كرمانشاه) برساند. از بعد تحقیقاتی نیز موسسه توانست با تلاش كادرهای تحقیقاتی و فنی جوان و هدایت پیشكسوتان خود، طرح‌های بسیاری را در تمام زمینه‌های گیاه‌پزشكی و علوم وابسته اجرا كرده و به نتایج مهمی دست یابد. در این دوران ارتباطات تحقیقاتی و علمی و مبادله كتب و نشریات و اطلاعات و محقق و كارشناس، با مراكز مهم تحقیقات گیاه پزشكی و دانشگاه‌های كشورهای پیشرفته، رشد چشمگیری یافت. همین تلاش‌ها موجب شد كه موسسه در سطح جهان با عنوان Plant Pest and Diseasa Research Inslitute‌ و با سر واژگان PPDRI‌شناسایی و اعتبار بین المللی یابد. دهه‌های 40 و 50 را به حق می توان دوران طلایی شكوفایی و توسعه موسسه دانست.

با تصویب «قانون تاسیس سازمان تحقیقات و كشاورزی و منابع طبیعی» در سال 1352 موسسه و كلیه واحدهای آن در استان‌ها (و نه عملا) زیر پوشش سازمان تحقیقات درآمد و نام آن جایگزینی واژه تحقیقات به جای بررسی به «موسسه تحقیقات آفات و بیماری‌های گیاهی» تغییر یافت، اما موسسه به دلایلی عملا پس از پیروزی شكوهمند انقلاب اسلامی مستقل ماند و عاقبت در اوایل دهه 60 زیر نظارت كامل سازمان قرار گرفت و واحدهای استانی و شهرستانی آن نیز به صورت بخش‌های تحقیقاتی و با نام «بخش تحقیقات آفات و بیماری‌های گیاهی» در مراكز تحقیقات كشاورزی و منابع طبیعی استان‌ها ادغام شدند.

بر اساس مصوبه بهمن 1371 شورای عالی اداری، قسمت تحقیقات منابع طبیعی از سازمان تحقیقات جدا شد و این سازمان با نام «سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج كشاورزی» عملا وظایف سازمان‌های ترویج و آموزش را نیز بر عهده گرفت، به تبع آن، موسسه تحقیقات آفات و بیماری‌های گیاهی هم جزو سازمان جدید قرار گرفت. سازمان تحقیقات آموزش و ترویج كشاورزی از بدو تاسیس تاكنون در تمامی استان‌های كشور (به جز استان قم) یك یا دو (استان‌های خوزستان، كرمان و سیستان و بلوچستان)‌مركز  تحقیقات كشاورزی ایجاد نموده و علاوه بر این مراكز، چند موسسه تحقیقات تك محصولی نیز به وجود آورده است، این موسسات تك محصولی عبارتند از: موسسه تحقیقات برنج كشور، موسسه تحقیقات پسته، موسسه تحقیقات خرما، موسسه تحقیقات پنبه كشور، موسسه تحقیقات مركبات، موسسه تحقیقات كشاورزی دیم و موسسه تحقیقات چغندرقند. هر یك از این موسسات و نیز مراكز تحقیقات كشاورزی پیش گفته دارای بخشی به نام «بخش تحقیقات آفات و بیماری‌های گیاهی» یا«بخش تحقیقات گیاه پزشكی» هستند. موسسه تحقیقات آفات و بیماری‌های گیاهی بر اساس شرح وظایف خود (كه در ذیل خواهد آمد)موظف به هدایت و نظارت بر اجرای طرح‌های تحقیقاتی بخش‌های مذكور در مراكز تحقیقات كشاورزی استان‌ها و موسسات تك محصولی است. لیكن تداخل وظایف و روشن نبودن كامل حدود اختیارات، تفاوت بودجه و عدم استقلال كافی در ارتباط با مسائلی مالی، اداری و تحقیقاتی باعث شده است كه موسسه هنوز انسجام كامل دهه‌های چهل و پنجاه خود را به دست نیاورد.

در اینجا به عنوان حسن ختامی بر تاریخچه موسسه، نام مدیران آن از سال 1342 به بعد  به شرح ذیل ارائه می‌گردد:

1-   مرحوم مهندس فیروز تقی‌زاده

2-   دكتر علی اكبر آگه

3-   دكتر قوام الدین شریف

4-   مرحوم مهندس هایك میرزایانس

5-   مرحوم دكتر غلامعباس دواچی

6-   مرحوم دكتر اسفندیار اسفندیاری

7-   دكتر قوام الدین شریف

8-   دكتر محمد صفوی

9-   دكتر جعفر ارشاد

10-           دكتر سید محمد اشكان

11-           مهندس هوشنگ جوانقدم

12-           دكتر بهمن پارسی

13-           دكتر محمد خیری

14-           دكتر هوشنگ بیات اسدی

15-           دكتر غلامعباس عبداللهی

شرح وظایف اساسی موسسه:

هدف اصلی و اساسی از تاسیس موسسه تحقیقات آفات و بیماری‌های گیاهی در گذشته و حال را می‌توان دریك جمله خلاصه نمود:

اتخاذ تدابیر و شیوه‌های موثر جهت حفظ و حمایت فرآورده‌های كشاورزی از طریق اجرای تحقیقات دقیق روی عوامل خسارت‌زا به محصولات كشاورزی و به عوامل وابسته، با توجه به عوامل زیست محیطی و توسعه پایدار آخرین شرح وظایف موسسه كه در سال 1376 با 12 بخش تحقیقاتی (بعدا بخش بیوتكنولوژی از موسسه جدا شد و بخش‌های موسسه به 11 بخش تقلیل یافت) تصویب و ابلاغ شده است به شرح زیر ارائه می‌گردد:

-         مسئله یابی گیاهپزشكی و علوم وابسته از طریق مراجعه به مناطق و كسب اطلاعات و منابع مختلف به ویژه از طریق حوزه فعالیت معاونت‌های وزارت متبوع

-         سیاست گذاری و تعیین اولویت‌های تحقیقات گیاهپزشكی و علوم وابسته كشور با هماهنگی و همكاری واحدهای مربوطه

-         تحقیق در زمینه شناخت بیولوژی، اكولوژی و فیزیولوژی عوامل زیان آور به محصولات كشاورزی در سطوح آزمایشگاه، ناحیه‌ای، منطقه‌ای و ملی.

-         اجرای پژوهش‌های بنیادی مسائل گیاه پزشكی كشور با تایید بر بهره‌گیری از روش‌های نوین و همچنین آن دسته از پژوهش‌هایی كه موسسات تك محصولی دیم در زمینه آن فعالیت ندارند و یا نیاز به تجهیزات و امكانات پیشرفته دارد.

-         جمع آوری، شناسای و رده‌بندی حشرات، جانوران Fauna‌و رستنی‌ها Flora‌ ایران و توسعه مجموعه‌های آنها و ایجاد نمایشگاه گیاه پزشكی، استفاده علمی و تحقیقاتی، آموزشی و پاسخگویی به نیازهای كشور در رابطه با مسائل كشاورزی.

-         تحقیق در مورد وجود منابع مقاومت، مكانیسم دفاعی و ایجاد مقاومت القایی (Induced resistance) در گیاهان در مقابل عوامل زیان آور و همچنین بررسی علل مقاوم شدن این عوامل به سموم كشاورزی

-         تحقیق در زمینه روش‌های مختلف مدیریت تلفیقی IPM‌در مورد عوامل زیان آور به محصولات كشاورزی و تهیه مدل‌های پیش آگاهی

-         تحقیق در زمینه شناخت، بیولوژی، اكولوژی و عصاره‌گیری از گیاهان برای استفاده در امر گیاه‌پزشكی

-         تحقیق در زمینه ساخت، فرمولاسیون، تاثیر و باقیمانده سموم كشاورزی و تكنیك‌های سمپاشی و آزمایش سموم جدید

-         بررسی اثرات تغییرات نظام و تحولات دائمی اكوسیستم‌ها در پیدایش و طغیان عوامل زیان آور به محصولات كشاورزی.

-         تحقیق در زمینه زهرابه‌های قارچی(مایكو توكسین‌ها) به منظور جلوگیری از تولید آنها در محصولات كشاورزی

-         تحقیق در زمینه تولید آنتی سرم ویروس‌های گیاهی و ایجاد بانك آنتی‌سرم به منظور استفاده و پاسخگویی به نیازهای علمی و تحقیقاتی مربوطه دركشور.

-         تحقیق در زمینه شناخت بررسی امكان ساخت فرمون‌ها، هورمون‌ها و مواردی كه در اعمال فیزیولوژیك و بیولوژیك بند پایان زیان آور كشاورزی اختلال ایجاد می‌نماید به منظور استفاده در امر مبارزه غیر شیمیایی با آنها

-         بررسی و تعیین آستانه زیان آور اقتصادی و مقایسه ابعاد و روش‌های مختلف پیشگیری كنترل عوامل زیان آور به محصولات كشاورزی.

-         بررسی جنبه‌های اقتصادی تحقیقات كشاورزی

-         همكاری با بخش گیاهپزشكی در موسسات تك محصولی دیم در زمینه شناسایی آفات و عوامل بیماری‌زا و علف های هرز

-         همكاری با واحدهای اصلاح نباتات به منظور معرفی ارقام مقاوم به عوامل زیان آور

-         ارتباط با دانشگاه‌ها و سایر موسسات تحقیقاتی داخلی و خارجی از طریق مبادله اطلاعات و اجرای اهرم‌های تحقیقاتی مشترك

-         تصویب طرح‌های پیشنهادی گیاه پزشكی از مراكز تحقیقات و سایر ارگان‌ها بر اجرای آنها

-         نظارت عالیه بر اجرای طرح‌های تحقیقاتی گیاه پزشكی موسسات تك محصولی و موسسه تحقیقات كشاورزی دیم

-         تشكیل بانك اطلاعات گیاه پزشكی و علوم وابسته و سرویس دهی به واحدهای ذیربط

-         همكاری و انجام آموزش‌های  مسائل گیاه پزشكی و علوم وابسته در سطوح مختلف تحصیلی و تخصصی و ایجاد پژوهشكده بر اساس مجوزهای قانونی

-         انتشار نتایج به صورت نشریات و كتب و برگزاری سخنرانی‌ها و سمینارهای علمی

-         عندالزوم انجام سایر امور ذیربط كه از سوی وزارت متبوع ارجاع می‌گردد.

«تشكیلات موسسه»

 از زمانی كه هسته اولیه موسسه و به عبارت دیگر تحقیقات گیاه پزشكی بنا نهاده شد، تا به امروز به تناسب نیاز و پیشرفت این رشته، همواره تشكیلات موسسه، دستخوش تحول و تغییراتی گردیده است. در سال های قبل از دهه چهل كه موضوع تشكیلات به شكلی كه امروزه مرسوم است، مطرح نبود و با توجه به مسائل تحقیقاتی گیاهپزشكی موجود، افراد یا گروه‌هایی در زمینه‌های مختلف به تحقیق می‌پرداختند. تا قبل از سال 1324به دلیل عدم وجود متخصص، افراد موجود تنها در زمینه‌های حشره شناسی و مبارزه با آفات خاصه آفات عمومی تحقیق می‌كردند. از سال مذكور گروه گیاهپزشكی و بیماری‌های گیاهی به این مجموعه اضافه گردید كه در زمینه شناسایی گیاهان و قارچ‌های ایران، بیماری‌های قارچی و علف‌های هرز تحقیق می‌كردند. در دهه سی گروه سم شناسی نیز به گروه های موسسه اضافه شد. این گروه در ابتدا و بیشتر در زمینه تجزیه سموم وارداتی فعالیت داشتند در اوایل دهه چهل با مطرح شدن بحث تشكیلات مصوب (از سوی سازمان امور اداری و استخدامی كشور) سه بخش:

1-   بخش بررسی آفات

2-   بخش بررسی بیماری‌های گیاهی

3-   بخش بررسی آفت كش‌ها

هر یك با تعدادی آزمایشگاه برای موسه تصویب و ابلاغ گردید و واحدهای استانی موجود نیز هر یك به عنوان آزمایشگاه نامیده شد. در سال 1345 تشكیلات موسسه مجددا تغییر كرد و تعداد بخش‌ها به شش بخش با نام های زیر افزایش یافت:

1-   بخش بررسی بیماری‌های گیاهی

2-   بخش بررسی آفات

3-   بخش بررسی آفت كش‌ها

4-   بخش بررسی رده‌بندی حشرات

5-   بخش بررسی رده‌بندی گیاهان

6-   بخش بررسی جانور شناسی كشاورزی

در اوایل دهه پنجاه بازنگری مجدد در تشكیلات موسسه به عمل آمد و در نتیجه تعداد بخش‌ها از شش به نه بخش و با نام‌های مندرج در زیر افزایش یافت:

1-   بخش بررسی بیماری‌های قارچی

2-   بخش بررسی بیماری‌های ویروسی و غیر انگلی

3-   بخش بررسی نماتدها

4-   بخش بررسی رده بندی گیاهان

5-   بخش بررسی آفات زراعی

6-   بخش بررسی آفات درختان میوه

7-   بخش بررسی جانور شناسی كشاورزی

8-   بخش بررسی رده‌بندی حشرات

9-   بخش بررسی آفت كش‌ها

نظر به اینكه قانون سازمان تحقیقات كشاورزی و منابع طبیعی در سال 1353 به تصویب رسیده بود. لذا سازمان مذكور بر اساس سیاست‌ها و خطی مشی متخذه در تشكیلات موجود واحدهای تحت پوشش خود (از جمله موسسه) با توجه به وظایف محوله تغییراتی را به وجود آورد. و بر این اساس سال 1357 تعداد بخش‌ها از 9 بخش به شش بخش با نام‌های ذیل تقلیل یافت:

1-   بخش تحقیقات رده‌بندی حشرات و جانوران

2-   بخش تحقیقات گیاه شناسی

3-   بخش تحقیقات آفت كش‌ها

4-   بخش تحقیقات حشرات و جانوران زیان آور به گیاهان

5-   بخش تحقیقات بیماری‌های گیاهان

6-   بخش تحقیقات علف‌های هرز و انگل‌های گلدار

تشكیلات شش بخشی مدت كوتاهی مورد عمل بود و دوباره بعضی از بخش‌های ادغام شده از یكدیگر جدا شدند و تعداد بخش‌ها به 9 بخش افزایش یافت.

لازم به تذكر است كه تشكیلات فوق الذكر به استناد قانون تشكیل سازمان تحقیقات كشاورزی كادر علمی موسسه همانند تمامی موسسات تحت پوشش سازمان به عنوان عضو هیات علمی در نظر گرفته شد. همان گونه كه در صفحات قبل آمده است تشكیلات مصوب سال 1357 حداقل در مورد این موسسه عملا از نیمه دوم 1362 به مرحله اجرا درآمد و كادر علمی موسسه از این سال تغییر وضعیت استخدامی یافته و به عضویت هیات علمی درآمدند.

تشكیلات شش و نه بخشی اشاره شده، به علت كمبود شدید تعداد پست‌ها، جوابگوی نیاز روز افزون مشكلات تحققات گیاهپزشكی و موسسه و كشور نبودند، بدین جهت سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج كشاورزی بر آن شد كه بازنگری و تجدیدنظری در آن بنماید. نتیجه این بازنگری در سال 1376 منجر به تصویب و ابلاغ تشكیلاتی  گردید كه در آن 2 بخش تحقیقاتی برای آن موسسه در نظر گرفته شد.

«بخش تحقیقات آفت كش‌ها»

-         تحقیق در زمینه ایجاد بانك اطلاعات سموم كشور و گیاهان آفت كش

-         تحقیق در زمینه شیمی مایكوتوكسین‌ها

-         ارائه و اجرای طرح‌های تحقیقاتی در زمینه تعیین باقیمانده سموم روی محصولات كشاورزی و تعیین دوره كارنس آنها

-         تعیین میزان مجاز و حد قابل اغماض روی محصولات كشاورزی

-         ارائه و اجرای طرح‌های تحقیقاتی در زمینه فرمولاسیون، سموم، امولمسیفایرها و مواد حامل با توجه به شرایط اقلیمی كشور

-         ارائه و اجرای طرح‌های تحقیقاتی در زمینه  مواد موثره گیاهان به عنوان آفت كش

-         تحقیق در زمینه عصاره‌گیری، استخراج و فرمولاسیون مواد موثره گیاهی

-         ارائه و اجرای طرح‌های تحقیقاتی در زمینه تاثیر مواد موثره گیاهی روی آفات و بیماری‌های گیاهی و علف های هرز

قیمت فایل فقط 6,900 تومان

خرید

برچسب ها : مطالعاتی پراكنده در مورد حشره شناسی كشاورزی و آ‍فات گیاهی بانضمام UAV،GPS ،GIS و نقش آنها در حفظ گیاهان , UAV،GPS ،GIS و نقش آنها در حفظ گیاهان , حفظ گیاهان , گیاهان , بخش تحقیقات بیماری‌های گیاهان , , بخش تحقیقات رده‌بندی حشرات , , بخش تحقیقات جانور شناسی كشاورزی , , بخش تحقیقات ؟ شناسی گیاهی , ویروس شناسی و بیماری‌های ویروسی گیاهی , , بخش تحقیقات شناسای

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر