امروز: شنبه 3 فروردین 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

بررسی راندمان تولید علوفه در كشت مخلوط سویا و ذرت علوفه‌ای

بررسی راندمان تولید علوفه در كشت مخلوط سویا و ذرت علوفه‌ای دسته: کشاورزی و زراعت
بازدید: 13 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 49 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 61

اصولاً سیستم كشت مخلوط به دلیل ایجاد یك اكوسیستم زراعی خاص و متنوع باعث كنترل آفات می‌شود گرچه امكان دارد كشت مخلوطی انتخاب شود كه هیچ مزیتی بر تك كشتی آنها موجود نباشد ولی این كشت مخلوط می‌تواند باعث دور كردن آفات شده و به عنوان یك روش مبارزه با آفات تلقی گردد و باعث افزایش عملكرد شود

قیمت فایل فقط 4,900 تومان

خرید

بررسی راندمان تولید علوفه در كشت مخلوط سویا و ذرت علوفه‌ای

فهرست

فصل اول

1ـ مقدمه.................................................................................................... 1

2ـ تاریخچه كشت مخلوط در جهان و ایران ............................................ 2

فصل دوم

3ـ مزایای كشت مخلوط ........................................................................... 4

4ـ معایب كشت مخلوط........................................................................... 12

5ـ روش‌های ارزیابی كشت مخلوط........................................................ 17

6ـ عوامل زراعی و محیطی در كشت مخلوط.......................................... 23

7ـ مشخصات گیاهشناسی ذرت.............................................................. 27

8ـ اكولوژی ذرت..................................................................................... 32

9ـ عملیات زراعی ذرت............................................................................ 34

10ـ مشخصات گیاهی سویا.................................................................... 36

11ـ اكولوژی سویا.................................................................................. 42

12ـ عملیات زراعی.................................................................................. 43

13ـ آبیاری سویا..................................................................................... 47

14ـ تثبیت ازت در سویا.......................................................................... 48

فصل سوم

15ـ مواد و روش‌ها................................................................................. 52

16ـ تحقیقات به عمل آمده در مورد كشت سویا و ذرت علوفه‌ای.......... 59

17ـ تأثیر كود ازت در كشت مخلوط سویا و ذرت................................. 60

18- اثر میزان ازت تولیدی توسط سویا در كشت مخلوط سویا و ذرت علوفه‌ای          64

مقدمه:

با نگرش عمیق به تحولات 50 ساله اخیر چنین نتیجه‌گیری می‌شود كه به مسأله اكولوژی یعنی رابطه موجودات زنده با محیط توجه نشده و بشر به دخل و تصرفهای بی‌رویه و بیش از حد طبیعی آنرا از حالت اعتدال خارج كرده و بصورت مخاطره‌انگیزی درآورده است.

روند تخریب و بهم خوردن تعادل اكولوژی در حالی ادامه دارد كه جمعیت جهان رو به افزایش است و اگر چاره‌ای برای افزایش تولیدات كشاورزی و حفظ  محیط زیست نشود بروز قطعی از واقعیت درونیست، بشر تاكنون تدابیر گوناگونی اتخاذ كرده است و بوسیله بكار بردن تكنولوژی استفاده از ژنتیك، دادن كودهای شیمیایی فراوان، بصورت سموم گیاهی و.‌.. توانسته است بخشی از نیاز موادغذایی را بصورت منطقه‌ای برآورد كند. بنابراین باید بفكر تأمین مواد غذایی بدون آلوده كردن محیط زیست طبیعی بود.

برای نیل به این هدف با الهام گرفتن از طبیعت كه خود بهترین راهنماست و همچنین بكار بردن تجربیات پیشینیان و با حداكثر استفاده محیطی از قبیل نور، آب و مواد غذایی روشی اتخاذ كرد كه بتوان میزان تولیدات كشاورزی را افزایش داد یكی از راههایی كه ما را به این هدف نزدیك می‌سازد كشت گیاهان بصورت مخلوط است.

تاریخچه كشت مخلوط:

اگرچه تاریخ رونی برای زراعت چندكشتی و مخلوط وجود ندارد ولی با توجه به شواهدی كه اشاره شد رویش گیاهان بصورت توأم سابقه طولانی داشته و احتمالاً تاریخ آن به نخستین دوره‌هائیكه بشر با كشاورزی آشنا گردیده برمی‌گردد.

كشت گیاهان زراعی به صورت توأم از مناطق استوائی شروع شده ناحیه آمازون و حوضه رودخانه‌های زهكشی منطقه orinoco بعنوان یك مركز زراعت چندكشتی مركب از گیاهان غده‌ای و دانه‌ای شناسایی شده است.

همزمان با مهاجرت بشر به نواحی مختلف و ایجاد مستعمرات كشورهای اروپایی در قرون 16 و 17 این نوع زراعت توسعه یافت ذرت از گیاهانی است كه تاریخچه كشت آن بصورت مخلوط نسبت به گیاهان دیگر نسبتاً جدید است. در دوران استعمار گیاهانی شامل موز، نیشكر بصورت مخلوط در مزارع كشت می‌شوند.

تركیب گیاهان در مخلوط بستگی به شرایط محیطی و نوع گیاه دارد، در آمریكای مركزی مخلوط ذرت و لوبیا و كدو یك الگوی كشت است. كه از سالیان دراز رواج داشته است. این نوع مخلوط از حدود نهصد تا هزار و پانصد سال قبل از میلاد مسیح در مكزیك مرسوم بوده و مجموعه لوبیا، ذرت و كدو به اندازه‌ای موفق بوده كه غیر از زادگاه خود (مكزیك) در كشورهای دیگر نیز، استقبال روبرو شده است.

تاریخچه كشت مخلوط در ایران:

كشاورزی سنتی ایران بر پایه استفاده از حداكثر عواملی بوده و استفاده از روابط بین گیاهان و مبارزه با آفات و بیماری به كشت مخلوط مبادرت می‌ورزند، به چند مورد زیر اشاره نموده است.

ـ برای تولید نوعی خربزه آن را در میان ریشه‌های خارشتر می‌كاشتند، خارشتر با داشتن ریشه‌های عمیق آبهای تحت‌الارض استفاده كرده و با كمك این رطوبت خربزه نیز سبز می‌شود.

ـ كشاورزان ایرانی معتقدند كه بین بعضی از گیاهان رابطه عاطفی خاصی وجود دارد و این گیاهان در جوار یكدیگر محصول بیشتری تولید می‌كنند.

* مثلاً كشت یونجه و جو و یا كشت بذر خیس شده در مزرعه باعث ازدیاد كیفی و كمی هر دو گیاه می‌شود.

در كشاورزی سنتی ایران برای محافظت گیاهان نیز كشت مخلوط انجام می‌دادند گزارش یاوری (1359) كشت نوعی پیاز زیر درختانی مثل سیب و انجیر آنها را از خطر ابتلاء به كرم میوه حفظ می‌كند، بعضی از زارعین معتقدند كه كشت پیاز در بین گیاهان زمینی مانع حمله بیماری لكه سیاه به این گیاه می‌شود.

* امروزه چندكشتی در ایران بیشتر در سواحل خزر و خوزستان معمول است، چند كشتی‌ها شامل غلات زمستانه با حبوبات، گوجه‌فرنگی هندوانه، برنج و همچنین كشت حبوبات پائیزه نظیر ذرت و پنبه است.

مزایای كشت مخلوط:

افزایش و بهبود كیفیت در كشت مخلوط:

در كشت مخلوط چون معمولاً از گیاهان و گونه‌های متفاوت استفاده می‌شود اختلافی بین گیاهان از لحاظ ارتفاع، سیستم ریشه‌ای، نیاز به مواد غذایی و استفاده از محیط كشت رقابت كمتری بین آنها مشاهده می‌شود و همین عامل خود باعث استفاده بهینه از مواد غذایی و سایر مایحتاج گیاه شده و باعث رشد و نمو مناسب‌تر گیاه می‌شود، و معمولاً رقابت بین گیاهان متعلق به گونه‌های متفاوت یا رقابت برون گونه‌ای بیشتر است. این حالت در مخلوط ذرت شیرین و خیار و مخلوط سویا و ذرت مشاهده می‌شود.

كنترل بیولوژیكی آفات

اصولاً سیستم كشت مخلوط به دلیل ایجاد یك اكوسیستم زراعی خاص و متنوع باعث كنترل آفات می‌شود گرچه امكان دارد كشت مخلوطی انتخاب شود كه هیچ مزیتی بر تك كشتی آنها موجود نباشد ولی این كشت مخلوط می‌تواند باعث دور كردن آفات شده و به عنوان یك روش مبارزه با آفات تلقی گردد و باعث افزایش عملكرد شود.

در كشت مخلوط یك عامل فیزیكی و بیولوژیكی می‌تواند باعث دور كردن آفات شود، مثلاً اگر یك گیاه بلند را با یك گیاه كوتاه كشت كنیم همین امر باعث جلوگیری از سرایت آفاتی نظیر شته‌ها بر روی گیاه میزبان می‌شوند و یا ممكن است یك گیاه غیر میزبان با ترشح موادی با خاصیت حشره‌كشی از بروز آفات در گیاه مجاور جلوگیری نماید، مثلاً در ایالات متحده آمریكا یونجه، ذرت، مورگوم را به عنوان گیاهان منحرف‌كننده آفات در كشت مخلوط نواری با پنبه كشت می‌كنند. و بدین وسیله میزان مصرف سموم دفع آفات كاهش می‌یابد و یا مثلاً اگر غلات به صورت توأم با لوبیا چشم‌بلبلی و بادام‌زمینی در مناطق گرمسیری كشت شود باعث كاهش خسارت و هجوم حرارت ناقل بیماری می‌شود و طبق تحقیقات یك محقق آمریكایی به نام كودكستون در سال 1976 در اوكلاهما اگر پنبه ولورگوم با هم به صورت توأم كشت كنیم عملكرد پنبه 24% افزایش پیدا می‌كند چون لورگوم‌ها برای كرم غوز پنبه میزبان بوده و از جمله بین آفت

حفاظت از باد یا ایجاد بادشكن در كشت مخلوط:

اصولاً اگر در كشت مخلوط از یك گیاه بلند استفاده شود خود این گیاه می‌تواند به عنوان یك بادشكن موقعی عمل نماید و گیاه كوتاهتر را در مقابل باد و سرما و سایر عوامل محیطی محافظت كند.

راك و بن رو در مینوسیتای غربی اثر نوارهای دوردینه ذرت به عنوان بادشكن موقعی در بین 121 ردیف كاشت، سویا به صورت مخلوط موقعی مورد بررسی قرار گرفتند. اگر ردیف‌های سویا به علت سایه‌اندازی ذرت كاهش محصول نشان دادن ولی بقیه ردینهای سویا از لحاظ تعداد برگ و ماده خشك و میزان دانه تولید شده و مقدار سطح فتوسنتز كننده به قدری وضعیت مناسب پیدا كرده بود كه اولاً كاهش و افت محصول ردیفهای كناری را جبران نموده و ثانیاً میزان عملكرد سویا در مخلوط نسبت به تك كشتی آن بیشتر بوده است.

تولید یكنواخت علوفه

اگرچه در كشت خالص گاهی میزان تولید علوفه نسبت به مخلوط بیشتر است. ولی گاهی اوقات احتیاج است تا در یك دوره طولانی از سال زراعی در دسترسی باشد لذا اگر انتخاب مخلوط بر یك مبنای صحیح باشد می‌توان گیاهانی بار شود و نمو مختلف و مناسب انتخاب نمود تا در یك دوره طولانی از سال زراعی علوفه لازم برای چرا موجود باشد. 

جهت دریافت فایل بررسی راندمان تولید علوفه در كشت مخلوط سویا و ذرت علوفه‌ای لطفا آن را خریداری نمایید

قیمت فایل فقط 4,900 تومان

خرید

برچسب ها : بررسی راندمان تولید علوفه در كشت مخلوط سویا و ذرت علوفه‌ای , طرح توجیهی بررسی راندمان تولید علوفه در كشت مخلوط سویا و ذرت علوفه‌ای , دانلود بررسی راندمان تولید علوفه در كشت مخلوط سویا و ذرت علوفه‌ای , ذرت علوفه‌ای , راندمان تولید علوفه , كشت مخلوط سویا و ذرت علوفه‌ای , دامپروری , کشاورزی , كشت مخلوط سویا , زراعت , تولید یكنواخت علوفه , دانلود طرح توجیهی , پر

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر