امروز: سه شنبه 29 مرداد 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

كارآموزی امور مالی شهرداری

كارآموزی  امور مالی شهرداری دسته: گزارش کارآموزی
بازدید: 24 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 2274 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 81

شهرداری نجف آباد با همفكری و همراهی شورای محترم اسلامی شهر ، همواره با شناختی عمیق و واقع بینانه از ضرورت های ساختار شهری ، تلاش نموده است با تدوین برنامه های میان مدت عمرانی ، فرهنگی و اجتماعی حركت بزرگ ، گسترده و راهبردی برای تداوم حیات ، پویائی و زیبایی شهر انجام دهد

قیمت فایل فقط 3,900 تومان

خرید

كارآموزی  امور مالی شهرداری

عنوان

فصل اول :

مقدمه 

تاریخچه تأسیس شهرداری در ایران

دوره های تاریخی در تأسیس شهرداری

تاریخچه شهرداری نجف آباد

موقعیت تاریخی و جغرافیایی شهر نجف آباد

چارت سازمانی

فرآیندهای خدماتی

فصل دوم :

هدف تأسیس شهرداری

اهداف شهرداری نجف آباد

واحد روابط عمومی

دفتر شهردار

واحد حقوقی

امور رفاهی

دفتر پیگیری و رسیدگی به شکایات

حراست

کمیسیون ماده77

امور اداری و کارگزینی

وضعیت پرسنل شهرداری

دبیرخانه شهرداری مرکزی

واحد نامه رسانی

واحد تایپ و ماشین نویسی

واحد ممیزی و درآمد نوسازی

صفحه

8

9

10

13

14

15

16

17

17

18

18

19

19

19

20

20

21

22

23

23

23

23

عملکرد اداری

مکانیزه نمودن کلیه صنوف نجف آباد-امیرآباد-یزدانشهر و ویلاشهر

معاونت عمران فنی و شهرسازی

عملکرد واحد عمرانی و شهرسازی نجف آباد

واحد صدور پروانه

مدارک لازم صدور پروانه ساختمانی

مسیر انجام کار

واحد املاک

کمیسیون ماده 100

اعضای کمیسیون

کمیسیون ها

معاونت اجرایی و خدمات شهری

یک شهر یک نگاه

واحد حمل و نقل

اداره پارکها و فضای سبز

واحد سازماندهی مشاغل مزاحم شهری

واحد اجرائیات،کنترل و نظارت

واحد متوفیات

کشتارگاه

درآمد سالیانه کشتار دام

سایر فعالیتها

سازمان اتوبوسرانی

بررسی بودجه سازمان اتوبوسرانی نجف آباد و حومه

سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی

لیست آمار حوادث و حریق در سال 1383

مقدار و حجم مواد لوازم مصرفی در عملیات اطفاء حریق و حوادث

آمار حادثه دیدگان در سال1383

24

25

25

25

26

27

27

28

28

28

28

29

29

29

30

30

30

31

31

32

32

33

34

34

34

35

36

سایر فعالیتها

فصل سوم:

واحد امور مالی

جدول مقایسه بودجه و اصلاح بودجه و عملکرد چهار ساله

واحد درآمد

درآمد و منابع تامین اعتبار و تخصیص به اعتبارات جاری و عمران

مهمترین کدهای درآمدی شهرداری

درآمد شهرداری نجف آباد و نواحی سه گانه

عملکرد واحد حسابداری

فرم صدور سند

وظیفه خدمات اداری

مقایسه درآمد و هزینه

مقایسه عملکرد وظیفه خدمات اداری شهرداری

مقایسه عملکرد وظیفه خدمات شهری شهرداری

مقایسه عملکرد وظیفه خدمات عمرانی شهرداری

مراحل ارجاع کار به پیمانکار در شهرداری

آگهی مناقصه و دیگر فرمها

مراحل فروش اموال منقول و غیر منقول

سیستم حسابداری

واحد حقوق و دستمزد

واحد کارپردازی

معاملات متوسطه

فرم درخواست خرید

فرم استعلام و دیگر فرمها

سایر فعالیتها

لیست اموال خریداری شده

واحد انبار

مقایسه بین دروس عملی و دروس تئوری

فصل چهارم:

جمع بندی و نتیجه گیری

پیشنهادات

منابع و مآخذ                                                                                               

36

37

37

37

38

44

45

45

47

48

52

53

53

53

53

56

59

60

62

64

65

66

67

71

71

73

74

75

76

77

فصل اول :

مقدمه – معرفی محل کارآموزی- امکانات و تجهیزات آن .

مقدمه :

شهرداری نجف آباد با همفكری و همراهی شورای محترم اسلامی شهر ، همواره با شناختی عمیق و واقع بینانه از ضرورت های ساختار شهری ، تلاش نموده است با تدوین برنامه های میان مدت عمرانی ، فرهنگی و اجتماعی حركت بزرگ ، گسترده و راهبردی برای تداوم حیات ، پویائی و زیبایی شهر انجام دهد .

به همین منظور برای اصلاح ساختارها ، دگرگون سازی و ساماندهی سیمای شهری ، احداث معابر جدید و برقراری توازن و تعادل نسبی بین مجموعه عناصری كه در تشكیل یك نظام منسجم شهری موردنیاز است كوششی را آغاز نموده تا بتواند خدمات اساسی و زیبائی به گونه ای عادلانه در هر كوی و برزن این شهر جلوه گر شود .

تاریخچه تأسیس شهرداری در ایران :

پیشینه شهرنشینی در ایران به هزاره چهارم پیش از میلاد  باز می گردد . در دوران اسلام نیز تا زمان حكومت سلسلة قاجاریه ، مدیریت شهری با « محتسب » ، « كلانتر » و « داروغه » شناخته می شده است . « حسبت » در اصطلاح اداری – اسلامی به معنی رسیدگی به كار بازار و كوی و برزن و خرید و فروش ، منع از تقلبات كسبه و اصناف و كارهایی نظیر آن است كه از لحاظ تشكیلات اداری جدید ، قسمت هایی از وظایف شهرداری ، شهربانی و دادستانی را دربر می گیرد .

در سال 1258 شمسی پس از بازگشت ناصرالدین شاه از سفر اروپا ، برای اولین بار فكر ایجاد شهرداری در ایران رونق گرفت . ناصرالدین شاه كه در سفر اروپا ، تشكیلات شهرداری را مورد ملاحظه قرار داده بود ، برای اصلاح امور داخلی كشور تصمیم گرفت تا سازمانی با همین نام تأسیس كند و رسیدگی به روشنایی ، نظافت و امور ارزاق شهر را به آن واگذار نماید .

همزمان با تحولات سیاسی – اجتماعی كه به سبب انقلاب مشروطه در ساختار نظام حكومت استبدادی به وقوع پیوست ، لزوم واگذاری امور مردم به خود آنان آشكار شد و ضرورت تشكیل نوعی نماد محلی كه با بافت فرهنگی ، قومی و بومی هماهنگی داشته باشد و مرجع ارائه خدمات به مردم رسیدگی به مشكلات محلی از طریق انتخابات محلی باشد احساس گردید .

از همین رو در سال 1286 شمسی قانونی تحت عنوان « تشكیل بلدیه » در 108 ماده از تصویب مجلس شورای ملی گذشت و به اجرا گذاشته شد . این قانون بعدها متناسب با شرایط و اوضاع سیاسی – اجتماعی كشور و الزامات جدید در مدیریت شهری ، مورد بازنگری و اصلاح قرار گرفت .

لیكن اصلاح عمده در سال 1334 و اصلاحات جزئی در سال های 1345 ، 1354 ، 1352 ، 1358 و 1359 صورت پذیرفت . این قانون اكنون مرجع حقوقی ضوابط اداره امور شهرها محسوب می شود .

در ادامه بررسی تأثیر دوره های تاریخی ، تحولات سیاسی – اجتماعی صدسال گذشته در تأسیس شهرداری های كشور می پردازیم .

دوره های تاریخی در تأسیس شهرداری ها :

روند تأسیس شهرداری ها در ایران همواره از تحولات سیاسی – اجتماعی تأثیر پذیرفته است . نگاهی به آمار و اطلاعات مربوط به تأسیس شهرداری ها نشان می دهد كه با شروع یك دوره جدید از مدیریت سیاسی در سطح ملی ، چرخش هایی در روند شكل گیری و ایجاد شهرداری ها به وقوع پیوسته است .

برای بررسی دقیق تر این موضوع ، فاصله زمانی تصویب قانون بلدیه ( 1286 هـ.ش ) تا زمان حاضر به 6 دوره تقسیم گردیده است كه هریك از این دوره ها با یك تحول بنیادین سیاسی در مدیریت كلان كشور شروع و با یك تحول بنیادین دیگر در همین زمینه خاتمه می یابد . برای مثال دورة اول با انقلاب مشروطه و تدوین قانون اساسی و تشكیل اولین شهرداری در تهران شروع و با آغاز سلطنت پهلوی اول به پایان می رسد . شش دورة مذكور به این شرح است :

دوره اول از سال 1286 تا 1304 :

این دوره همانطور كه گفته شد از انقلاب مشروطه تا سلطنت رضاشاه را دربر می گیرد و مقارن با آشفتگی در اوضاع سیاسی و نامعلومی ساختار حكومت مركزی و شروع شكل گیری نهاد دولت مدرن است .

شهرهای تهران ، شیراز ، همدان ، تبریز ، مشهد ، آستارا ، دزفول ، مراغه ، كرمان ، ماكو ، بندر انزلی ، امر ، بوشهر ، خوی ، زنجان ، آباد نخستین شهرهای كه دارای شهرداری بودند . ملاك های مختلفی برای انتخاب شهرها اعم از سیاسی ، جمعیتی ، امنیتی و موقعیت اقتصادی مدنظر قرار داشته است .

 دوره دوم از سال 1304 تا 1320 :

در این سالها ایران شاهد یكی از دوره های مهم سیاسی – اجتماعی خود است . اقتدار دستگاه حكومت رضاشاهی ، موجب شد تا كشور دوره ای از ثبات سیاسی و برنامه ریزی را در امور مختلف تجربه كند .

این دوره كه آن را دوره تجربه بطنی شهر گرایی لقب داده اند ، همزمان با اصلاحات سیاسی – اداری در سطح ملی و تحولات زیر بنایی و روبنایی در شهرهاست . طی این مقطع زمانی به تعداد و جمعیت شهرهای كشور افزوده شد و تعداد شهرداری ها از 16 شهرداری به 136 شهرداری افزایش یافت . در دورة 17 ساله مورد بحث به طور متوسط هرسال 8 شهرداری تأسیس شده است .

شهرهای آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی ، ایلام ، اصفهان ، بوشهر ، تهران ، چهارمحال بختیاری ، خراسان ، خوزستان ، زنجان ، سمنان ، سیستان و بلوچستان ، فارس ، كردستان ، كرمانشاهان ، كرمان ، گیلان ، لرستان ، مازندران ، مركزی ، هرمزگان ، همدان ، یزد در این دوره دارای شهرداری شدند .

استان های بوشهر و ایلام با یك شهرداری كمترین و استان خراسان با 18 شهرداری بیشترین تعداد شهرداری را دارا بوده اند . نكته جالب تعداد شهرداری ها در استان مازندران – زادگاه رضا شاه – است كه با تشكیل 14 شهرداری ، نشان از ملاحظات سیاسی و تمایلات حكومتی – و نه معیارهای كارشناسی و تمایل مردمی – در تأسیس شهرداریها طی این دوره دارد .

دوره سوم سال 1320 تا 1332 :

این دوره كه موسوم به دورة پهلوی روم است با اشغال نظامی ایران توسط متفقین آغاز و با كودتای 28 مرداد 1332 خاتمه می یابد .

اغتشاش و بی ثباتی در اوضاع سیاسی و كاهش اقتدار دولت مركزی از مشخصات این دوره است . طی این برهة زمانی امر رسیدگی به امور شهرها و به تبع آن تأسیس شهرداری ها به كندی گرایید و در مجموع 54 شهرداری تأسیس شد كه به طور متوسط معادل تشكیل 5/4 شهرداری در سال است .

در این مرحله استان خراسان با 8 شهرداری ، بیشترین آمار و در مقابل استان های ایلام ، زنجان و همدان كمترین آمار تأسیس شهرداری را به خود اختصاص می دهند .

نكته قابل تأمل آن است كه در سال 1330 و مقارن با تشكیل دولت ملی به رهبری دكتر محمد مصدق ، امور كشور انتظام می گیرد ، از همین رو این سال 15 مورد تأسیس شهرداری ، بیشترین كارنامه را در اختیار دارد .

دوره چهارم سال 1332 تا 1357 :

این دوره با كودتای 28 مرداد آغاز و با انقلاب اسلامی سال 1357 خاتمه می یابد . از ویژگی های این دوره رشد سریع شهرنشینی ، افزایش جمعیت و تعداد شهرهاست كه دلیل آن گرایش دولت مركزی به در پیش گرفتن سیاستهای اقتصادی نوگراست . اصلاحات ارضی و توسعه صنایع شهری دو اقدام مهم در ایجاد تحولات شهرنشینی این دوره به حساب می آیند .

طی سال های موردنظر ، در مجموع 248 شهرداری در كل كشور تأسیس گردید . میانگین تأسیس شهرداری در فاصلة 26 ساله این دوره معادل 5/9 شهرداری در سال است .

استان اصفهان و مازندران به ترتیب با تأسیس 34 و 28 شهرداری بیشترین و استان های سمنان و كردستان با ایجاد 3 شهرداری كمترین تعداد را داشته اند . طی سال های 1341 تا 1343 در هر سال 21 و در مجموع 63 شهرداری تأسیس شده است كه همسویی این اقدام را با سیاست های دولت مركزی در اصلاحات ارضی و توسعه شهری نشان می دهد .

دوره پنجم 1357 تا 1372 :

این دوره با انقلاب شكوهمند ایران در سال 1357 آغاز و تا سال 1372 و تغییر سیاست های اقتصادی – اجتماعی كشور تحت نام  « دوران سازندگی » ادامه می یابد . تحولات سیاسی داخلی و جنگ  هشت ساله با عراق مهمترین مسائل تأثیرگذار بر سیاست ها و برنامه های شهری كشور می باشد .

در مجموع در فاصله 14 ساله 1357 تا 1372 ، تعداد 16 شهرداری در سطح كشور تأسیس می شوند ، كه به طور متوسط در هر سال 8 شهرداری تأسیس شده است .

در این میان سال 1369 با تشكیل 33 شهرداری اولین رتبه را دارا   می باشد . در مقابل طی سال های 1363 ، 1364 و 1366 كه مقارن با جنگ هشت ساله ایران و عراق می باشند هیچ شهرداری در كشور تأسیس  نشده است . در واقع این سه سال طی 68 سال بعد از قانون بلدیه ، تنها  سال هایی هستند كه هیچ مورد تأسیس شهرداری در آنها اتفاق نیفتاده است .

مشغلة دولت مركزی به امر جنگ از عوامل مهم چنین رخدادی می باشد كه مجدداً تأكیدی بر نقش غالب و منحصر به فرد دولت مركزی در ایجاد شهرداری ها در غیاب فرهنگ شهروندی است .

دوره ششم از سال 1372 تا زمان حاضر:

دوره ششم از سال 1372 آغاز شده و تاكنون ادامه دارد . از مشخصات این دوره ثبات در سیاست های اقتصادی – اجتماعی كشور است كه تأثیر زیادی در برنامه های توسعه و عمران شهری داشته است .

در این دوره ، تعداد زیادی از روستاها به شهر تبدیل می شوند و همین امر موجب بالا رفتن آمار شهرداری های تأسیس شده در كشور می شود .

در مجموع طی 9 سال 330 شهرداری در كشور ایجاد می شوند كه بالاترین میزان طی 90 سال پیش از آن است . همچنین در هرسال نزدیك به 5/35 شهرداری در كشور مجوز تأسیس دریافت كرده اند كه بیشترین كارنامه سالانه تأسیس شهرداری ها ، در میان دوره های مورد بررسی  است .

تاریخچه شهرداری نجف آباد :

در سال 1309 شهرداری و تشكل آن در محل فعلی بنیان گذاشته شد و فعالیت خود را در جهت تأمین خدمات عمومی به شهروندان آغاز نمود .

وسعت حریم شهر نجف آباد و حوزة شهرداری 193 كیلومتر مربع است كه علاوه بر نجف آباد در منطقه شهری خود سه ناحیة ویلاشهر ، امیرآباد و یزدانشهر را تحت پوشش دارد .

جمعیت شهر 000/200 نفر بوده و روند رشد آن به ترتیب در سال  55 ( 276/75 نفر ) ، سال 65 ( 058/129 نفر ) ، سال 75 ( 538/177 نفر )  می باشد كه غالب جمعیت در شهر نجف آباد و بقیه در نواحی سه گانه ساكن می باشد .

درجة شهرداری 9 و سومین شهر از نظر جمعیت در استان اصفهان بشمار می رود . شهرداری نجف آباد از سوی ستاد چهارمین جشنواره شهید رجائی كه درسال 80 در استان اصفهان برگزار گردید ، در محور قانون گرائی و ارتقاء سطح پاسخگویی دولت و افزایش رضایت مندی ارباب رجوع بعنوان واحد نمونة استانی برگزیده و موفق به دریافت تندیس جشنواره گردید .

همچنین به دنبال آن از سوی ستاد مركزی چهارمین جشنوارة شهید رجائی در شهریورماه سال 80 بعنوان واحد برگزیدة ملی انتخاب و موفق به اخذ لوح تقدیر ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران و تندیس یادمان خدمت جشنواره گردید .

موقعیت تاریخی و جغرافیایی شهر نجف آباد :

شهر نجف آباد از جمله نقاطی است كه تاریخ احداث و بانی آن مشخص می باشد . اگرچه در كتب و متون تاریخی نامی از آن برده نشده ، اما مستندات تاریخی بیانگر این امر است كه در سال 1022 هجری قمری به صلاحدید شیخ بهائی و به دستور شاه عباس صفوی در غرب اصفهان بنا گردیده است .

آنچه راجع به علت ایجاد این شهر ذكر می گردد حاكی است كه شترانی كه وجوهی را برای نجف اشرف حمل می كردند ، در این محل حاضر به حركت نشدند و شیخ بهائی چاره را در این دید كه وجوه صرف آبادانی این محل گردد و نام آن نجف آباد نامیده شد .

جهت دریافت فایل کامل  لطفا آن را خریداری نمایید

قیمت فایل فقط 3,900 تومان

خرید

برچسب ها : فصل دوم , , هدف تأسیس شهرداری , , اهداف شهرداری نجف آباد , , واحد روابط عمومی , , دفتر شهردار , , واحد حقوقی , , امور رفاهی , , دفتر پیگیری و رسیدگی به شکایات , , حراست , , کمیسیون ماده77 , , امور اداری و کارگزینی , , وضعیت پرسنل شهرداری , , دبیرخانه شهرداری مرکزی , واحد ممیزی و درآمد نوسازی , , صفحه , , , , 8 , , 9 , , 10 , , 13 , , 14 , , 15 , , 16 , , , , 17 , , 1

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر