امروز: دوشنبه 5 فروردین 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

نرم افزار Windows 98

نرم افزار Windows 98 دسته: کامپیوتر و IT
بازدید: 25 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 18323 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 52

معرفی ویندوز 98 و ویژگیهای آن در این قسمت با یكی از رایج ترین سیستمهای عامل دنیا یعنی ویندوز 98 آشنا خواهید شد و مهارتهای لازم برای استفاده بهینه از آن را فرا خواهید گرفت محیط ویندوز 98 برخلاف محیط DOS كاملاً گرافیكی است و برای انجام وظایف و دستورات نیازی به حفظ و تایپ دستورات ندارد در این محیط، كارها توسط ماوس و اجزای گرافیكی سریع تر و ساده ت

قیمت فایل فقط 2,900 تومان

خرید

نرم افزار Windows 98

مقدمه (فصل اول)

امروزه كامپیوتر در انجام اغلب امور زندگی انسانها نقش مهمی ایفا می كند. هر روز سخت افزارهای سریع تر، كوچك تر، ارزان تر و جدیدتری به بازار می آیند. نرم افزارها ساده تر، سریع تر و كاراتر می گردند و بر روند پیشرفت علوم گوناگون تأثیر بیشتری می گذارند.

از طرفی می توان با استفاده بهینه از كامپیوتر بر دقت و سرعت اجرای كارها افزود. بنابراین یكی از كارهای مهم دانشمندان علوم كامپیوتر ایجاد امكاناتی برای بالا بردن بهره وری استفاده از كامپیوتر است. یكی از دستاوردهای فعالیتهای این گروه ایجاد نرم افزارهای سیستم عامل است. زیرا همان طور كه می دانید سیستم عامل می تواند بین كاربر، سخت افزار و نرم افزارهای آن ارتباط برقرار كرده و منابع سخت افزاری و نرم افزاری را مدیریت نماید.

با توجه به مطالب گفته شده طبیعی است كه سیستمهای عامل گوناگونی با تواناییهای مختلف به بازار عرضه شده باشند. در این بین ما یكی از آنها را كه استفاده عمومی تری دارد، انتخاب كرده و به شما معرفی خواهیم نمود.

مقدمه (فصل دوم)

همان طور كه می دانیم ویندوز 98 یك سیستم عامل است و از طریق رابطهای گرافیكی با كاربر ارتباط برقرار می كند. به دلیل وجود این ویژگی، استفاده از سیستم عامل ویندوز 98 آسان و سرعت دسترسی به ابزارهای گوناگون آن افزایش یافته است. وظیفه اصلی یك سیستم عامل برقراری ارتباط بین سخت افزار، نرم افزار و كاربر است به گونه ای كه بتوان كامپیوتر و برنامه های آن را به خدمت گرفت. ویندوز 98 در كنار ابزارها و امكانات اصلی یك سیستم عامل، دارای ابزارهای فرعی برای برطرف كردن برخی از نیازهای كاربران نیز می باشد. این ابزارها عبارتند از: ماشین حساب، برنامه مشاهده تصاویر، برنامه های واژه پرداز و نقاشی، برنامه های پخش فیلم و موسیقی و …

در این پیمانه مهم ترین ابزارهای فرعی ویندوز 98 را كه تحت عنوان Accessories قرار دارند، بررسی كرده و با طرز كار و كاربرد آنها آشنا می شویم.

فهرست مطالب

فصل اول 

1-1-        معرفی ویندوز 98 و ویژگیهای آن

2-1- شروع كار ویندوز 98

3-1- محیط كار ویندوز 98

فصل دوم

1-1-        نرم افزار Calculator

2-1- نرم افزار Imaging

3-1- نرم افزار Notepad

4-1- نرم افزار Paint

5-1- نرم افزار WordPad

6-1- نرم افزارهای گروه System Tools

1-6-1- نرم افزار Character Map

2-6-1- نرم افزار Clipboard Viewer

3-6-1- نرم افزار Disk Cleanup

4-6-1- نرم افزار ScanDisk

5-6-1- نرم افزار Disk Defragmenter

6-6-1- نرم افزار System Information

7-1- نرم افزارهای Entertainment

1-7-1- نرم افزار ActiveMovie Control

2-7-1- نرم افزار CD Player

3-7-1- نرم افزار Media Player

4-7-1- نرم افزار Volume Control

فصل اول

1-1-        معرفی ویندوز 98 و ویژگیهای آن

در این قسمت با یكی از رایج ترین سیستمهای عامل دنیا یعنی ویندوز 98 آشنا خواهید شد و مهارتهای لازم برای استفاده بهینه از آن را فرا خواهید گرفت.

محیط ویندوز 98 برخلاف محیط DOS كاملاً گرافیكی است و برای انجام وظایف و دستورات نیازی به حفظ و تایپ دستورات ندارد. در این محیط، كارها توسط ماوس و اجزای گرافیكی سریع تر و ساده تر انجام می شوند. همین گرافیكی بودن ویندوز، بر جذابیتهای آن افزوده و آن را به یك سیستم عامل محبوب در جهان تبدیل كرده است. زیرا هنگام كار در محیط DOS امكان بروز اشتباههای تایپی و فراموش كردن دستورات وجود داشت و برای ارتباط با كاربر اجزای تصویری به كار نمی رفت. به همین دلیل شركت مایكروسافت در دهه 80 اقدام به تهیه سیستم عامل دیگری كرد كه فاقد اشكالات MS-DOS باشد. در اواسط دهه 80 نخستین نگارش سیستم عامل ویندوز یعنی ویندوز 1 را ارائه كرد. پس از آن به ترتیب نگارشهای 2، 1/2، 3، 1/3، ویندوز 95 و در نهایت ویندوز 98 را عرضه نمود كه در هر نگارش امكانات ویندوز بیشتر شد و اشكالات نگارشهای قبلی مرتفع گردید.

در طول مطالعه این پیمانه های مهارتی بیشتر و بهتر با طرز كار و محیط سیستم عامل ویندوز 98 آشنا خواهید شد.

2-1- شروع كار ویندوز 98

ویندوز 98 یك سیستم عامل است؛ یعنی پیش از اینكه یك كامپیوتر شخصی بتواند كاری انجام دهد باید این نرم افزار سیستمی در حافظه اصلی آن بارگذاری شود. ویندوز 98 اطلاعات مورد نیاز برای انجام كارهای گوناگون را در اختیار كامپیوتر می گذارد تا شما بتوانید از كامپیوتر استفاده كنید.

به دلیل اهمیت وجود ویندوز 98، اجرا و شروع كار با آن، بسیار ساده است. این سیستم عامل پس از روشن شدن كامپیوتر به صورت خودكار در حافظه اصلی بارگذاری و اجرا می شود. در واقع، پس از فشردن كلید برق كامپیوتر، چند صدای بیپ می شنوید. سپس مانند شكل 1-1 تصویری روی صفحه نمایش ظاهر می گردد كه عبارت Windows 98 روی آن نوشته شده و یك نوار متحرك در زیر آن مشاهده می شود. در طول مدت نمایش این تصویر، كارهای زیادی مانند عملیات بارگذاری ویندوز در حافظه اصلی و برقراری ارتباط با اجزای سخت افزاری در حال انجام می باشد.

شكل 1-1 صفحه شروع كار با ویندوز

سپس كادری شبیه شكل 2-1 به نمایش در می آید. با وارد كردن نام كاربر در كادر متنی User name و كلمه عبور در كادر متنی Password و كلیك دكمه OK وارد محیط كار ویندوز خواهید شد.

شكل 2-1 پنجره ورود به ویندوز

در صورتی كه كامپیوتر شما در محیط شبكه مبتنی بر سرور (Server) قرار داشته باشد پنجره ای مانند شكل 3-1 به نمایش در می آید كه كادر متن Domain (حوزه) به آن اضافه شده است. از طریق نام كاربر و كلمه عبور در حوزه شبكه شناسایی شده و می توانید به فایل های خاص، منابع مشترك شبكه و سیستمهای دیگر دسترسی پیدا كنید. برای كسب اطلاعات بیشتر درباره شبكه ها و نحوه برقراری ارتباط ویندوز با آنها به انتهای همین فصل قسمت مطالعه آزاد مراجعه نمایید.

شكل 3-1 پنجره ورود به ویندوز و شبكه

اگر برای كامپیوتر شما چند كاربر تعریف شده باشد، آن گاه پنجره ای كه برای ورود به ویندوز مشاهده خواهید كرد شبیه شكل 4-1 می باشد. با انتخاب نام كاربر، تایپ كلمه عبور و كلیك دكمه OK وارد محیط كار اختصاصی خود خواهید شد.

شكل 4-1 پنجره ورود به محیط اختصاصی كاربر ویندوز

اگر سیستم شما تنها یك كاربر دارد و در محیط شبكه نیز واقع نشده است پس از نصب ویندوز 98، هنگاهی كه برای نخستین بار پنجره Welcom to Windows (شكل 2-1) به نمایش در می آید، از وارد كردن كلمه عبور صرف نظر كنید. در نتیجه از این به بعد هنگام ورود به محیط ویندوز هیچ كادری به نمایش درنیامده و بدون وارد كردن كلمه عبور، دسك تاپ ویندوز 98 به نمایش درخواهد آمد.

«در كلیه كادرهای شكلهای 2-1 ، 3-1 و 4-1 در صورتی كه دكمه Cancel كلیك گردد یا كلید ESC فشار داده شود، ویندوز وارد دسك تاپ پیش فرض شده و وارد شبكه مبتنی بر سرور نخواهد شد».

3-1- محیط كار ویندوز 98

پس از وارد كردن اطلاعات لازم، محیط كار ویندوز 98 به نمایش در می آید. از طریق این محیط می توانید با ویندوز 98 ارتباط برقرار كرده و انتظارات خود را برآورده سازید؛ بنابراین آشنایی بهتر و اصولی تر با آن باعث استفاده مؤثرتر از ویندوز 98 می شود.

محیط كار ویندوز 98 یك محیط گرافیكی است و از آنجا كه برای برقراری ارتباط با كاربران از نشانه های تصویری استفاده می كند به آن رابط گرافیكی كاربر یا GUI گفته می شود.

قیمت فایل فقط 2,900 تومان

خرید

برچسب ها : معرفی ویندوز 98 و ویژگیهای آن , شروع كار ویندوز 98 , محیط كار ویندوز 98 , نرم افزار Calculator , نرم افزار Imaging , 31 نرم افزار Notepad , نرم افزار Paint , پروژه , پژوهش , مقاله , جزوه , تحقیق , دانلود پروژه , دانلود پژوهش , دانلود مقاله , دانلود جزوه , دانلود تحقیق , نرم افزار Windows 98 , معرفی ویندوز 98 و ویژگیهای آن , نرم افزار WordPad , نرم افزارهای گ

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر