امروز: جمعه 2 فروردین 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

پروژه و تحقیق-موزه مردم شناسی و معرفی چند نمونه موزه

پروژه و تحقیق-موزه مردم شناسی و معرفی چند نمونه موزه دسته: معماری
بازدید: 56 بار
فرمت فایل: docx
حجم فایل: 2449 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 40

این تحقیق در مورد موزه مردم شناسی و معرفی چند نمونه موزه در 40 صفحه در قالب ورد و قابل ویرایش می باشد

قیمت فایل فقط 6,000 تومان

خرید

 پروژه و تحقیق-موزه مردم شناسی و معرفی چند نمونه موزه

علم مردم شناسی بر پایه مطالعاتی استوار است كه در درون گروه یا جامعه معین دربارة مسائل و روابط اجتماعی و نهادهای سنتی انجام می گیرد، یك مردم شناس با اقامت طولانی و مستمر در بین گروه یا جامعه مورد مطالعه و با استفاده از روش های مطالعه مستقیم كه مشاهده و مصاحبه و غیره است، نخست به ثبت و ضبط دیده ها و شنیده های خود می­پردازد كه به این عمل مردم نگاری گویند. سپس به تجزیه و تحلیل می نشیند تا به كشف روابط درونی و جریان كاربردی هریك از آنها برسد.

موضوع علم مردم شناسی فرهنگ است. فرهنگ یعنی همة آثار انسانی و به عبارتی هر آنچه توسط انسان ساخته می شوند و به وجود می آید. فرهنگ سه جزء اصلی دارد كه شامل عنصر فرهنگی، تركیب فرهنگی و حوزة فرهنگی می شود. عنصر فرهنگی كه كوچكترین جزء قابل تعریف فرهنگی است، تركیب فرهنگی هم از مجموعة عناصر فرهنگی كه دارای كاركردهای همسو باشند تشكیل می شود و حوزة فرهنگی از عناصر و تركیب فرهنگی به وجود می­آید كه دارای بُعد جغرافیایی و مكانی است. این سه جزء فرهنگ هر كدام می تواند موضوعی مفید برای طرح و ارائه در موزة مردم شناسی باشند.

از موضوعات مهم در آماده و ارائه یك موزة مردم شناسی می توان نام برد. معتقدات، آداب و رسوم، زبان معیشت، مسكن، فنون، هنرها، خوراك، پوشاك و سایر جنبه های زندگی در جوامع مختلف خصوصاً ایران هستند 

مناطق و حوزه های جغرافیایی متعدد و متنوع كه در سرتاسر كشورمان پراكنده است می­تواند موضوعات را بیشتر و گسترده­تر كند، حوزه­هایی چون كوهستانی (زاگرس و البرز)، كویری، مناطق جنگلی، سواحل شمالی و جنوبی و مردم مناطق دشتهای سرسبز همه از جمله موضوعاتی هستند برای تحقیق و ارائه در موزة مردم شناسی.

موزه های مردم شناسی را می توان به طور كلی دو دسته به حساب آورد.

1- موزه های مردم شناسی ملّی كه اشیاء از اقسانقاط كشور جمع­آوری شده و به صورت موضوعی كنار هم چیده و جمع شده اند، اشیاء بر مبنای بار فرهنگی مشتركی كه دارند و در مجموعه های متعلق به مناطق فرهنگی مختلف صورت می­گیرند، ارائه می شوند. علاوه بر ارائه و معرفی مستقل هر شیئی، در مجموع یك كار مقایسه ای به عمل می­آید.

2- موزه های بومی، این موزه ها دارای حوزه و بعد مكانی خاص و تعریف شده ای هستند و اشیاء آن بیانگر جنبه های مختلف زندگی در یك جا هستند و متعلق به گروه انسانی خاصی هستند.

با توجه به اینك انسان محور اصلی موضوعات موزه های مردم شناسی است به نظر می رسد كه مراحل مختلف زندگی یك انسان و اشیاء و ابزار مورد استفاده او و همچنین مراسمات و آداب و سنن كه یك انسان در زمان خاصی انجام می دهد نیز می تواند موضوعی مناسب برای چیدن و ارائه در یك موزة مردم شناسی باشد.

اشیاء موزة مردم شناسی

اشیاء و صحنه سازی برای اشیاء باید مربوط به زمان پیش از صنعتی شدن انسان باشد و از نظر تاریخی هم عصر نباشد تا بتوان به عنوان سندی محكم از آن برای مطالعات و پژوهشی استفاده كرد. برای ارائه یك شئی در موزة مردم شناسی باید كاربرد و مكان استفاده آن را شناخت و بررسی كرد.

نحوة ارائه اشیاء در موزة مردم شناسی

با توجه به موضوعات فراوان در این رابطه می توان به طور مثال طریق معیشت را موضوع برای معرفی اشیاء در موزة مردم شناسی در نظر گرفت و طریقه ارائه اشیاء را نشان داد.

در كشور ما، شغلهایی مانند كشاورزی، دامداری، صیادی و تجارت بیتر دیده می شده و ملموس تر بوده است در كشاورزی سه مرحله كاشت، داشت و برداشت برای هر نوع كشتی و در هر منطقه­ای وجود دارد لذا تقسیم بندی ابزاری و مراسمات مربوط به آن می تواند هم در موزه های ملی و هم در موزه های منطقه­ای ارائه و به نمایش گذاشته شود.

مكان برای موزة مردم شناسی

استفاده از بناهای تاریخی برای اهداف گوناگون در كشور ما وجود دارد كه بهترین و مناسبترین كاربری آن موزة مردم شناسی است. بناهایی كه خود جزیی از اشیاء مردم است بهتر می تواند ارتباط برقرار كند با اشیاء مردم، از جمله بناهای مناسب برای موزة مردم­شناسی، حمامها، كاروانسراها، بازارها، خانه­ها، كاخها و سایر مكانها هستند، از مساجد و سایر بناهای مذهبی نیز می توان موضوعات و اشیاء مذهبی را به نمایش گذاشت.

هر فضای معماری كه بوجود آمده نمایانگر نیازی و برآوردن احتیاجی از انسان بوده كه ما می توانیم با استفاده از آن فضا و اشیاء موجود در آن واقعیتهایی از انسانهای گذشته بدست آوریم و به نمایش بگذاریم.

اهداف موزة مردم شناسی

 جامعه شناسی به لایه های روی و ظاهری جامعه می­نگرد و ابعاد گوناگون زندگی ظاهری انسان را در نظر دارد. ولی مردم شناسی به لایه های زیرین جامعه می نگرد.

موزة مردم شناسی می تواند پایگاه محكمی برای تحقیقات مردم شناسان، جامعه شناسان و سایر اندیشمندان باشد، خصوصاً موزة های محلی و منطقه­ای در كشف رازهای نهفته مناطق مختلف كمك حال اندیشمندان خواهند بود. با مطالعه دقیق در احوال این موزه ها می توانند در حل مشكلات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی هر منطقه ای گام برداشت.

برقراری ارتباط بین فرهنگ های مختلف و یا به عبارت ساده تر ارتباط بین مردم، وظیفه موزه های مردم شناسی است كه با توجه به فشارهای مختلفی كه از هر سو به مردم وارد می شود و آنها را از گذشته و زندگی آرام گذشته خود دور می سازد با دیدن این اشیاء و یاد خاطرات خوش آن می تواند تسكینی بر دردهای انسان باشد و برای رسیدن به دنیایی آرام و عاری از هرگونه كینه و نفاق كوششی كند و رفاه و آسایش را برای همه بخواهد و حق همه بداند.

خلاصه:اهمیت موزه و تاریخ تاسیس آن، معرفی طبقات مختلف موزه واشیائی كه به معرفی نمایش گذاشته شده، طبقه اول غرفه‌های: آرایش سفال، اشیاء فلزی، ساخته‌های چوبی، شیشه‌ای و سنگی، نمد، منبت‌كاری و خاتم‌كاری، فرامین، قلمدانهاو عقدنامه‌ها، دراویش سازها، روشنائی، حمام، قهوه‌خانه، تدفین ـ طبقه دوم غرفه‌های: پوشاك، بافندگی، صنایع دست، سفر، زورخانه، كف‌پوشها.

موزه مردم شناسی

برای شناخت شكل ها، قیافه ها و معیارهای مردم نقاط مختلف ایران، لباسی كه این مردم می پوشند یا می پوشیدند، ابزار و آلاتی كه در زندگانی روزمره، آئین ها، مكان ها وجاهای مخصوصی چون زورخانه و خانقاه بكار می بردند، از آن زمان كه موزه در ایران جائی برای خود باز كرد، طرح و برنامه ای در ذهن ها بود.

منهای جنبه های مستقیم تحقیقی و فرستادن گروههای محقق به نقاط و خطه های مختلف ایران و بررسی در قیافه و لباس و ابزار و آلات زندگی و آئین ها و عادت های مردم كه زمینه های اصلی دانش تازه و شیرینی بنام مر دم شناسی را تشكیل میدهد، این فكر وجود داشت كه در تهران ودیگر مراكز استان، موزه هائی برای این منظور تشكیل شود تا هم وسیله ای برای تحقیق و بررسی اهل پژوهش باشد و هم محلی برای  تدریس مردم شناسی به دانشجویانی كه در این رشته درس می خوانند و یا می خواهند مردم خود را خوب بشناسند و از این راه به ریشه ها و اصول همبستگی و پیوند ملی دست یابند.

بی تردید، چه از راه گشت وگذار و راه یافتن به نقاط دور و نزدیك این سرزمین كه صاحب فرهنگ و آئینی وسیع است وچه از راه مطالعه در احوال و عادات و ابزار و آلات زندگی و نزدیكی و دوری این وسایل و قیافه ها، علم مردم شناسی كه به تازگی مورد توجه فراوان اهل تحقق و بررسی قرار گرفته است، امكان بیشتر و آسانتری برای گسترش خواهد یافت. این، از آن دسته دانش هائی است كه اگر خوب شناخته آید و به اشاعه ای مطلوب برسد، مورد استقبال فراوان بیشتر طبقات و قشرهای اجتماعی و بویژه دانش آموز و دانشجو قرار خواهد گرفت. چرا دانستن هر نكته اش شیرین و سهل است و دریچه تازه ای را بروی یادگیرنده باز می كند.

برای نمونه ، اگر دانش آموز دبیرستانی، از راه مطالعه ی مستقیم، یعنی رفتن میان ایل شاهسون آذربایجان یا از راه غیر مستقیم، یعنی دیدن قیافه شاهسون و لباس و آلات و ابزار و وسایل چادرنشینی و زندگی او، بخشی ازمردم خود را بشناسد، برایش شیرین تر از آن خواهد بود كه در كتاب بخواند.

«دیرك» چادر یعنی چه، یا اینكه پیراهن زن های شاهسون بلند است یا كوتاه ومردهایش چه جور كلاهی بسر     می گذارد.

اینست كه لزوم تشكیل موزه ی مردم شناسی و از همه مهمتر تكمیل موزه ی موجود تهران كه رو بفراموشی میرفت، از مدت ها پیش ذهن مسؤولان را بخود مشغول كرده بود.

این موزه، با شكل ووضع وكیفیتی بهتر – از سال پیش در كاخ گلستان تشكیل شده است.

بنیاد این موزه به سال 1314 بدوران سلطنت رضاشاه كبیر نهاده شد و پس از چند سال كوشش در راه تشكیل آن، سال 1316 گشایش یافت. محل موزه مردم شناسی از مهرماه 1316 تا آبان ماه 1347 در خیابان بوعلی (ارامنه سابق) بود و از آن ببعد به محل فعلی «كاخ ابیض» منتقل شد.

كاخ ابیض در اواخر سلطنت ناصرالدینشاه در گوشة جنوب غربی محوطه گلستان ساخته شد وبعلت سفیدی رنگ نمای ساختمان و پله ها و ازاره های سراسری كاخ كه همه از مرمر سسفید رگدار است به كاخ ابیض معروف شد. این كاخ از ابتدای بنای خود همواره محل اشتغال صدراعظم ها و رئیس الوزاءها و نخست وزیران وقت بود و جلسات هیئت دولت همیشه در تالار این كاخ تشكیل میشد.

حدود هفده سال پیش كه نخست وزیری به كاخ والاحضرت شاهپور علیرضا پهلوی در خیابان كاخ انتقال یافت، بفرمان شاهنشاه كاخ ابیض در اختیار هنرهای زیبای كشور (وزارت فرهنگ و هنر امروز) قرار گرفت وپس از انجام تعمیراتی در آن به محل تشكیل نمایشگاههای موقت ومركز فعالیت های ادارة كل موزه ها و فرهنگ عامه اختصاص داده شد پس از تشكیل وزارت فرهنگ و هنر و انتقال اداره كل موزه ها و فرهنگ عامه به محل جدید، در وضع نمای غربی و اطاقهای طبقات كاخ ابیض منطبق با شیوه اصلی تغییرات و تعمیرات مهمی انجام گرفت تا از انهدام وویرانی آن كه بعلت رطوبت و كهنگی ساختمان پیش آمده بود جلوگیری شود.

قیمت فایل فقط 6,000 تومان

خرید

برچسب ها : موزه مردم شناسی , موزه , انواع موزه , مردم , مردم شناسی , موزه مردم شناسی , موزه مردم شناسی , موزه , انواع موزه , مردم , مردم شناسی , موزه مردم شناسی , پروژه و تحقیقموزه مردم شناسی و معرفی چند نمونه موزه

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر