امروز: چهارشنبه 26 تیر 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

مقاله طراحی نمایشگاه دائمی اتومبیل ایران،توضیحات سازه‌ای

مقاله طراحی نمایشگاه دائمی اتومبیل ایران،توضیحات سازه‌ای دسته: فنی و مهندسی
بازدید: 30 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 22 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 15

مقاله طراحی نمایشگاه دائمی اتومبیل ایران،توضیحات سازه‌ای در 15 صفحه ورد قابل ویرایش

قیمت فایل فقط 3,000 تومان

خرید

مقاله طراحی نمایشگاه دائمی اتومبیل ایران،توضیحات سازه‌ای در 15 صفحه ورد قابل ویرایش


مقدمه

كشور ایران به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی درگذشته و حال همواره پلی بود میان شرق و غرب، مبادلات بازرگانی از شرق به غرب و بالعكس می‌بایستی درعرصه كشور ما انجام می شد و به همین جهت است كه راه ابریشم از ایران می گذشت. نتیجه این مبادلات تنها موارد اقتصادی نبود بلكه تأثیرگذاری و تأثیرپذیری درزمینه‌های فرهنگ، هنر و تمدن را درپی داشت، كه شاید نظیرآن را دركشورهای دیگر نتوان یافت. اما هرگز ما هنری را مستقیماً تقلید نكرده ایم بلكه برآن افزوده و یا زشتیهای آنرا كاسته ایم.

اولین وسیله نقلیه موتوری كه توسط نیروی بخار حركت می كرد در سال 1769 بوسیله یك مهندس فرانسوی (Gugnot) ساخته شد و با تلاشهای فراوان بعد از آن سرانجام درسال 1883 اولین اتومبیل احتراقی توسط دایملر (Daimler) به ثبت رسید. درسال 1283 شمسی، اولین اتومبیل یا كالسكه بخار به وسیله ناصرالدین شاه قاجار به تهران آورده شد. اولین اتومبیل های سواری دارای اطاقهای كروكی، شبیه اطاق درشكه بودند و گلگیرهایی مانند گلگیر درشكه داشتند كه روی چرخها برگردان شده بود.

در اوایل سال 1284 شمسی، تعداد اتومبیل هائی كه توسط اعیان و شاهزادگان به تهران آورده شده بود به بیست دستگاه می رسید.

دراواخر سال 1384 شمسی، تعداد اتومبیل های موجود در كشور شش میلیون برآورد شده. طبق آمار رسمی وزارت صنایع سالانه بیش از شصدهزار اتومبیل فقط توسط كارخانجات داخلی برتعداد وسایل نقلیه كشور افزوده می شود.

آنچه به عنوان اولین نكته قابل بررسی است، تمجید از نیازسنجی دقیقی است كه دراین برهه از زمان صورت پذیرفته است. شاید  دراین روزها كه بحث معماری روز ایران داغ است، فكركردن و طراحی كردن برای بناهای شاخص كه به حتم علاوه برشخصیت منطقه ای دارای پتانسیل تأثیرگذاری شهری وبلكه فراتر از آن را نیز دارد، بسیار مشكل تر شده باشد.

سایت مجموعه نمایشگاه دائمی اتومبیل ایران كه در تقاطع اتوبان یادگارامام و خیابان آزادی قراردارد، درمحلی كه از گذشته دفترنمایندگی كارخانجات اتومبیل قرار داشته و درواقع مكانی هویت مند است. لذا پس از بازدید سایت متوجه عدم تأثیرپذیری خاصی از ساختمانها اطراف مجموعه برای طراحی شدیم. همانطور كه اشاره شد ساختمان درنظرگرفته شده، آنچنان شاخص و سرآمد می باشد كه تأثیرگذاری آن بیش از تأثیرپذیری آن است.من این دو حرف نوشتم چنان كه غیرندانست


توهم زروی كرامت چنان بخوان كه تو دانی
سعی ما براین است تا دراین مقاله هرچند به صورتی مختصر به 3 نكته شاخص درطراحی بپردازیم.

        § عوامل تأثیر گذار برطراحی حجم.

        § عوامل شكل دهنده پلان

        § طراحی پوسته ها و نماد ورودی.


طراحی حجم :

آنچه مهمترین ایده و مشغولیت فكری در طراحی مجموعه نمایشگاه دائمی اتومبیل ایران محسوب می شد طراحی حجمی شاخص كه گویای فضای كالبدی خود باشد، و توان بیان هویتی در خور نمایشگاه اتومبیل را داشته باشد.

ساده ترین ایده كه می توان از ماشین و به عبارت بهتر حركت  ماشین داشت، حركت و یا چرخش است. اما چگونه می توان این ایده، یعنی حركت را به نمایش كشید. پس از به تصویر كشیدن گزینه های مختلف و ارائه ایده های گوناگون و بحث كشیدن مزایا و معایب هریك از این كانسپت ها و ازهمه مهمتر ایجاد تطابق و همخوانی با دستور نقشه موجود، سعی در طراحی سطوح شده و حفظ متراژها شد. حركت كه صحبت از آن بسیار شد و سعی در بیان آن در طرح بود، با چرخاندن سطح كلی پلان مقدور نبود. به علت عرض كم در پلان مجموعه چرخش كامل سطح امكان پذیر نبوده و به همین جهت با چرخش حداكثر دو گوشه ها كناری درضلع جنوب غربی و شمال غربی این حركت كه در واقع به چرخش تعبیر می شود با حداكثر قدرت خود به نمایش كشیده شده است. وجود چرخش خود علتی برایجاد طره درطبقات فوقانی شده كه در بخش سازه به تفسیر به آن پرداخته شده است. درهر طبقه درگوشه ها به میزان 25، پیشروی وجود دارد كه نهایتاً با 75/2 متر طره در طبقه 12 اداری همراه است.

این فرم هندسی درواقع ایده اصلی طبقات فوقانی بوده تا ایده های ذكر شده را جوابگو باشد.

طراحی پلان

درطراحی پلان مهمترین فاكتور تأمین تعداد واحد اداری مورد درخواست در دستور نقشه بوده است. پس از بررسی های انجام گرفته تأمین 4 واحد اداری در هر طبقه ملزم به ایجاد راهرویی باریك و دسترسی نامناسب به یكی از واحدها در هر قسمت از پلان می شد. كه نهایتاً واحدهای اداری دو بلكس درنظر گرفته شدند. درطبقه پائین این واحد ها قسمت نمایشگاهی وعرضه محصولات واحدها درنظر گرفته شدند و در طبقه بالا واحدهای اداری اعم از فضای انتظار مراجعین و فضای منشی و قسمت اداری، اتاق جلسات و اتاق مدیریت منظور گردیده است. استفاده از خطوط نرم در طراحی پلان در درجه اول درفضای راهروها و ارتباطات افقی ودر درجه دوم حدفاصل بین واحدهای اداری جزء ایده های اصلی بوده است. پویایی وتحرك و درعین حال لطافت فضایی حاصل از خطوط فرم منظور شده،  در طراحی پلان‌ها می باشد. پلكان گرد برای كاهش مساحت اشغال شده توسط فضای ارتباطی در نظر گرفته شده است. راهروی اصلی برای دسترسی هریك از واحد ها به صورت پلی معلق كه از دو طرف فضای خالی دارد ودر واقع ارتباط بعدی با فضای نمایشگاهی زیرین را برقرار می كند، توسط قابهای نمایشی كه از ستونهای اطراف برخواسته است، پوشانده شده است فضای ارتباطی اصلی عمودی شامل پلكان و آسانسورهای انسان و آسانسور باربر (كه به منظور جابجایی ماشین نیز به كار می رود) در مركز فضای اداری قرارگرفته تا دسترسی را به طور متعادلتری امكان پذیر نماید.

طراحی پوسته ها

مهمترین پوسته طراحی شده برای بنا پوسته منحنی رو به غرب است. این پوسته به دو جهت طراحی گردیده است. درابتدا شكست نور غرب و فراهم نمودن نورمناسب برای جبهه وسیعی از ساختمان.

دوماً طراحی پوسته به شكل كلی بنا وجهه و تصویر بعدی مناسب كه مورد تقاضا بوده است، جواب مناسبی داده است.

درطراحی نما سعی برآن شده بجز پوسته كه درجهت غربی قرارگرفته از حجم اصلی عدول نكنیم و نمای كامپوزیت شیشه و آلومینیوم پیشنهاد مابرای به نمایش كشیدن نمایی نوین و درعین حال تكنولوژیك می باشد.

از این گفتار سعی برآن شده تا حداكثر اختصار رعایت شود تا از حوصله خارج نشود و درعین حال نكات ضروری تحلیل گردد و هرچند به نظر می رسد گویایی كلام و ایجاد جلسات دفاعیه روش مناسبتری برای تحلیل دقیق و ریز بینانه تر طراحی های انجام گرفته باشد.توضیحات سازه ای پروژه نمایشگاه ماشین ایران

درك رفتار سازه ها گامی مهم برای شناخت دقیق، طراحی صحیح و اجرای مطمئن و ایمن سازی ساختمانها به شمار می رود.

دركلیه مراحل طراحی واجرای ساختمان و به خصوصاً درمرحله انتخاب سیستم ساختمانی مناسب برای یك طرح، شناخت رفتار سازه ها یكی از مهمترین عوامل موثر و مورد نیاز معماران و مهندسین ساختار می باشد. ضمن اینكه درك مهم مفاهیم اساسی دررفتار ساختمان ها، یك ضرورت برای هماهنگی میان طراحی معماری و محاسبات سازه ای می باشد و اصولاً تحقیق یك معماری خوب بدون شناخت دقیق رفتار سازه ممكن نمی باشد.

آنچه سعی در توضیح آن در این مقال هرچند به صورت مختصر و گویا شده است، بیان این نكته مهم می باشد كه سازه و طراحی معماری جدانشدنی هستند، چه در سرپناهی ساده و یا پیچیده در هر صورت، ساختمان از مصالح گوناگونی تشكیل شده است و باید دربرابر بارهای وارده از قبیل بارهای مرده و زنده بارهائی كه كوتاه مدت اثر می نمایند مانند باد و زلزله و نظائر آن مقاوم و پایدار باشد.

قیمت فایل فقط 3,000 تومان

خرید

برچسب ها : تحقیق طراحی نمایشگاه دائمی اتومبیل ایران،توضیحات سازه‌ای , پروژه طراحی نمایشگاه دائمی اتومبیل ایران،توضیحات سازه‌ای , مقاله طراحی نمایشگاه دائمی اتومبیل ایران،توضیحات سازه‌ای , دانلود تحقیق طراحی نمایشگاه دائمی اتومبیل ایران،توضیحات سازه‌ای , طراحی نمایشگاه دائمی اتومبیل ایران،توضیحات سازه‌ای , طراحی نمایشگاه دائمی , اتومبیل ایران , توضیحات سازه‌ای

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر