امروز: سه شنبه 25 تیر 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

مقاله بهداشت جسمی و روحی در زندگی پیامبر اسلام (ص)

مقاله بهداشت جسمی و روحی در زندگی پیامبر اسلام (ص) دسته: علوم انسانی
بازدید: 21 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 13 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 17

مقاله بهداشت جسمی و روحی در زندگی پیامبر اسلام (ص) در 17 صفحه ورد قابل ویرایش

قیمت فایل فقط 5,000 تومان

خرید

مقاله بهداشت جسمی و روحی در زندگی پیامبر اسلام (ص) در 17 صفحه ورد قابل ویرایش

فهرست

عنوان                                                                                                              صقحه

مقدمه ............................................................................................................... 3

بهداشت جسمی و خوراك درزندگی پیامبر اعظم (ص).................................... 4

بهداشت فردی درزندگی پیامبر (ص)............................................................... 6

بهداشت چشم یكی دیگر از بهداشت جسمی..................................................... 7

مسواك كردن .................................................................................................. 8

خلال كردن ...................................................................................................... 8

استفاده از ظرف پاكیزه و سالم ....................................................................... 9
بخش دوم ........................................................................................................ 9

بهداشت تغذیه .................................................................................................. 9

غذاخوردن هنگام گرسنگی .............................................................................. 10

استفاده از انواع غذاهای مورد نیاز ................................................................. 10

حجامت از توصیه های بهداشتی از دیدگاه پیامبر اعظم (ص)......................... 11

بهداشت اجتماعی یكی دیگر از بهداشت روحی و روانی ................................. 12

بهداشت روانی ................................................................................................. 13

نتیجه ................................................................................................................ 15

پیشنهاد............................................................................................................. 16


«مقدمه»

بهداشت جسمی و خوراك در زندگی پیامبر اعظم (ص):

آنچه پیش رو دارید مقاله‌ایی است تحت عنوان بهداشت جسمی و روحی در زندگی پیامبر اعظم (ص) یك بخش از این مقاله مربوط به بهداشت جسمی است و بخش دوم آن مربوط به بهداشت روحی و تأثیر آرایش ظاهر بر بهداشت روحی است. البته در فراخوان مقاله عنوانی با (توجه به آرایش ظاهر در سیره پیامبر اعظم (ص) بود كه ارتباطی تنگاتنگ با بخش دوم مقاله حاظر دارد كه نباید از نظر پنهان بماند.

در شرایطی كه وضعیت عمومی مردم، فقر و محرومیت بود پیامبر اعظم (ص) در غذای خود و سایر نیازمندیهای زندگی ، خود را با محرومان تطبیق می دادند وسعی بر آن داشتند كه محرومان جامعه را نیز بی نیاز گردانند در نتیجه هیچوقت اصراف نمی كردند این پیش درآمد را گفتیم تا نتیجه بگیریم كه عدم اصراف آنها دلیل بر عدم بهداشت تغذیه آنها نبود بلكه از حداقل غذا ولی مفید هم برای خود و هم برای نیازمندان تهیه كرده و تناول می فرمودند.

پیامبر اعظم (ص) به حكم «كلوا من طیبات ما رزقناكم»[1] همواره ، غذای پاكیزه و حلال و در عین حال كم و ساده تناول می كردند. كیفیت معنوی غذا را مد نظر داشتند. در كیفیت و كمیت ظاهری آن نیز حد معمول را رعایت می نمودند. خوراكشان همان خوردنیهای معمول هر زمان یا كم بهاتر از آن بود كه در آن نه اسراف می ورزیدند و نه به حقوق دیگران تجاوز می كردند.

امام صادق علیه السلام فرمود:

شبی هنگام افطار پیامبر اعظم (ص) در مسجد «قبا» بود، فرمود:

آیا نوشیدنی یافت می شود؟

یكی از اصحاب برای آن حضرت عسل آمیخته به شیر آورد. حضرت آن را به دهان گذاشت (و چشید) و كنارش زد و فرمود: دو آشامیدنی است كه به یكی می‌شود بسنده كرد[2] البته همانطور كه در مقدمه گفتیم بر می آید كه هر دوی آن نوشیدنیها مقوی بوده اند پس در صورت عدم خوردن یكی از آنها سوء تغذیه ای صورت نمی گرفت و همچنین اصراف هم نمی شد كه پیامبر اعظم (ص) هر دو جنبه را در نظر می‌گرفتند و اینگونه نبوده كه یكباره هر دو را بخورند ولی چند روز پشت سر هم هیچ غذائی تناول نكنند هر چند اگر نیازمندی را می دیدند تا چند وعده غذایی ، غذایشان را در اختیار آنها قرار می دادند.

بهداشت فردی در زندگی پیامبر اعظم (ص):

قبل از اینكه به این قسمت مقاله بپردازیم ابتدا مقدمه ای را برای تعاریف بهداشت و ضرورت آن می پردازیم.[3] سپس به این قسمت از مقاله می پردازیم. حفظ سلامتی بدن در برابر بیماریها و رعایت مقررات و نظم مربوط به پیشگیری و عدم ورود عوامل بیماریزا به بدن و رعایت تغذیه و پیشگیری مزمن را بهداشت گویند.

با توجه به تعاریف بهداشت با تعریف علمی امروز، بحث را با توجه به روایات و مراجع ادامه می دهیم در آخر قضاوت با خواننده مقاله است كه چه مقدار پیامبر اعظم (ص) مفهوم بهداشت را با توجه به تعریف امروزی پس از گذشت بیش از 1400 سال در بین مردم جا انداخته بود و خود نیز به آن عمل می كرد.

پیامبر اعظم (ص) و معصومین به تمیزی و سلامتی جسم توجه زیادی داشتند و مصرف مال را در این راه اصراف نمی دانستند. چنانچه بهداشت را كلید فعالیتهای اقتصادی و اجتماعی و پیشرفت بشر می دانستند. و فواید حاصل از رعایت آن را نصیب همه افراد جامعه اعم از مرد و زن و كوچك و بزرگ می دانستند و ضربه های ناشی از عدم رعایت بهداشت را نیز ضربه ای بر تمامی پیكر جامعه تلقی می كردند، چرا كه بیماری یك نفر گاهی به دیگران سرایت می‌كند و تعادل و آرامش و سلامت آن جامعه را مختل می‌كند. همچنین موجب ضررهای اقتصادی زیاد می گردد، علاوه بر آن ، راكد ماندن یك نیروی فعال اقتصادی در خانه و جامعه اثرات جبران ناپذیری را به دنبال دارد.

همانگونه كه گناه نكردن از توبه كردن آسانتر است، پیشگیری نیز به مراتب از درمان آسانتر است پس اگر به روایات و احادیث دقت كنیم می بینیم پیامبر اعظم (ص) تمامی نكات گفته شده را رعایت می كرده اند.

بهداشت فردی، استحمام و آداب آن:

شستشوی بدن از نظر رسول خدا از اهمیت زیادی برخودار است و توجه به پاره ای مسائل كه همراه نظافت و شستشوی بدن است مانند وضو، غسل و موارد آن كه از سنتهای موكد اسلام است.

بهداشت مو یكی دیگر ار بحث بهداشتی جسمی:

بهداشت مو شامل شستن آن و تمیز نگه داشتن و كوتاه كردن و از بین بردن موهای زائد بدن می باشد. پیامبر اعظم (ص) موهای سرش را با سدر می شست و می فرمود: كسی كه سر خود را با سدر بشوید خداوند وسوسه شیطان را از او دور می‌كند و چنین كسی مرتكب معصیت نمی شود. و هر كسی معصیت نكند وارد بهشت می‌شود.

بهداشت دهان و دندان

1- مسواك كردن: رسول خدا هر شب سه بار مسواك می كرد: قبل از خواب، بعد از بیدار شدن از خواب ، و پیش از نماز صبح. آن حضرت با چوب اراك (درختی مخصوص) مسواك می كرد و جبرائیل او به این كار سفارش كرده بود.[4]

پیامبر (ص) در شیوه مسواك كردن نیز طریق خاصی داشت كه بطور عرضی یعنی از بالا به پائین مسواك می زدند و دیگران را به این روش توصیه می كردند.[5] ناگفته نماند كه الانه دكترها به این روش مسواك زدن توصیه می‌كنند.

2- خلال كردن یكی از بهداشت دهان و دندان از بخش بهداشت جسمی: امام صادق (ع) می فرماید: ان رسول الله (ص) كان یتخلل و هو یصلب الفم[6]

رسول خدا (ص) خلال می كردند و این كار دهان را پاكیزه می‌كند.

همانطور كه مشاهده كردیم امروزه مراكز بهداشتی و داروخانه ها مبادرت به فروش انواع خلال و نخ دندان كرده اند در صورتی كه پیامبر(ص) در زمان خودش این كار را انجام داده و برای جلوگیری از امراض و تشویق مردم به اینكار بعد معنوی آن را نیز یادآور می شدند و در دستورات بهداشتی اسلام به این مهم توجه فراوان شده و پیشوایان معصوم و خود پیامبر اعظم (ص) دندانهای خود را خلال می كردند و دیگران را نیز به آن توصیه می نمودند.

پیامبر خدا (ص) خلالی را به جعفر طیار هدیه كرد و فرمود:

ای جعفر خلال كن كه این كار دهان (لثه و دندان) را اصلاح و روزی را زیاد می‌كند.

3-   استفاده از ظروف پاكیزه و سالم در بهداشت جسمی

رسول خدا (ص) به پاكیزكی ظروفی كه از آن استفاده می كردند،‌ اهمیت می داد و در هر ظرفی غذا نمی خورد.

آن حضرت در ظروفهای بلوری كه از شام می آوردند نیز از ظروف سفالی یا پوست یا كوزه آب می نوشید و اگر هیچ ظرف تمیز و پاكیزه ای به دست نمی آورد از كف دست استفاده می كرد و می فرمود:

«لیس اناء اطیب من الید»

یعنی:

هیچ ظرفی پاكیزه تر از دست نیست.[1]

جهت دریافت فایل مقاله بهداشت جسمی و روحی در زندگی پیامبر اسلام (ص)لطفا آن را خریداری نمایید

قیمت فایل فقط 5,000 تومان

خرید

برچسب ها : تحقیق بهداشت جسمی و روحی در زندگی پیامبر اسلام (ص) , پروژه بهداشت جسمی و روحی در زندگی پیامبر اسلام (ص) , مقاله بهداشت جسمی و روحی در زندگی پیامبر اسلام (ص) , دانلود تحقیق بهداشت جسمی و روحی در زندگی پیامبر اسلام (ص) , بهداشت جسمی و روحی در زندگی پیامبر اسلام (ص) , بهداشت جسمی و روحی , زندگی پیامبر اسلام (ص)

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر