امروز: سه شنبه 29 مرداد 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

مقاله بررسی حفاظت اماكن و تاسیسات ناجا

مقاله بررسی حفاظت اماكن و تاسیسات ناجا دسته: علوم انسانی
بازدید: 18 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 169 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 26

مقاله بررسی حفاظت اماكن و تاسیسات ناجا در 26 صفحه ورد قابل ویرایش

قیمت فایل فقط 3,000 تومان

خرید

مقاله بررسی حفاظت اماكن و تاسیسات ناجا در 26 صفحه ورد قابل ویرایش


مقدمه

مسئله حفاظت موضوع و پدیده جدیدی نیست و از روزگاران قدیم از اركان حیات و بقاء هر موجود زنده ای بوده است بخصوص حیوانات ابتدایی ترین روش ها را برای حفاظت ازخود درمقابل خطرات بكار می برند و بشر نیز از روزی كه خود را شناخت بطور مستقیم با این تدبیر سروكار داشته بطوری كه مظاهر حفاظت درزندگی شخصی افراد به چشم می خورد بهمین دلیل انسان به حكم عقل و غریزه (دوستی خویش) همواره سعی دارد كه اشیاء ووسایل شخصی خود را با كمال دقت حفظ ونگهداری كند اهمیت حفاظت از هر شیئی یا موضوعی، بستگی به ارزش آن شی دارد بدین جهت است كه ما همیشه اشیاء و وسایل گران بهایی مانند جواهرات ، پول، شناسنامه، گواهینامه و اسناد و مدارك شخصی خود را در جای مطمئن و یا صندوق های فلزی محكم نگهداری می كنیم.

قدر مسلم محافظت و نگهداری مختص به اشیاء و اموال نبوده و دامنه آن به مسایل معنوی و انسانی نیز گسترش می یابد بعنوان مثال هر انسان شرافتنمندی سعی دارد از جان و آبرو و حیثیت خود و خویشاوندان حفاظت كرده و دراین راه از هیچ كوششی دریغ نمی كند.

امروزه درعرصه زندگی اجتماعی مواجه با ظهور فن آوریهای جدید حفاظتی درنگهداری از وسایل و امكانات هستیم. ساخت انواع استحكامات ساختمانی، حصارهای فلزی، انواع قفل های رمز دار و الكترونیكی دزدگیرهای پیچیده و پیشرفته و دستگاههای هشدار دهنده متصل به شبكه پلیس و آتش نشانی برای حفاظت از حریم شخصی ووسایل منزل، اتومبیل، تاسیسات عظیم تولیدی و تجاری و انواع رمزگذاری برروی دستگاه های رایانه و برنامه های مكتوب رایانه ای نشان از اهمیت حفاظت و رشد تدابیر و روشهای حفاظتی دارند. با توجه به موارد فوق متوجه شدیم كه همه ما درزندگی شخصی خود از وسایل باارزش حفاظت می كنیم لذا درنیروی انتظامی نیز موضوعات باارزشی وجود دارد كه حفاظت و نگهداری آنهااز اهمیت بشتری برخوردار است. تمامی تشكیلات و سازمانها حتی ارگانهای غیرنظامی نیز دارای اسناد و مدارك و امكانات باارزش بود كه بصورت محرمانه نگهداری تا از انتشار آنها جلوگیری گردد.

نیروی انتظامی نیز دارای مسایل و موضوعات مهمی است كه مورد علاقه شدید دشمنان و بزهكاران است، چنانچه از آن موضوعات حفاظت به عمل نیاید قطعاً دشمنان و بزهكاران اطلاعات مورد نظر را به راحتی جمع آوری و قادر خواهند بود به حیثیت و اقتدار نیروی انتظامی و كاركنان و درسطحی بالاتر نظم و امنیت كشور لطمات جبران ناپذیری وارد آورند.

پس نتیجه می گیریم نیروی انتظامی نیز جهت حفاظت از اسناد و مدارك اماكن و تاسیسات و كاركنان و … نیاز به یك سیستم حفاظت اطلاعات قوی و منسجم و توانا جهت خنثی كردن و مقابله با تهدیدات و آسیب های مختلف را دارد و حفاظت فیزیكی كه یكی از اقدامات تدافعی (غیرعامل) می باشد بایستی با ایجاد یك سری اقدامات ممانعتی و مقررات تامینی مثلاً با ایجاد دیوار، سیستم خاردار و گماردن نگهبان و…. از دسترسی عوامل دشمن و عناصر غیر مجاز به اماكن و تاسیسات و نقاط حساس و مهم قویاً جلوگیری كرد.


«تعاریف»

1)  تعریف حفاظتی فیزیكی: كلیه فعالیت هایی را كه درزمینه تهیه طرح ووضع مقررات و انجام اقدامات احتیاطی صورت می پذیرد تا اماكن تاسیسات كشور ناجا در برابر خطرات طبیعی مانند سیل، زلزله ، طوفان آتش سوزی و اقدمات آشكار و پنهان دشمنان مانند ایجاد جنگهای هوائی، زمینی، دریایی و چریكی وفعالیت های اطلاعاتی نظیر جاسوسی، خرابكاری وسرقت حفظ نماید را حفاظت فیزیكی می نامند.

2)     اقدامات پیشگیرانه : به آن دسته از فعالیت های اطلاق می گردد كه به منظور جلوگیری از نفوذ دشمن، از اماكن و تاسیسات، اسناد و مدارك، پرسنل سلاح ومهمات – عملیات مخابرات و … حفاظت می كند تا نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران حفظ و صیانت شود.

3)  كشف : به معنای پیداكردن تهدیدات بالفعل كه موجب آلودگی احتمالی برخی از كاركنان است كه درابعاد تهدیدات امنیتی و غیر امنیتی صورت می  پذیرد.

4)  مسئولیت حفاظتی: مسئولیت حفاظتی در هر یگان بعهده فرمانده رئیس یا مدیر مربوطه بوده و تفویض قسمتی از وظایف از طرف وی به هر مسئول دیگر موجب سلب مسئولیت به هنگام وجود یا كشف نارسائی های حفاظتی نخواهد بود.

5)     تهدیدات: هر خطری كه از بیرون متوجه اماكن و تاسیسات ناجا و كاركنان و كشور باشد را تهدید گویند.

6)  آسیب ها : آندسته از خطراتی هستند كه ازدورن كاركنان و اماكن و تاسیسات رامورد هدف قرار می دهند و آسیبها بستر تهدیدات را فراهم میكنند.


بخشی از وظایف قانونی و فرماندهان ناجا-حفاظت و اطلاعات دررابطه با حفاظت اماكن، تاسیسات

الف: وظایف ناجا

1-   بند 25 ماده 4 قانون ناجا از تلاش مداوم، مستمر درجهت حفظ و صیانت سازمان درزمینه های امنیتی

2- بند 21ماده 4 قانون ناجا «تأمین و حفاظت تاسیسات، سربازخانه ها و قرارگاههای مربوطه»

2- ماده 54 آیین نامه انظباطی : «فرماندهان، روسا و مدیران، مسئول اصلی حفظ و اعتلاء رزمی و بالا بردن سطح انظباط و نگهداری وسایل، جنگ افزار، ساز وبرگ  بهداشت سازمان خود می باشند.

3- ماده 62 آیین نامه انظباطی : «كه نظر به اینكه اقدامات تامینی و حفاظتی درهر رده از وظایف اصلی فرماندهان بوده و بایستی درسربازخانه اماكن نظامی و انتظامی همچنین بهنگام راهپیمایی آموزشی و تاكتیكی، آموزش تیراندازی كارهای فنی و انجام خدمات داخلی و نگهبانی اقدامات تامینی لازم را بعمل آورده و ضمن تهیه ابلاغ روش جاری و دستورات مقتضی به كاركنان جمعی اجرای صحیح اقدامات مزبور را از آنان بخواهند

4- ماده 62 آیین نامه انظباطی : «فرماندهان و روسا و مدیران بایستی بطور دایم درجریان وضع جاری یگان، سازمان و قسمت مربوط بوده و از آمار كاركنان، جنگ افزار، مهمات، وسایل ترابری و سایر اموال دولتی یگان خود اطلاع داشته باشند.

ب: وظایف ساحفا ناجا:

ماموریت كلی ساحفا ناجا در اساسنامه این سازمان كه مصوب فرماندهی معظم كل قوا است بشرح زیر آمده است:

«پیشگیری، كشف، شناسایی و خنثی كردن فعالیت های براندازی، جاسوسی، خرابكاری، موارد ایجاد نارضایتی، نفوذ جریانات سیاسی ، ایجاد اختلال در انجام ماموریت بمنظور حفظ و صیانت نیروی انتظامی ازطریق حفاظت پرسنل، اسناد و مدارك، اماكن و تاسیسات، وسایل و تجهیزات و امنیت ارتباطات با رعایت اصل 156 قانون اساسی»


«آسیب ها و تهدیدات اماكن و تاسیسات»

بدیهی است كه برای تشریح هر مسئله و موضوعی، ابتدا باید نكته ای رابعنوان شروع بحث انتخاب و آنگاه به تبیین و سپس جمع بندی آن اقدام نمود. بطور معمول به هنگام برآورد وضعیت امنیتی یك نهاد اعم از خانواده، شهر، استان ،كشور و اجتماع ابتدا بایستی نسبت به شناسایی سوژه های تولید ناامنی اقدام و درادامه به منظور رفع این ناامنی ها فاكتور ها و عوامل شناخته شده ای را اولویت بندی و برای آن راهكار مناسب پیدا نمود. بهمین جهت چون مقوله حفاظت فیزیكی از یك سو با انواع خطرها و تهدیدات مواجه است، لازم است كه قبل ازشروع مباحث اصلی به انواع خطراتی كه متوجه اماكن و تاسیسات است اشاره و رئوس اصلی تهدیدات نیز معرفی شود، پس تعریف و جدول انواع خطرها و تهدیدات به شرح ذیل می باشد:

«انواع خطرات و تهدیدات درحفاظت از اماكن و تاسیسات و راههای پیشگیری یاخنثی كردن انها تهیه و تدوین آیین نامه ها و تورات حفاظتی درزمینه های مختلف مانند ورود و خروج، نگهبانی، چگونگی استفاده از وسایل روش جاری برای پیشگیری از حوادث و … گام موثری درشناسایی و كنترل صحیح ترددها و تمیز افراد مجاز از افراد غیر مجاز هنگام ورود و خروج و همچنین افزایش كارآیی و سلامت تجهیزات است.

اماكن و تاسیسات به جهت نوع فعالیت و موقعیت جغرافیایی و اهمیت استراتژیكی كه دارند ممكن با دو گونه خطر مواجه شوند.

الف –خطرات طبیعی:

شامل كلیه اتفاقات و رویدادها و حوادثی است كه ازفعل و انفعالات طبیعت ناشی می شوند. و بعبارت دیگر به آن دسته خطراتی گفته می شود كه طبیعت دربوجود آوردن آن دخیل و انسان ها هیچ نقشی دراین مورد ندارند مانند : زلزله ، سیل، آتش فشان و آتش سوزی ….

از آنجا كه بعضی از خطرات طبیعی تقریباً قابل پیش بینی و حتی پیشگیری هستند به همین جهت برای كاهش و جلوگیری از اثرات آن باید قبلاً طرح های حفاظتی و روشهای برخورد با حوادث غیر منتظره بصورت مقررات و آیین نامه های جاری تهیه و امكانات و لوازم مورد نیاز آماده گردد تا درصورت بروز حادثه از آنها استفاده شود و آنچه كه حائز اهمیت است اینكه بایستی تمرینات و مانورهای عملی در ارتباط هریك ازحوادث و خطرات طبیعی مورد نظر صورت پذیرد و آموزش نیروها نیز مهم است .

اغلب یگانهای انتظامی دارای طرح و تجهیزات هستند لیكن بعلت عدم آموزش و تمرین د رمواقع لزوم قادر به استفاده بهینه از آنهانمی باشند و گاهاً مشاهده میگردد كه متصدی انبار سلاح و مهمات یا نگهبان مهارت استفاده از كپسولهای آتش نشانی را ندارند كه در این زمینه فرماندهان موظف هستند با برنامه ریزی دقیق نسبت به آموزش كاركنان و تمرینات عملی ماهیانه، فصلی، سالیانه نیز اقدام نمایند.


ب: خطرات مصنوعی :

خطراتی كه ناشی از افعال انسان است، این گونه تهدیدات یا بصورت بروز جنگ و حملات نظامی است كه تاسیسات را مستقیماً مورد تعرض قرار می دهد مانند حملات هوایی، دریایی و زمینی و چریكی كه اكثراً هدف از آنها اشغال نظامی و تخریب مؤسسات است و یا بطریق فعالیت های پنهانی كه بیشتر به منظور جاسوسی و كسب اطلاعات توسط عوامل مخفی، مجرب و ورزیده دشمن انجام می گیرد و این روش (جاسوسی) حساسترین و مناسب ترین راه برای خرابكاری و یاسرقت است و بعبارتی دیگر خطرات مصنوعی نیز به 2 دسته تقسیم می شوند. 1- خطرات مصنوعی آشكار-2-خطرات مصنوعی پنهان (فعالیت های اطلاعاتی دشمن، فعالیت های غیر اطلاعاتی) بهرحال اماكن و تاسیسات ناجا به چه اهمیت بالایی آنها در معرض تهدید خطرات آشكار و پنهان دشمن نیز می باشد لذا به منظور حفاظت تاسیسات بایدسری محكم ازموانع مختلف حفاظتی دربرابر خطرات مذكور ایجاد نمود و همچنین بمانند خطرات طبیعی بایستی فرماندهان نسبت به توجیه و آموزش كاركنان توجه ویژه نموده و با بازدید، بازرسی و نظارت ازكارآیی و كارآمدی سیستم های موجود حفاظتی یگان مربوطه اطمینان حاصل نموده و درصورت وجود هرگونه عیب و نقص احتمالی نسبت به رفع آن اقدام نمایند.

«چگونگی حفاظت از اماكن و تاسیسات ناجا»

موانع حفاظتی هر نوع وسیله و عاملی كه حائل بین خطر و هدف (تاسیسات ) گردد و آنرا از تهدیدات و حوادث سوء محافظت می نماید یا بعبارت دیگر كلیه وسائل و امكانات و عواملی كه در سر راه ورود و نفوذ دشمن قرار داده می شوند تا دسترسی آنها را به اماكن و تاسیسات محدود ساخته و كنترل نماید بهترین روش حفاظت سیستم فیزیكی اماكن و تاسیسات و تلفیق و تناسب باهم  است در هر یك از انواع مختلف حفاظت اماكن و تاسیسات اعم از ( حفاظت فیزیكی ، حفاظت الكتریكی ، حفاظت خاص ) طیف سیستم ها حول سه محور عمده به شرح زیر می باشد :

1- سیستم موانع       2- سیستم شناسایی   3- سیستم كنترل

1)     سیستم موانع :

موانع فیزیكی ( حفاظت فیزیكی ) چهار نوع می باشد:

1-1-     موانع طبیعی :

موانع طبیعی آن دسته از موانع هستند كه در طبیعت موجودند و انسان در بوجود آمدن آنها نقشی ندارد مانند كوه ، دریا ، جنگل كه اینگونه موانع را ، بهره گیری از سایر موانع می توان استفاده و سپس قابل اعتماد دانست.


موانع انسانی :

موانع انسانی شامل نگهبان ها ، پاسداران ، افسران جانشین و نگهبان و عناصر گشتی ، عوامل انتظامات و … می شود و یك نگهبان قادر به انجام و ظایف زیر می باشد:

الف – كشف خطر      ب- اعلام خطر          ج – دستگیری           د- شناسایی

مهترین مشخصه مانع انسانی قدرت تشخیص و شناسایی وی می باشد اما دارای نقاط ضعف دیگری می باشد كه از آن جمله ضعیف بودن شناسایی ، بینایی ، بویایی و پائین بودن سطح مقاومت وی در مقابل گرما و سرما و اثرگذاری ناراحت های روانی و جسمانی بر نحوه انجام وظیفه می باشد.

1-2-     موانع حیوانی :

موانع حیوانی معمولا شامل سگهای نگهبان ( آموزش دیده ) می شود.

1-3-     موانع مصنوعی :

كلیه وسائل و تجهیزاتی كه بدست انسان ساخته می شود و در ایجاد سیستم حفاظتی موثرند راه موانع مصنوعی نامند این موانع عمده ترین موانعی هستند كه امروزه استفاده از آنها رایج است مانند حصارها ، ساختمانها ، خاك ریزها ، و وسائلی فنی و مكانیكی موانع مصنوعی به جهت نوع ماموریتی كه انجام می دهند به 2 قسمت تقسیم می شوند.


الف) موانع مصنوعی غیر عامل :

این رسته از موانع مصنوعی به لحاظ ماموریت دفاعی كه فقط در برابر نفوذ و ورود غیرمجاز دارند غیر عامل نامید ، می شوند كه عبارتند :

1)  حصار: (حصار بادید- حصار بدون دید) متداولترین موانع مصنوعی مانع حصار است زیرا هم محدوده را مشخص می‌كند و هم مانع نفوذ می گردد.

2)  سنگر: ایجاد حفره و كانال در زمین و احداث جان پناه از مصالح مقاومی چون آجربتون و مانند اینها را سنگر گویند كه انواع آن مصنوعی و طبیعی است .

3)     دیواره مضاعف: بمنظور افزایش تأمین حصارها و ایجاد تأخیر درحركت سریع مهاجمین احداث می شود.

4)     برج مراقبت: محلی كه نگهبان درآن محوطه خارج را دیده بانی می‌كند.

ب) موانع مصنوعی عامل :

موانعی هستند كه بطور خودكار یا نیمه خودكار عمل كرده و علاوه بر ایجاد موانع و علاوه بر ایجاد موانع عبور مأموریت كشف و اعلام خطر و حتی بعضی از آنها دستگیری عامل خطر را به عهده دارند این موانع عبارتند از: انسان –حیوان وسائل مكانیكی –الكتریكی –الكترونیكی سیستمهای ارتباطی و روشنائی و اعلام خطر

سیستم نگهبان : بردونوع است 1- نگهبان ثابت 2–نگهبان متحرك (گشتی)

استفاده از حیوان: سگ براحتی قادر است 3 مرحله از 4 مرحله ماموریت نگهبانی انسان را سریعتر از او انجام دهد .

جهت دریافت فایل مقاله بررسی حفاظت اماكن و تاسیسات ناجا لطفا آن را خریداری نمایید

قیمت فایل فقط 3,000 تومان

خرید

برچسب ها : تحقیق بررسی حفاظت اماكن و تاسیسات ناجا , پروژه بررسی حفاظت اماكن و تاسیسات ناجا , مقاله بررسی حفاظت اماكن و تاسیسات ناجا , دانلود تحقیق بررسی حفاظت اماكن و تاسیسات ناجا , بررسی حفاظت اماكن و تاسیسات ناجا , حفاظت اماكن , تاسیسات ناجا

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر