امروز: دوشنبه 27 اسفند 1397
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

مقاله بررسی چگونه گواهینامه ایزو بگیرم

مقاله بررسی چگونه گواهینامه ایزو بگیرم دسته: علوم انسانی
بازدید: 14 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 72 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 45

مقاله بررسی چگونه گواهینامه ایزو بگیرم در 45 صفحه ورد قابل ویرایش

قیمت فایل فقط 5,000 تومان

خرید

مقاله بررسی چگونه گواهینامه ایزو بگیرم در 45 صفحه ورد قابل ویرایش

مقدمه

بررسی تاریخی كشورهای توسعه یافته حاكی از  این است كه به منظور رشد اجتماعی و ارتقاء سطح آگاهی و رفتار جامعه استاندارد سازی و وضع قوانین و مقررات و نظارت بر اجرای صحیح آنها همواره از اولویت برخوردار است.

استاندارد سازی مدیریت و فعالیتهای مدیران بعنوان یكی از راههای موفقیت كشورهای توسعه یافته قلمداد شده و حركت وسیع در سطح كشورمان به منظور استاندارد كردن مدیریت با استفاده از استانداردهای ایزو بیانگر تحولات اساسی در مقوله مدیریت است. استانداردهای ایزو بعنوان استانداردهای تحول سازمانی و بهبود وضعیت اجتماعی سازمانها از مدلهای اجرایی مهمی است كه درسطح سازمانهای تولیدی و خدماتی بكار گرفته می‎شود.

شفاف سازی اطلاع رسانی واقعی ایجاد نظام پاسخگو و احترام به تك تك اعضاء جامعه نیازمند تدوین و اجرای دقیق قوانین است هیچ جامعه ای به رشد نرسیده است مگر آنكه انقلاب را ازدوران شروع كرده باشد تحول سازمانی آگاهی كاركنان نسبت به اهداف سازمان و جامعه و حركت به سمت تعالی جامعه و سازمان نیازمند ایجاد یك نظام مدیریت مقتدر و حمایت مدیران از حركتهای بهبود كیفیت میباشد.

ایزو چیست ؟

ایزو فرآیند تولیدی یك كالا میباشد، سازمان بین المللی استاندارد ایزو مقر آن در ژنو سوئیس می‎باشد در 24 فوریه 1947 به منظور یكپارچه كردن استاندارد در سراسرجهان ایجاد تسهیلات درتجارت بین المللی و حمایت از تولید كننده و مصرف كننده و توسعه همكاری عمل تكنولوژیكی اقتصادی و با عضویت 25 كشور تاسیس شد. به دنبال پیوستن تدریجی سایر كشورهای جهان این سازمان در حال حاضر دارای 132 عضو شامل 90 عضو اصلی و 34 عضو مكاتبه ای و 8 عضو مشترك می‎باشد كه موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران از جمله اعضای اصلی آن می‎باشد.

در حال حاضر تعداد استانداردها 11950 مورد می‎باشد كه توسط 2856 كمیته وزیر كمیته و بیش از سی هزار كارشناس تدوین گردیده است.

سازمان بین المللی استاندارد تحت عنوان مدیریت كیفیت و تضمین كیفیت آغاز و در سال 1987 پس ازبحث و بررسی های علمی و تخصصی گسترده و تائید پیش نویسهای تهیه شده، توسط كشورهای عضو این كمیته فنی به صورت مجموعه ای مشتمل بر شش استاندارد و از سوی دبیرخانه سازمان بین المللی استاندارد منتشر گردید.

استانداردهای سری ایزو می گوید كه كیفیت محصول فقط از طریق كنترل و بازرسی فنی بازرسی صد در صد به صورت پیوسته تأمین نیست بلكه كیفت باید در فرآیند تولید و آنهم در تمامی بخشهای یك سازمان (كارخانه یا شركت) از جمله بخشی طراحی، بخش تداركات، بخش تولید، بخش كنترل كیفیت، بخش آموزش و امثالهم خلق و بوجود می‎آید و استانداردهای سری ایزو 9000 در زمینه كیفیت گفتگو می‎كند ولی نه فقط كیفیت محصول نهایی بلكه كیفتی عملكرد صحیح تمامی بخش های یك سازمان كه در مجموعه در كیفیت محصول یا خدمت عرضه شده توسط یك سازمان یا به عبارتی دیگر در كیفیت كل سازمان تجلی می یابد.

تدوین استانداردهای ایزو در مورد مدیرتی كیفیت و تضمین كیفیت در اواخر دهه هفتاد با بهره گیری از استاندارد انگلستان به شماره 5750 و سایر استانداردهای كیفیت و صنایع نظامی و هسته ای طراحی شده است.

موسسه استاندارد ملی امریكا (ANSI) نماینده ایالات متحده امریكا است.

تاریخچه ایزو در ایران:

ایزو كمتر از یك دهه می‎باشد كه در ایران شروع گردیده است. چندی است كه در كشور ما ایران مساله ی مدیریت كیفیت دارای اهمیت شده است واحدهای تولیدی یا خدماتی می خواهند فراورده هایی با كیفیت بهتر از قبل ارایه كرده كیفیت آنها را تضمین كنند موج پیشرفتهای روز افزون دانش و فن آوری و رقابت در كیفیت و تلاش در دستیابی به مدیریت و كیفیت فراگیر به ایران نیز رسیده است موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در حال حاضر در 128 كمیته وزیر كمیته عضو فعال و در هر 101 كمیته ناظر بوده و مسئولین دبیرخانه كمیته های فنی شوینده ها، كودهای شیمیایی، فرآورده های بهداشتی و آرایشی و كمیته فرعی واژه شناسی اطلاعات و اسناد را نیز به عهده دارد.مجموعه استانداردهای ایزو 9000 چه هستند .

مجموعه استانداردهای ایزو 9000 در سال 1987 بوجود آمدند در سالهای قبل از بوجود آمدن ایزو 9000 مفاهیم كیفیت كاملاً گیج كننده شده بودند. معنی واژه ی سیستم كیفیت به دفعات تغییر می كردو گاهی از كشوری به كشور د یگر و حتی در داخل یك كشور مشكل آفرین بود. در این دوران دولتها و صنایع هر روز بیش از پیش اهمیت توجه به پیشرفت و بهبود كیفیت را بعنوان عامل موفقیت در رقابت دریافتند . در نتیجه استانداردهای كیفیت بسیاری توسط موسسه ها شركتهای خصوصی و صنایع بوجود آمدند. اگر چه شباهتهایی در این استانداردها وجود داشت اما متابعت از آنها بسیار دشوار می نمود  و بوضوح نیاز به تدوین استاندارد در سطح جهانی احساس می شد.

بدین منظور ایزو یك كمیته فنی با عنوان TC176 برای كیفیت بوجود آورد. نتیجه‎ی تلاش این كمیته مجموعه استانداردهای سیستم مدیریت كیفیت ایزو 9000 بود. نیاز برای داشتن یك سیستم مدیریت كیفیت مؤثر را تعریف می كنند. این استانداردهای كاربردی پیشنهادی كیفیت، می‎تواند برای هر موسسه خواه تولیدی باشد یا خدماتی اجرا شوند. نیازمندیهای استاندارد ساده و صریح هستند.اهداف استانداردهای ایزو 9000 شامل پنجح سند زیر هستند

ایزو 9000 استانداردهای مدیریت كیفیت و استاندارد تضمین كیفیت خطوط راهنما برای انتخاب و استفاده از این سند راهنمای استفاده از دیگر استانداردهای مجموعه است و واژگان كلیدی را تعریف می كند.

ایزو 9001: سیستمهای كیفیت مدلی برای تضمین كیفیت در طراحی توسعه، تولید، نصب  و ارایه خدمات سند قراردادی نیازمندیهای سیستم كیفیت، برای استفاده به هنگامی كه یك تولید كننده باید تواناییهایش را در طراحی، تولید، نصب و راه اندازی و حمایت ازیك محصول یا خدمات نشان دهد.

ایزو 9002: سیستمهای كیفیت - مدلی برای تضمین در تولید، نصب وراه اندازی سند قراردادی نیازمندیهای سیستم كیفیت، برای استفاده به هنگامی كه یك تولید كننده باید فقط توانایی های تولید و نصب و راه اندازی محصول یا خدمات را نشان دهد. برخلاف ایزو 9001 و 9002 هیچ گونه نیازمندی برای كنترل طراحی یا ارایه خدمات ندارد و ایزو 9002 استاندرادی است كه بصورتی بسیار گسترده مورد استفاده قرار می‎گیرد.

چرا ایزو اهمیت دارد؟

مجموعه استانداردهای ایزو به چند دلیل باید بطور جدی توجه تمام شركتها قرار گیرد. گواه این مطلب دستورات و مقررات اتحادیه اروپا (EC) است در اول ژانویه 1993 اتحادیه اروپا، دومین قدرت اقتصادی جهان و شریك عمده ی بازرگانی ایالات متحده شد. اتحادیه ی اروپا مجموعه مقرراتی را وضع كرد كه تولید كنندگان (محصولات تحت ضابطه) مانند محصولات و خدماتی كه اثر مستقیم بر تندرستی، ایمنی و محیط زیست دارند. ملزم به داشتن گواهینامه ایزو هستند.

این كالاها عبارتند از غذای حیوانات، خودروهای سواری، خودروهای سنگین موتور سیكلت، مواد شیمیایی، محصولات ساختمانی، مواد آرایشی (زیبایی)، مواد پاك كننده، كودها، بسته بدنی مواد غذایی، محصولات غذایی، وسایل بالا بر و بارگیری، دستگاه های ایمنی ماشن، دستگاه های پزشكی، دستگاه های ویژه تخصصی پزشكی، ماشین آلات متحرك، دستگاه های حفاظت شخصی، مواد فارماكولوژیكی، مخازن كمتر از 20 درصد تمامی محصولات بازار را تشكیل می دهند. اما بسیاری از مشتریان خواهان وجود گواهینامه برای محصولات بدون ضابطه نیز هستند. این نیازمندی  به ثبت گواهی سرانجام گسترش یافته، عرضه كنندگان تمام فراورده ها و خدمات را در بر خواهد گرفت.

گواهینامه سیستم كیفیت چیست؟

گواهینامه سیستم كیفیت یك تاییدیه كاملاً مطمئن و بی طرفانه است كه برآورده شدن تمام نیازمندیهای مشخص شده در مجموعه استانداردهای ایزو را تضمین می‎كند این گواهینامه از سوی موسسه ای با عنوان (گواهی دهنده) صادر می گردد. این موسسه ها (مانند شركت ثبت تضمین كیفیت لویدز، موسسه استاندارد بریتانیا، آزمایشگاههای آندر راتیزر) خود توسط موسسه های اعتبار دهنده ی بین المللی مانند NACCB مورد تایید قرار گرفته اند.

مؤسسات گواهی دهنده براساس یك ارزیابی مستقل و بی طرفانه گواهی می دهند كه سیستم كیفیت، با استاندارد مشخص و معینی مطابقت دارد.

در ایالات متحده واحد تعیین صلاحیت گواهی دهندگان (RAB) وابسته به انجمن كنترل كیفیت آمریكا، بعنوان موسسه اعتباردهنده ایالت متحده فعال شده است.

اغلب بین دو واژه ی ثبت و گواهی اشتباه می‎شود گواهی به معنی تایید تطابق سیستم كیفیت، با تمام نیازمندیهای معین در استاندارد قراردادی ایزو می باشد. ثبت به فهرست شركتها و نوع تاییدیه آنها یعنی این شركتها كدام استاندارد ایزو را دارد. ) مندرج در دفترچه راهنما، اطلاق می گردد.

سایر واژه هایی كه اخیرا مورد بحث قرار گرفته اند، ارزیاب ارزیابی و ممیز، ممیزی است . بسیاری این عبارات را بجای یكدیگر بكار می بر ند و مشابه بحث ثبت و گواهی باید وقت بسیارزیادی برای واژه شناسی صرف گردد.

واژه های ارزیاب و ارزیابی به شخص یا اشخاص و فرایندی كه یك شركت برای ثبت شدن پیش می‎گیرد اطلاق می گردد.

ارزیاب، كارمند یا كارمندان موسسه گواهی دهنده ی طرف سوم هستند كه از شركت شما به منظور سنجش سیستم كیفیت بر اساس استانداردهای مناسب ایزو بازدید می كنند.

واژه های ممیزو ممیزی فقط به كاركنان داخلی و روند داخل سنجش پیوسته كارایی سیستم كیفیت شركت مطابق با عنصر ممیزی داخلی موجود در استانداردهای ایزو اطلاق می گردد.

بطور خلاصه گواهینامه ایزو سود چشمگیری برای تولید كنندگان ومشتریان آینده خواهد داشت عرضه كنندگان با داشتن گواهینامه سیستم كیفیت میزان قابلیت خود را در مرغوبیت و دوام محصول یا خدمات ارایه شده ، افزایش دهد.

شش عنصر بنیادین بطور موفقیت در اخذ گواهی

شروع جستجو و تلاش برای ثبت گواهینامه ایزو مشابه به هر سفر دیگری است كه در نظر داریم انجام دهیم كمتر كسی از ما وقتی برای اولین بار به جایی سفرمی كند یك طرح و مجموعه ای از كتابچه های راهنما یا نقشه برای كمك در طول سفر همراه دارد. با بهره گیری از تجربه های دیگران، نه تنها احتمال حفظ سلامت بلكه كارایی خود را در سفر به حداكثر می رسانیم.1- تعهد مدیریت ارشد به تلاش برای دریافت گواهینامه

همانند بسیاری از تلاشهای مربوط به كیفیت، تلاش برای موفقیت در اخذ گواهی نیازمندی تعهد مدیریت است. مدیریت باید سودمندیهای دریافت گواهی را درك كرده به آنها اعتقاد داشته باشد. علاوه بر این مدیریت باید آشكارا از تلاش برای دریافت گواهی حمایت كند و فعالانه در فرایندهای اجرایی، دخالت داشته باشد.

انطباق و هماهنگی با هر مجموعه از استانداردهای ایزو نیازمند افزایش چشمگیر نظم و انضباط در تمامی سیستم كیفیت است این انضباط و نظم معمولاً وجود ندارد و به احتمال قوی بی درنگ هم پذیرفته نمی‎شود. برای فائق آمدن بر موانع زیادی كه پیش روی شركت قرار دارد باید مدیریت تمام مدتی كه برای دریافت گواهینامه تلاش می‎شود تداوم پای بندی به هدف را به نمایش گذارد.

2- آموزش مناسب ایزو

برای اجرای موفق ایزو و دریافت گواهی سیستم كیفیت باید دو جنبه متمایز آموزش مد نظر قرار گیرد نخست باید برنامه ی آموزشی برای آشنا سازی كل سازمان با هدف گواهینامه استانداردها و ورند دریافت گواهی طراحی شود. دوم عنصر آموزش مجموعه ی استانداردهای ایزو باید اجرا گردد. عنصر آموزش نیازمند آموزش جامع كلیدی كاركنان در تمامی جنبه های سیستم كیفیت است كه در آن مسئولیت دارند علاوه بر این باید طراحهای آموزشی ایجاد شده و سوابق خاتمه آموزش، برای  كاركنان آموزش دیده نگهداری شود.

جهت دریافت فایل مقاله بررسی چگونه گواهینامه ایزو بگیرم  لطفا آن را خریداری نمایید

قیمت فایل فقط 5,000 تومان

خرید

برچسب ها : تحقیق بررسی چگونه گواهینامه ایزو بگیرم , پروژه بررسی چگونه گواهینامه ایزو بگیرم , مقاله بررسی چگونه گواهینامه ایزو بگیرم , دانلود تحقیق بررسی چگونه گواهینامه ایزو بگیرم , بررسی چگونه گواهینامه ایزو بگیرم , گواهینامه , ایزو

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر