امروز: یکشنبه 4 فروردین 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

مقاله بررسی جاسوسی شبكه‌ای

مقاله بررسی جاسوسی شبكه‌ای دسته: علوم انسانی
بازدید: 13 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 15 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 20

مقاله بررسی جاسوسی شبكه‌ای در 20 صفحه ورد قابل ویرایش

قیمت فایل فقط 3,500 تومان

خرید

مقاله بررسی جاسوسی شبكه‌ای در 20 صفحه ورد قابل ویرایش

در مقابل جاسوسی شبكه‌ای چه كار می‌توان كرد؟ سؤالی كه مطرح می‌شود این است كه تا چه اندازه اطلاعات از طریق منابع آشكار در دسترس می‌باشد؟ كتابی در سال 1361 صفحه در سال 1991 توسط دو كارشناس ارشد اطلاعات نظامی چین با نام «منابع و روش‌های دستیابی به علوم و فنون منابع ملی و فن‌آوری اطلاعاتی» نوشته شد. نویسندگان این كتاب واژه «اطلاعات» را این گونه تعریف می‌كنند «دانش جساس برای نفوذ در فن‌آوری‌های اساسی به آنها می‌گویند كه حدود 80 درصد اطلاعات مورد نیاز ارتش چین از طریق منابع آشكار به دست می‌آید و بیست درصد بقیه از طریق منابع طبقه‌بندی شده و سری می‌باشد. از جمله منابع آشكار عبارتند از نشریات، گزارش كنفرانس‌ها و همایش‌ها و اطلاعات آشكار.

در این تحقیق می‌گوئیم كه چگونه اینترنت می‌تواند یك منبع ارزشمند برای دست‌اندركاران جمع‌آوری اطلاعات تجاری به طریق مجاز و اخلاق باشد و چگونه اینترنت می‌تواند مورد سوء استفاده افراد غیرمجاز قرار گیرد. فن‌آوری به ویژه ریزپردازنده‌ها، رایانه‌ها و شبكه‌های جهانی موتور محركه‌ای هستند كه با سرعتی وصف‌ناپذیر ما را وارد عصر اطلاعات و دانشی شناخته شده كرده‌اند. این نیرو همچنین یك نیروی محركه قوی برای اقتصاد جهانی است.

در سطح ملی، توضیح خواهیم داد كه چرا تكامل در شركت‌های فراملی یا مدیریت مدیران قدرتمند می‌تواند هویت‌های شبه سیاسی ایجاد كند كه به راحتی فراتر از قانونی‌های هر كشوری عمل می‌كنند و خواهیم گفت كه چرا این منطق باعث می‌شود كه شركتی بزرگ فراملی به جاسوسی بپردازند. و گفته خواهد شد كه چگونه جاسوسی به عنوان دومین حرفه كهن جهان اینترنت را به خدمت خود گرفته است. تكامل جاسوسی از طریق شبكه‌های رایانه‌ای در فضای جدید تجارت جهانی تشریح خواهد شد و سپس تفاوت میان سه نوع جاسوسی تشریح می‌شود. و اینكه چطور از طریق جاسوسی در شبكه‌های رایانه‌ای در قرن 21 به عنوان ابزاری برای حصول به برتری در قالب كشوری، تجاری یا نیروی نظامی این سه نوع جاسوسی به سمت یكپارچگی به پیش می‌رود و تمایز میان آنها كمتر شده است.

اگر تعریف جامع‌تری از جاسوسی داشته باشیم. این عمل 5 هدف عمده را دنبال می‌كند كه عبارتند از: 1- دفاع از یك كشور. 2- كمك به شكست دشمن. 3- افزایش قدرت اقتصادی یك كشور یا یك مؤسسه تجاری. 4- افزایش سهم در بازار تجاری. 5- تصمیم به در اختیار داشتن یا ادغام یك مؤسسه تجاری در مؤسسه دیگر. قرن 21 كه خیلی از بایگران عمده انتظار دارند كه عصر اطلاعات» یا «عصر فن‌آوری» باشد ممكن است در عوض «عصر جاسوسی از طریق شبكه‌های رایانه‌ای و عصر جاسوسی فن‌آوری باشد. چرا گروه‌های مثنوعی چون دولت ملی، نهادهای مجری قانون فدرال، تروریست و غیره در زمینه شبكه‌های رایانه‌ای و اینترنت سرمایه‌گذاری عظیم كرده‌اند؟ دلیل آن مشخص نیست: تمدن ما در حال گذارند مرحله اعتقاد راسخ به «اتم‌های» فیزیكی به مرحله شكوفایی داده‌های اطلاعاتی و الكترونیك است. لاجرم جاسوسی شبكه‌ای بیشتر رایج كرده است زیرا به قولی «ویلی ساتون» جاسوسان و دیگر خلافكاران «جایی می‌روند كه پول در آنجاست».

«روندهای محیطی در عصر اطلاعات جهانی»

«الگور» تعاون سابق رئیس‌جمهور آمریكا گفته بود كه: ما در شرف یك انقلاب هستیم كه مثل انقلاب صنعتی تأثیر زیادی به اقتصاد خواهد داشت. به زودی شبكه‌های الكترونیكی این امكان را برای مردم فراهم می‌كنند كه مرزها و فاصله‌های زمانی را بشكنند و از فواید بازارها و فرصت‌های تجاری جهانی استفاده كنند كه امروز حتی تصورناپذیر است.

«افول فولت- ملت و ظهور افراد»

زمانی كه نگاهی به گذشته بشر می‌افكنیم از دوره‌ای كه انسان‌ها در غار زندگی می‌كردند تا به امروز، گاهی متوجه نیستیم كه نهادی كه ما آن را «دولت- ملت» می‌نامیم تنها در دوره كوتاهی از تاریخ یعنی 700 سال است كه هویت یافته است و به نظر می‌رسد دولت- ملتها در حال از دست روان اهمیت خود و افراد در مبارزه برای تثبیت جایگاه خود هستند صرف‌نظر از اینكه حاكمیت كشورها یا حاكمیت اشخاص غلبه یابد، تجارت به حیات خود ادامه خواهد داد.

فن‌آوری پیشرفته:

وقتی صحبت از فن‌آوری پیشرفته می‌كنیم، منظور ما وسایل فنی، تجهیزات، دستگاههای پردازش اطلاعات و وسایل مخابراتی است كه برای مدیریت و پشتیبانی از نیازهای شخصی، تجاری و نهادهای دولتی استفاده می‌شود. امروزه در بسیاری از وسایل مخابراتی محلی، ملی و بین‌المللی از فن‌آوری پیشرفته استفاده می‌شود.

پیدایش اینترنت:

ارتباط و اتصال میان شبكه‌ةای جانی كه در اواخر قرن بیستم تكامل یافت و به صورت اینترنت نمایان گردید را می‌توان «نظام اعصاب جهانی» برای انتقال اطلاعات حاوی حقایق، افكار و فرصتها «از هر نقطه به نقطه دیگر» توصیف كرد. اینترنت ماحصل طرحهایی است كه از طرف «آژانس طرح تحقیقات پیشرفته» آمریكا در دهه 1960 دنبال می‌شد. اینترنت شاید یكی از تحولات هیجان‌انگیز آن دوره باشد. در اصل این هدف دنبال می‌شد كه برای تسهیل دسترسی به منابع پر هزینه رایانه‌ای اقدامی صورت گیرد و ارتباطات نظامی تقویت شود. بدین ترتیب اینترنت از 1988 تا به امروز روند سریع تكاملی خود را كه سابق بر این، محدود به محافل علمی و نظامی می‌شد طی كرده و وارد عرصه‌هایی چون تجارت الكترونیكی و ارتباطات رسانه‌ای تجاری شده است. اینترنت كه می‌توان آن را شبكه منحول جهانی یا شبكه شبكه‌ةا توصیف كرد، بنیانی را بوجود آورده است كه می‌توان بازار تجارت جهانی (تجارت جهانی= واژه دیگری برای تجارت الكترونیكی است) را بر آن بنا نهاد. رایج‌ترین و عمومی‌ترین وسیله دسترسی به اینترنت «شبكه جهانی وب» است. مخترع «وب» هدف از ابداع آن را راهی برای سهیم شدن در اطلاعات می‌دانست.

یك واقعیت مهم برای مدیران،مسؤولین حفاظتی و مجریان قانون این است كه شبكه جهانی اینترنت «وب» واقعاً جهانی است مرزهای فیزیكی و نیز فاصله جغرافیایی در «دنیای سایبریك» تقریباً بی‌معنی است. یك رایانه كه از نظر جغرافیایی در فاصله‌ای بسیار دور واقع است به راحتی می‌تواند به مانند یك رایانه در محل مورد حماسه قرار گیرد. مدیران شركتها و دوایر دولتی و كارشناسان امنیتی و مجریان قانون باید به خوبی این مفهوم مهم را درك كنند.

شوك آینده:

با تقدیر از كتاب «شوك آینده» تافلر، واكنش مردم و سازمانها نسبت به فضای ثبت‌آور پیشرفت اینترنت پیچیده بوده است. گرچه برخی افراد و سازمانهای حرفه‌ای در بهره‌گیری از ظرفیتهای این فن‌آوری جدید خیلی سریع و پیشگام بوده‌اند ولی برخی نیز به آهستگی وارد عرصه اینترنت شده‌اند و منتظرند ببینند كه در آینده چه اتفاقاتدیگری در راه است. رشد سریع اینترنت سؤالاتی را مطرح می‌كند و آن این است كه تا چه اندازه یك جامعه می‌تواند این پدیده را فراهم كند و سازمانها تا چه اندازه می‌توانند در این ظرف زمانی فشرده از این امكان بهره‌مند شوند. سرعت رشد فن‌آوری ارتباطات از طریق اینترنت یا دیگر فن‌آوریهای جدید این امكان را فراهم آورده است كه دسترسی به اطلاعات شركتها راحت‌تر صورت گیرد. این امر بی‌سابقه است و اگر شرتكی از این امكان محروم باشد، ممكن است خود ببیند. وسعت و حجم اطلاعات روی اینترنت نیز بی‌سابقه است و می‌تواند تصمیم‌سازی در اقداماتی كه باید علیه رقبا صورت گیرد را راحت‌تر كند.

همچنین وقتی درصد رشد نیز بی‌سابقه است. به نسبتی كه اطلاعات بیشتری به اینترنت وارد می‌شود و این اطلاعات برای افراد بیشتری در دسترس قرار می‌گیرد «تغییرات اساسی در نحوه ارتباط، تجارت و اندیشه ما نسبت به دنیایی كه در آن زندگی می‌كنم، بوجود می‌آید. در نتیجه، نحوه ارتكاب جرم رایانه‌ای و جاسوسی شبكه‌ای نیز دستخوش دگرگونی اساسی می‌شود.

ظرف عمل و جاسوسی از طریق روابط عشقی:

در زمانهای گذشته و قبل از اینترنت و ارتباطات گسترده جانی، یكی از راههای رایج اخذ اطلاعات از یك نفر وارد كردن او در ماجرای عشقی بود. در این ماجراها معمولاً بنا به ذائقه جنسی طرف مقابل كه به هم جنس یا جنس مخالف خود گرایش داشت، عامل جاسوسی وارد عمل می‌شد تا اطلاعات لازم را بدست آورد. با پیدایش انبوه وسایل ارتباطی جمعی مثل اینترنت اكنون می‌توان پایگاه‌های عشقی زیادی را پیدا كرد كه اكثراً قانونی هستند. آنها در برابر اخذ مبلغ ناچیزی دو نفر را به همدیگر معرفی می‌كنند. در عین حال، این پایگاهها می‌تواند ابزار خوبی در شناسایی اشخاص برای بهره‌برداری اطلاعاتی از آنها باشد. هر چند كه این پایگاهها قانونی هستند، اما ممكن است برخی از افرادی كه در فهرست این پایگاه ها هستند عامل جاسوسی رقیب باشند.

برای مثال در یكی از این پایگاه ها 31 كشور فهرست شده اند و نام بیش از 3528 زن به چشم می خورد. 807 نفر از این زنان چینی- هم مقیم كشور چین و هم از خارج چین هستند، 127 نفر از روسیه و 415 نفر از جمهوری شوروری سابق به غیر از روسیه هستند. بر روی این پایگاه ها عكس های رنگی و توصیف این دختران و زنان آمده است كه شرحی از زندگی نامه، علایق آنها به سرگرمی ها و نیز شمارة تلفن و آدرس پست الكترونیكی آمده است. اكثر این زنان حرفه ای و تا حدودی آشنا به زبان انگلیسی و بسیاری از آنها تحصیل كرده هستند. یكی از زنان خود را افسر ارتش چین معرفی كرده است! البته كه با خواندن این فهرست نمی توان نتیجه گرفت كه آنها در واقع جاسوس هستند، اما مسلم است كه برخی سرویس های اطلاعاتی خارجی از این زنان بهره برداری می كنند. استفاده از زنان و مردان كه مایلند در ماجراهای جنسی وارد شوند و در مقابل اطلاعات بگیرند، پدیدة تازه ای نیست. با این حال، در دورة قبل از اینترنت اینگونه ملاقاتها رودررو صورت می گرفت. بنابراین، این خطر وجود داشت كه فرد جاسوس توسط سرویس های اطلاعاتی كشور مقابل به دام بیافتد. با پیدایش اینترنت و پایگاههای عشقی این مورد كمتر اتفاق می افتد.

فن آوری پیشرفته، ما را به آینده سوق می دهد.

همان طور كه در این تحقیق گفته شد، فن آوری كه در عصر حاضر مبتنی بر اطلاعات و رایانه ها است، عملا نیروی محركه هر ابزار، قطعه، ماشین، و وسایلی از این قبیل است. این وسایل فن آوری در درون خود یك مغز دارند كه به آن ریزپردازنده می گویند، این ریزپردازنده در واقع همان رایانه است. ریزپردازنده ابزاری است در دست نهادهای دولتی و موسسات تجاری كه فعالیت داشته باشند و حتی به نظر می رسد كه ریز پردازنده ها زندگی ما را نیز به گردش درمی آورند. همان طور كه می دانیم،  این چیپ تولید شده در «سلیكان ولی» واحد پردازش گر همة رایانه ها است. قدرت و كارایی ریزپردازنده ها پیشرفت چشمگیری داشته و قیمت آن ها كاهش پیدا كرده است. این روند در آینده همچنان ادامه خواهد یافت.

آینده ممكن است رایانه های بیولوژیكی را برای ما به ارمغان آورد. برای مثال، شایعه شده است كه بعضی از دانشمندان در حال كار كردن بر روی آسیب های الكترونیكی هستند و روشهایی آزمایش می‌شود كه بین آنها اینها و مغز انسان ارتباط مستقیم برقرار شود. چنین رایانه های فوق العاده پیشرفته احتمالا می تواند كل تاریخچة رقابت انسان برای به دست آوردن چیپ را ذخیره كند. چه كسی تعیین می‌كند كه محتوای كه محتوای این تاریخ چیست؟ با دسترسی چشمگیر و فراگیر اشخاص به این اطلاعات، این پدیده ها چه پیامدهایی خواهد داشت؟

جهت دریافت فایل مقاله بررسی جاسوسی شبكه‌ای لطفا آن را خریداری نمایید

قیمت فایل فقط 3,500 تومان

خرید

برچسب ها : تحقیق بررسی جاسوسی شبكه‌ای , پروژه بررسی جاسوسی شبكه‌ای , مقاله بررسی جاسوسی شبكه‌ای , دانلود تحقیق بررسی جاسوسی شبكه‌ای , بررسی جاسوسی شبكه‌ای , جاسوس , شبكه‌

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر