امروز: سه شنبه 1 مرداد 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

مقاله بررسی تكنیك های كشتی

مقاله بررسی تكنیك های كشتی دسته: علوم انسانی
بازدید: 11 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 62 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 17

مقاله بررسی تكنیك های كشتی در 17 صفحه ورد قابل ویرایش

قیمت فایل فقط 5,000 تومان

خرید

مقاله بررسی تكنیك های كشتی در 17 صفحه ورد قابل ویرایش


مقدمه:

ورزش به عنوان یكی از مقولات اجتماعی پیوند دهنده میلیاردها انسان در اقصی نقاط عالم است و گاه در این نقش چنان قدرتمند ظاهر می گردد كه ندرتاً بتوان مقوله ای چنان جذاب را در بین جماعت بشر یافت و نام برد كه بتواند این چنین ایفای نقش كند، آن گاه كه ورزش در قالب هنر و در اوج خلاقیت از چارچوب های متصوره بیرون می رود، انسان را در نهایت شگفتی به تحسین وامی دارد. گرایش این گونه انسانها به ورزش به لحاظ ماهیت آن آمیزه ای است از قدرت، استقامت، هنر و ریاضت، و لذت بردن از پرداختن و تماشای آن شاید تمایل فطری آدمی باشد به كمال مطلق، در میان ورزشها، آن دسته كه شكل سنت و مذهب یافته اند، طبعاً دارای ابعاد دیگری می باشند كه علاوه بر تمایل ذاتی به آنها ، تقدس نیز یافته اند، چرا كه گذشته های فرهنگی ملل را تداعی می‎كند و حامل ویژگیهایی هستند كه در تار و پود فرهنگ این ملتها بافته شده و در باورهای آنها جایگاهی ویژه دارد.

مبدأ كشتی به شروع حیات انسان برمی گردد از زمانهای بسیار دور كشتی پدیده ای كاملاً متفاوت با سایر پدیده هایی كه امروزه آن را می شناسیم بوده است. در آن هنگام كشتی ورزش نبود كه در اوقات فراغت انجام شود و یا وسیله ای برای تفریح باشد بلكه وسیله ای برای ادامه بقا بوده است و به كمك كشتی انسان می توانست از جان خود و خانواده اش دفاع كند سابقة كشتی معلوم نیست كه از چه سرزمینی می‎باشد ولی در آثار مصریان چین، ایران، یونان و روم قدیم به آن اشاره شده است.

كشتی از مواردی است كه در میان جوامع قدیم تا حال از منزلتی خاص برخوردار بوده آن گونه كه زینت بخش اعیاد ملی و مذهبی و جشنها و حتی تعیین كنندة عرصه های كارزار ملت ها بوده است و آمیزه ای از سنت ها و تجددها می‎باشد و در حال حاضر نیز به عنوان ورزشی بسیاری از مردم جهان را مشغول كرده است.

تاریخچه كشتی:

ورزش كشتی از دوران باستان به شكلهای مختلف در اكثر كشورها، شهرها و قبایل برای مردم آشنا و شاید از دورانهای نخستین ظهور انسان بر روی كره زمین بوده، و در اوقات فراغت یا در جنگهای به شكل طبیعی و غریزه اجرا می شده است. بخشی از اوقات فراغت انسانهای اولیه به منظور كسب مهارت و آمادگی لازم، به كشتی گرفتن اختصاص می یافت، زیرا موقعیت و مقام مردانی كه زورمندتر از بقیه بودند تا جایی كه اینان رئیس و فرماندة بقیه می شدند.

در جنگهای دوران باستان، ابتدا پهلوانان هر لشكر، برای كشتی گرفتن به میدان مبارزه می رفتند. در قصص انبیا سخن از پهلوانانی به نام «سامسون» به میان می‎آید كه قدرت بدنی خارق العاده ای داشت و می توانست با حیوانات نیرومندی مانند شیر، كشتی بگیرد و آنها را مغلوب قدرت خود سازد. كشتی را نیز به انبیا و اولیای خدا نسبت می دهند، نقل است كه هر كشتی گرفتن از اولاد یعقوب پیغمبران بوده و حضرت یعقوب (ع) این علم را می دانسته و به فرزندان خود، به منظور گرفتن و دفع دشمن آموخته است. گفته اند كه حضرت آدم (ع) 440 هنر می دانسته از جمله این هنرها، هنر كشتی گرفتن بوده است و در روایات آمده كه حضرت حمزه سیدالشهدا كه با كافران جنگ می كرد، اكثر دشمنان را با كشتی بر زمین می زد. و همچنین نقل دیگری است كه امام حسن (ع) و امام حسین (ع) با یكدیگر كشتی می گرفتند و مشوقین آنها حضرت رسول اكرم (ص) و جبرئیل بوده اند.

كشتی میان دو پهلوان به نامهای «اولیس» و «آژاكس» از جالبترین قصه های «هومر» شاعر یونان باستان است. كشتی معروف رستم و سهراب نیز یكی از آشناترین قصه های ما ایرانیان است كه فردوسی در كتاب شاهنامه از آن به زبان شعر یاد می‎كند.

گارد در ورزش كشتی

گارد عبارت است از نحوه قرار گرفتن كشتی گیر در مقابل حریف، یا نحوة تقابل دو كشتی گیر در مقابل هم، و یا طریقة ایستادن كشتی گیر برای انجام كشتی.

گارد، زمانی صحیح و قابل اطمینان است كه تعادل كشتی گیر را در تمام عملیات و مانورها، هنگام كشتی گرفتن، كنترل نماید، و آن نیز زمانی است كه عملیات انجام شده از نظر فیزیكی صحیح باشد تا مركز ثقل بوجود آمده مانع عدم تعادل كشتی گیر نگردد. در گاردها دستها نقش مهمی را در كنترل بدن و حفاظت پاها ایفا می نمایند. گاردها در ورزش كشتی، با توجه به نوع كشتی، نحوة قرار دادن پاها، میزان خم شدن به طرف جلو،‌ و همچنین تقابل این گاردها در مقابل هم انواع مختلفی دارد كه به شرح آنها پرداخته می‎شود.

1-   انواع گاردها با توجه به نوع كشتی

1- گارد آزاد: در این نوع گارد، با توجه به مقررات كشتی آزاد، مجری می‎تواند برای اجرای فنون از تمام اعضای بدن خود و حریف استفاده كند. از این رو، كشتی گیران مجری و مدافع، برای محافظت از بدن و خصوصاً از پاها، در مقابل حملات حریف، از گاردی خمیده به طرف جلو استفاده كرده، دستها را به منظور محافظت از پاها در مقابل بدن، قرار می دهند.

2-  گارد فرنگی: در این نوع گارد، با توجه به مقررات كشتی فرنگی، مجری فقط مجاز است برای اجرای فنون، از بالا تنة حریف استفاده كند، و كشتی گیران مجری و مدافع، مجاز به استفاده از گاردی خمیده نیستند، از این رو كشتی فرنگی از گاردی قائم و بدون خمیدگی برخوردار است.

2- انواع گارد با توجه به روش قراردادن پاها:

1- گارد چپ : در این گارد، كشتی گیر، پای چپ خود را جلو و پای راست خود را عقب می گذارد. در این حالت پای چپ را پای گارد، دست چپ را دست گارد، پای راست را پای غیرگارد، دست راست را دست غیرگارد، و كشتی گیری را كه دارای این نوع گارد است كشتی گیر چپ گارد می گویند.

2- گارد راست: در این گارد، كشتی گیر، پای راست خود را جلو و پای چپ خود را عقب می گذارد، این حالت، پای راست را پای گارد، دست راست را دست گارد، پای چپ را پای غیرگارد، دست چپ را دست غیرگارد، و كشتی گیری را كه دارای این نوع گارد است، كشتی گیر راست گارد می گویند.

3- گارد جفت (ژاپنی): در این گارد، كشتی گیر هر دو پای خود را در یك خط قرار می دهد، به طوری كه هیچ یك از پاهای كشتی گیر، جلوتر یا عقب تر نباشد. در این حالت، در شرایط مختلف، با توجه به جهت گرفتن فنون و سمت اجرای مهارتها، دست و پای گارد مشخص می شود، و كشتی گیری را كه دارای این نوع گارد است، كشتی گیر جفت گارد می گویند.

3- انواع گارد با توجه به میزان خم شدن به جلو:

1- گارد باز: در این گارد، كشتی گیر به حالت نیمه خمیده به طرف جلو، حفاظت و كنترل ضعیفی روی پاهایش دارد و معمولاً از این نوع گارد در كشتی فرنگی استفاده می‎شود.

2- گارد بسته: در این گارد، كشتی گیر به حالت كاملاً خمیده به طرف جلو، كنترل و حفاظت كاملی روی پاهایش دارد از این نوع گارد، در كشتی آزاد استفاده می‎شود.

4- انواع گارد با توجه به تقابل گاردهای دو كشتی گیر در مقابل هم

1- گارد موافق: هر گاه دو كشتی گیر با گاردی یكسان، در مقابل هم قرار گیرند، دارای گاردی موافق هستند كه خود شامل:

1-1-   هر دو چپ گارد: در این حالت هر دو كشتی گیر با گارد چپ در مقابل هم قرار می گیرند.

2-1- هر دو راست گارد: در این حالت هر دو كشتی گیر با گارد راست در مقابل هم قرار می گیرند.

3-1- هر دو جفت گارد: در این حالت هر دو كشتی گیر، دارای گارد ژاپنی هستند.فن پس كاسه:

در حالت ایستاده و در گارد موافق كشتی گیر مهاجم یك خم حریف را گرفته و سر را بیرون بدن او قرار می دهد و پاهای حریف را بین پاهای خود می گیرد و با قراردادن دست گارد پشت كاسة زانو پای  تكیه و كشیدن  پای او بوسیله پاهای خود به سمت داخل حریف را خاك كرده و خود روی آن قرار می گیرد.

فن پس كاسه:

در حالت ایستاده و در گارد مخالف كشتی گیر مهاجم یك خم حریف را در حالی می‌گیرد كه سرش داخل باشد و پاهای حریف را در بین پاهای خود قرار می دهد و با بردن دست گارد به جلوی كاسة زانو پای تكیه و كشیدن پای او بوسیلة پاهای خود به سمت خارج حریف را خاك كرده و خودش روی آن قرار می گیرد.

فن برات:‌

در برات كشتی گیر مهاجم قصد اجرای فن دو خم را دارد كه با خیمة مدافع روبرو می‌شود و كشتی گیر مهاجم با گرفتن پشت بازوهای مدافع وچرخش حریف را به پل ‌می‌برد.

فن یك دست و یك پا :

مهارتی است كه كشتی گیری مجری یك دست و یك پای حریف راه در گارد موافق یادر گارد مخالف،‌ از دست و پای موافق یا از دست و پای مخالف ، از داخل و یا ازبیرون می‌گیرد وبه روشهای سرعتی، قدرتی، چرخشی، و یا ساده از پهلو، جلو و یا از عقب، او را حمل می كند. و به روی تشك به گونه ای پرتاب می كند. كه حریف مستقیماً به روی پل می رود.

1-   یك دست ویك پای موافق در گارد موافق از داخل :‌

كشتی گیر مجری ‌در گارد موافق بازوی دست گارد حریف را با دست غیر گارد خود گرفته، ‌سر خود را به روی شانة‌ همان دست قرار می دهد در این حالت مجری پای گارد خود را بین پاهای حریف به روی تشك زانو زده ، پای غیرگارد خود را ستون می كند و سرخود را نیز از زیر بغل دست گرفته شدة حریف عبور می دهد وپای گارد حریف را نیز با دست گارد خود از قسمت زانو می گیرد وبدین وسیله زیر مركز ثقل بدن حریف قرار می گیرد . سپس مجری پای غیر گارد خود را كه به روی تشك ستون شده به روی تشك زانو زده تا بدین وسیله یك دامنة‌ حركتی ایجاد شود و حریف را از روی تشك حمل كرده، از پهلو به روی تشك به گونه ای پرتاب می كند. كه مستقیماً  به روی پل رود.

جهت دریافت فایل مقاله بررسی تكنیك های كشتی لطفا آن را خریداری نمایید

قیمت فایل فقط 5,000 تومان

خرید

برچسب ها : تحقیق بررسی تكنیك های كشتی , پروژه بررسی تكنیك های كشتی , مقاله بررسی تكنیك های كشتی , دانلود تحقیق بررسی تكنیك های كشتی , بررسی تكنیك های كشتی , تكنیك , كشتی

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر